Strona internetowa Stowarzyszenia

Siemanowicki Uniwersystet Trzeciego Wieku

Rozmiar: Kontrast:

Warsztaty wokalno-taneczne i teatralno-dykcyjne.

08.05.2025

Na wniosek Zarządu Stowarzyszenia SUTW, Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie przyznał dotację na realizację zadania publicznego pt. „Warsztaty wokalno-taneczne i teatralno- dykcyjne”. W ramach w/w zadania Zarząd SUTW zorganizował dla słuchaczy Uniwersytetu wyjazd w dniach od 8 do 9 maja 2025 r. do Pałacu w Koszęcinie – siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Tutaj toczy się całe życie Zespołu. W pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe, w zabytkowych wnętrzach mieszczą się biura instytucji.

Na początek słuchacze, podzieleni na 2 grupy, odbyli wycieczkę z przewodnikami:

  • zapoznali się z historią Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
  • zwiedzili zabytkowe wnętrza pałacowe, w których prezentowane są pamiątki, nagrody, plakaty oraz zdjęcia archiwalne,
  • zwiedzili kaplicę i wieżę pałacową.

Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”. Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa kultury śląskiej. W zespole jest ponad stu artystów, skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów. Za swoją działalność Zespół „Śląsk” był wielokrotnie nagradzany. 

Na przestrzeni wieków koszęciński pałac przechodził z rąk do rąk. W 1609 roku Andrzej Kochcicki rozpoczął budowę murowanej kaplicy i pałacu, którą zakończył Filip von Rauthen. Ostatnimi właścicielami byli książęta z rodu Hohenlohe-Ingelfingen (1805 – 1945). Ludwik Filip von Hohenlohe – Ingelfingen rozpoczął w 1829 roku przebudowę pałacu i w takim kształcie zachował się on do dziś.

Zwiedzanie obiektu rozpoczęliśmy od kaplicy pałacowej, gdzie obecnie znajduję się kameralna sala koncertowa. Krętymi schodami wspinaliśmy na wieżę widokową. Wieża ma 36 metrów wysokości a poniżej jej szczytu znajduje się taras widokowy. Warto było wspiąć się na górę, by móc podziwiać panoramę Koszęcina i okolic. Kolejnym punktem zwiedzania było pomieszczenie, w którym znajdowały się pamiątki przywiezione z licznych wojaży zagranicznych. W drodze do Sali Balowej można obejrzeć płyty Zespołu, niektóre z nich mają status złotej i platynowej. Spacerując dalej dotarliśmy do Sali Zielonej, która pełniła rolę saloniku muzycznego z licznymi malowidłami ściennymi i pięknym okrągłym piecem kaflowym oraz do Sali Kominkowej z okazałym kominkiem nad którym góruje lustro.

Jednym z przewodników był Pan Mario, który w latach 90 ubiegłego wieku był związany z Zespołem Pieśni i Tańca „Siemianowice”, gdzie pracował jako choreograf. Jakież było nasze zdziwienie, gdy usłyszeliśmy, że dobrze jest znany Pani dyrygent Chóru SUTW.

Kolejny punkt wizyty słuchaczy SUTW to prezentacja kostiumów scenicznych i strojów
ludowych.

Była to ciekawa lekcja historii. Pani Ewa wyjaśniła nam symbolikę strojów, ich różnorodność i znaczenie pozornie małych elementów jak guziki, szlajfki czy kolorystyka chust. Mieliśmy też możliwość przymierzenia niektórych elementów strojów.

Przyszedł czas na najważniejszy punkt wizyty słuchaczy SUTW w Koszęcinie – dzięki podpisanemu w 2017 roku porozumieniu o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem SUTW a Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” słuchacze SUTW mogli uczestniczyć w warsztatach wokalno-tanecznych i teatralno-dykcyjnych.

Zacznijmy od warsztatów wokalnych. Na wstępie chór zaprezentował się wokalnie śpiewając znaną ludową piosenkę „Idzie dysc, idzie dysc”. Pani Anna – chórzystka zespołu „Śląsk” i pedagog w jednej osobie wprowadziła nas w tajniki śpiewu. Chórzystki dowiedziały się jak ważna jest dykcja, oddech czy postawa naszego ciała a koleżanka Joanna zaprezentowała się jako solistka. Z warsztatów wyszłyśmy z bagażem dwóch nowych piosenek: melodia górali Beskidu Śląskiego pt. „Piłki” oraz pełna humoru piosenka ”Poszła baba do sąsiada”. Możliwe, że w przyszłości będą zaprezentowane na koncertach. To były dwa dni wypełnione śpiewem i wielką radością , za co serdecznie dziękujemy Pani Annie.

Zajęcia taneczne przybliżyły nam specyfikę ruchu tańców ludowych jak np. polka, ale i tańców narodowych, jakimi są krakowiak czy tak kochany przez Polaków polonez. Sporo radości dostarczyła nam też nauka kilku podstawowych figur trojaka, z powodzeniem zatańczyliśmy mini układ choreograficzny.

Natomiast odtańczenie poloneza ze wszystkim znanymi figurami, jak: łączenie się par tanecznych w czwórki i ósemki, taniec w kole, wąż, spirala, mijanka, czy w końcu tunel, gdy tancerze stojąc w korowodzie unoszą ręce do góry, a pary z początku pochylają się i przechodzą dołem, to już była eksplozji radości i satysfakcji. Z naszej strony kierujemy wielkie słowa uznania i podziękowania dla instruktorki pani Magdaleny.

Celem szkolenia ruchu scenicznego były kroki i gesty, jak poruszać się po scenie a to wszystko w rytm popularnego „Trojaka”.

Spacerując po pałacowym dziedzińcu spotkała nas kolejna niespodzianka, kolejny siemianowicki akcent. Było to spotkanie z muzykiem zespołu „Śląsk” – Tadeuszem Zdechlikiewiczem. Pan Tadeusz, który jest dobrze znany słuchaczom naszego UTW zaprosił nas na próbę zespołowej orkiestry.

To byłe wspaniałe dwa dni, wypełnione śpiewem, tańcem, radością , nowymi doświadczeniami oraz pobytem na świeżym powietrzu w parku z malowniczym stawem i starymi drzewami, w których śpiewały ptaki.

Dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za zorganizowanie tego wspaniałego wyjazdu, a pedagogom za profesjonalizm i wspaniałą atmosferę.

Tekst: Krystyna Majchrzak we współpracy z Iwoną Zaradną-Szymańską
Link do zdjęć: https://zdjecia.majchrzaki.pl/mo/sharing/cbOm2MHWo