Strona internetowa Stowarzyszenia

Siemanowicki Uniwersystet Trzeciego Wieku

Rozmiar: Kontrast:

Wykład 19 marca 2025 r.: „„Seniorzy w świecie AI”

19.03.2025

AI – Artificial Intelligence – Sztuczna Inteligencja

Czym jest AI? Nie wypracowano prawnej definicji sztucznej inteligencji w ustawodawstwach krajowych i konwencjach międzynarodowych.

Droga Polski do rozwiązań AI zaczyna się od 2016 r. (pierwsze rozporządzenie), w 2020 r. przyjęto „Politykę dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce”. W ostatnich latach zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) do codziennych zadań, stało się integralną częścią naszego życia, wpływając na różne jego aspekty. Według raportu PwC Global AI Jobs Barometer 2024, ponad 75% polskich firm zaczęło wykorzystywać AI w praktyce. Nowoczesne rozwiązania AI znajdują zastosowanie niemal w każdej branży. Aktualnie liderem rozwoju sztucznej inteligencji są Stany Zjednoczone (gonią Chiny).

Temat AI podjął pan Grzegorz Mól, który w ramach projektu „Silversi w Bibliotece” miał pokaz i prelekcję o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w codziennym życiu. Zarząd SUTW postanowił zaprosić do naszego Uniwersytetu pana Grzegorza z tym tematem. Wykład odbył się 19 marca 2025 r. w SCK Zameczek.

Co to w ogóle jest AI? Jest to dziedzina nauki komputerowej skoncentrowana na tworzeniu systemów zdolnych do wykonywania zadań, które normalnie wymagałyby ludzkiej inteligencji. AI to zbiór różnorodnych technologii i algorytmów, które naśladują różne aspekty ludzkiego myślenia. Pomysł maszyn myślących pojawiał się w literaturze i filozofii od wieków. Na początku XX wieku powstało wiele pomysłów skoncentrowanych wokół maszyn imitujących ludzkie działanie zwanych robotami. W 1950 roku test Alana Turinga stał się fundamentem dla koncepcji maszynowej inteligencji. Test polega na tym, że człowiek prowadzi rozmowę zarówno z maszyną jak i z człowiekiem bez wiedzy kto jest kim. Jeśli przepytujący nie jest w stanie odróżnić odpowiedzi maszyny od odpowiedzi człowieka, uważa się że maszyna przeszła test wykazując inteligencję na poziomie człowieka. Powstały wtedy pierwsze programy, które potrafiły rozwiązywać proste programy matematyczne, grać w szachy.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w życiu codziennym jest w 2025 roku coraz bardziej powszechne. Sztuczna inteligencja pozwala przyspieszać badania w różnych dziedzinach. W medycynie poprzez szukanie związków pozwalających na stworzenie nowych leków na choroby onkologiczne czy na bakterie odporne na antybiotyki. Tworzy narzędzia jak TK do szczegółowych badań, narzędzia wspomagające pracę chirurga. Inne zastosowanie AI to m.in. rozpoznawanie mowy, pisma, obrazów. Pan Grzegorz pokazał nam jak można stworzyć fałszywe zdjęcie i wysłać jako FAKE. Dzięki programowi Suno „napisał” wiersz o naszym UTW i „skomponował” do niego taką muzykę jaką chcieliśmy. A nawet nasza v-ce prezes „śpiewała” z ekranu piosenkę.

Ta sztuczna inteligencja jest trochę przerażająca, bo można tworzyć całą masę fałszywych zdjęć, głosów, faktów, sprzedaży czegoś a jednocześnie dzięki niej można uratować czyjeś życie przez dokładne zbadanie przez TK, skuteczną operację np. przez laparoskopię. Ze sztucznej inteligencji należy korzystać z rozwagą.

Tekst: Danuta Uriga
Zdjęcia: Krystyna Majchrzak