Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów
24.04.2024
Szanowni Państwo,
dziękujemy za udział w webinarium dla seniorów oraz ich opiekunów „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. I edycja” zorganizowanym 24 kwietnia 2024 roku przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji.
W załączeniu przekazujemy prezentację z webinarium. Stanowi to tym samym zgodę UKNF na bezpłatne korzystanie z załączonej prezentacji w formie elektronicznej, w formacie .pdf. w celu własnego, osobistego użytku, przez czas nieoznaczony. Prezentacja ta jest materiałem pomocniczym/uzupełniającym do treści przedstawionych w trakcie webinarium i nie można traktować jej jako samodzielnego źródła informacji, gdyż tylko sam udział w webinarium pozwala na pełne zrozumienie przedstawionych treści ujętych w prezentacji, często w formie hasłowej.
Prezentacja stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Należy pamiętać o tym, że „Materiały szkoleniowe przygotowane zostały w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR. Autorskie prawa majątkowe do prezentowanych oraz przekazywanych materiałów są własnością Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Rozpowszechnianie, kopiowanie, utrwalanie, publiczne wykorzystywanie całości lub części dozwolone jest jedynie w celach niekomercyjnych, nieodpłatnie, za zgodą UKNF, pod warunkiem podania informacji o pochodzeniu materiałów. Stan prawny informacji zawartych w materiałach jest aktualny na dzień wygłoszenia prezentacji. Materiały przeznaczone są wyłącznie dla odbiorców określonych w programie seminarium, dostępnym na stronie www.knf.gov.pl. Prezentowane treści mają wyłącznie charakter ogólny i informacyjny, i nie stanowią ani porady prawnej, ani inwestycyjnej. UKNF nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje podjęte przez odbiorców prezentacji w sprawach ich dotyczących lub za decyzje inwestycyjne podejmowane na rynku finansowym, w oparciu o informacje przekazane w prezentacji, ponieważ decyzje te powinny być każdorazowo przeanalizowane w ramach konkretnego stanu faktycznego, który w zależności od okoliczności, podmiotu, który decyzje podejmuje, potrzeb, założonych celów oraz posiadanych środków będzie uzasadniał zastosowanie adekwatnych działań, w tym przyjęcie konkretnego ryzyka, w celu osiągnięcia oczekiwanych skutków, które decyzja ma wywołać.”.
W indywidualnych przypadkach należy skontaktować się z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz każdorazowo wskazywać zacytowaną treść przy wykorzystywaniu załączonej prezentacji.
Zachęcamy Państwa do zapisania się również na listę odbiorców newslettera, wówczas na bieżąco będą Państwo otrzymywali informacje o organizowanych webinariach CEDUR. Przekazujemy bezpośredni link do formularza subskrypcji:
https://www.knf.gov.pl/newsletter (kategoria: seminaria CEDUR dla seniorów i ich opiekunów).
Informujemy, że UKNF prowadzi również kampanię informacyjną „Cyberoszustwa inwestycyjne” poświęconą bezpieczeństwu w Internecie.
Z Kampanii można dowiedzieć się:
- jak rozpoznać fałszywą reklamę,
- jakie przykładowe sposoby wykorzystują oszuści prowadząc grę psychologiczną,
- jak ustrzec się przed działaniami oszustów.
Dodatkowo z materiałów opublikowanych na stronie kampanii poznają Państwo: - najczęstsze schematy działania cyberoszustów,
- podstawowe zasad bezpieczeństwa, które warto znać, aby nie dać się oszukać,
- gdzie i w jaki sposób zgłosić zdarzenia, które wzbudzą niepokój.
W materiałach z Kampanii znajduje się również fragment nagrania z webinarium CEDUR „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać w Internecie”, które odbyło się 22 stycznia 2024 roku oraz odcinek specjalny podcastu UKNF „Finanse pod nadzorem” pod tytułem „Fałszywe reklamy inwestycyjne”.
Poniżej link do strony Kampanii:
https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_informacyjne/cyberoszustwa_inwestycyjne
Zapraszamy Państwa do skorzystania z materiałów udostępnionych na stronie kampanii informacyjnej oraz prosimy o rozpowszechnienie informacji o kampanii.
Z wyrazami szacunku
Paweł Panicz
Paweł Panicz
Starszy Specjalista
Departament Komunikacji Społecznej
tel. +48222625683
pawel.panicz@knf.gov.pl