Wykład: Symfonia świateł. Mrok i światło w życiu i twórczościCaravaggia
12.02.2025
„Wykład, jakiego jeszcze nie było.”
Dobry wykład to ten, którego temat jest interesujący, a wykładowca posiada zdolności powodujące skupienie uwagi słuchaczy. Zgromadzona 12 lutego 2025 r., w SCK Zameczek publika miała okazję uczestniczyć w tego typu prelekcji. Sam temat wydawał się być intrygujący: „Symfonia świateł. Mrok i światło w życiu i twórczości Caravaggia.” Natomiast osoba wykładowcy dr Jacka Kurka zapewniała, że treści zostaną przekazane w sposób niezwykle ciekawy.
No cóż…, trzeba przyznać, że każdy, kto przybył 12 lutego do SCK Zameczek nie wyszedł zawiedziony. Jacek Kurek to urodzony w Chorzowie historyk, eseista, poeta, animator kultury, pedagog, wykładowca uniwersytecki związany z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Jacek Kurek współpracuje również z różnymi rozgłośniami radiowymi.
Bohaterem wykładu był Michelangelo Merisi da Caravaggio. Ten włoski malarz żyjący na przełomie XVI i XVII wieku, w swoich obrazach, w celu ukazania realizmu, wprowadził do swych dzieł ostry światłocień. Caravaggio na nowo odkryty w XX stuleciu, obecnie uznawany jest za czołowego malarza epoki baroku.
Podczas wykładu dr Jacek Kurek nie tylko zaznajomił zgromadzonych z twórczością Caravaggia ale był również przewodnikiem po różnych miejscach i faktach związanych z malarzem. Odwiedziliśmy, zatem Mediolan, Caravaggio, Rzym, Neapol oraz liczne włoskie muzea sztuki. Dowiedzieliśmy się, że to, co doświadczał twórca-bohater wykładu w ścisły sposób związane było z tym, w jaki sposób malował.
Umiejętne używanie światła przez Caravaggia to technika malarska, którą artysta opanował do perfekcji, a która u widza miała wzbudzać doznania estetyczno-refleksyjne. Trzeba przyznać, że ta zdolność do wywoływania w widzu określonych reakcji, została u uczestników wykładu, uświadomiona i spotęgowana przez formę, jaką dr Jacek Kurek zastosował podczas prelekcji. To faktycznie, jak określił sam wykładowca, nie był wykład tylko medytacja, w której cisza, muzyka, obraz i głos zbudowały wśród widzów niesamowity klimat. Każdy chłonął to, co było przedstawiane uszami, oczami i duszą, a bicie serca raz wolne, raz szybkie wskazywało na głębokie przeżywanie prezentowanych treści.
Zgromadzonym na widowni słuchaczom oprócz doznań estetycznych, dr Jacek Kurek przekazał prawdy, które wprost wypływają z kontemplowania obrazów Caravaggia, a którymi również dziś powinniśmy kierować się w naszym życiem. To m.in. to, iż z mroku życia możemy i powinniśmy zawsze wychodzić zwycięsko, a to, co pozwoli nam przetrwać najróżniejsze kataklizmy to świetlista nadzieja. Słowa te głęboko zapadły w pamięci uczestników wykładu-medytacji, a to dzięki wspaniałej erudycji dr Jacka Kurka.
Sposób prezentacji twórczości spowodował, że słuchający zapałali miłością do twórczości Caravaggia i na pewno będą zgłębiali temat poprzez obcowanie z płótnami mistrza. Sam na sam z obrazami Michelangelo Merisi’ego dostarczy niewątpliwie równie wspaniałych przeżyć jak te, które były naszym udziałem podczas wykładu medytacji dr J. Kurka.
Zdjęcia Krystyna Majchrzak Tekst Balbina Michalczyk-Dutkiewicz














