Strona internetowa Stowarzyszenia

Siemanowicki Uniwersystet Trzeciego Wieku

Rozmiar: Kontrast:

Pani na Zamku Pszczyńskim i Pani na Zamku Książ: Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless znanej jako księżna Daisy

13.03.2024

W dniu 13.03.2024r. wysłuchaliśmy bardzo interesującego i emocjonującego wykładu Marianny Kurczab na temat historii życia Pani na Zamku Pszczyńskim i Pani na Zamku Książ. : Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless znanej jako księżna Daisy.

Historia niesamowita,momentami wzruszająca pełna emocji o jednej z najpiękniejszych kobiet przełomu XIX i XX wieku. W historii Daisy jest wszystko: miłość i wojna, ogromna fortuna i jej utrata, zdrada i problemy z dziećmi. Dlatego jej postać tak fascynuje. Księżna Daisy wywodząca się z angielskiej arystokracji wychowana bezstresowo pełna licznych zalet i umiejętności, bo pięknie śpiewała, jeździła konno była żywiołowa i charyzmatyczna.

W 1891 roku wyszła za mąż za księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga .
To spowodowało , że znalazła się w Pszczynie w jednej z rezydencji Hochbergów, a później zamieszkała w zamku Książ. Los Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless do końca życia był związany ze Śląskiem, a zwłaszcza z Książem i Pszczyną, gdzie spędziła swoje małżeńskie lata i późniejsze po rozwodzie. Przez okres swojego życia pełniła kilka ról: księżniczki pszczyńskiej, hrabiny von Hochberg i baronowej na Książu. Była jednak przede wszystkim pisarką i działaczką społeczną. Upominała się także o prawa dla kobiet.

Księżna miała czworo dzieci. Pierwsza na świat przyszła dziewczynka, której nie nadano imienia. Dziecko, które urodziło się krótko po ślubie żyło zaledwie dwa tygodnie. W 1900 roku, po siedmiu latach, małżeństwo doczekało się syna. Jan Henryk XVII, był dziedzicem książęcego tytułu. Pięć lat później na świat przyszedł Aleksander, a w 1910 roku księżna urodziła również syna Bolko, który od najmłodszych lat cierpiał na choroby serca. Dzieci były wielką miłością księżnej.

Księżna znana była również ze swej działalności charytatywnej. Dbała o rozwój bezpośredniej okolicy Zamku Książ. Arystokratka głowę zaprzątała sobie także tym, jak pomóc mieszkańcom Wałbrzycha. Zasłynęła jako pani dbająca o poddanych. Do pomocy potrzebującym wykorzystywała też swój talent muzyczny. By zdobyć fundusze, organizowała między innymi charytatywne koncerty, z których dochód przeznaczała na potrzeby biednych i schorowanych.

W 1922 roku został sformalizowany rozwód między Daisy a jej mężem. I z tego powodu zmuszona była do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania w Zamku Książ. Po kilkunastoletniej tułaczce po Europie księżna znowu wróciła na Zamek, nie zamieszkała jednak w rezydencji, Daisy wprowadziła się do jednej z oficyn. Towarzyszyła jej pokojówka Dolly.

Ostatnie miesiące życia Daisy spędziła, niepokojąc się o losy synów. Zmarła na atak serca 29 czerwca 1943 roku, dzień po swoich 70. urodzinach.
To tylko wielki skrót historii życia tej wspaniałej kobiety. Na wykładzie poznaliśmy wiele szczegółów z jej życia jak również parę legend, krążących wokół jej życiorysu. Między innymi o jej długim, bo aż siedmiometrowym sznurze pereł i o tajemniczych duchach nawiedzających lochy Zamku Książ.
Oglądaliśmy wspaniałe zdjęcia księżnej zrobione przez studio fotograficzne Lafayette, potwierdzające jak piękna kobietą była księżna Daisy.

Wykład bardzo nas zauroczył. Jestem pewna , że wielu z nas odwiedzi w przyszłości Zamek Pszczyński zanurzając się ponownie w barwną historię życia księżnej Daisy. A może będąc na rynku pszczyńskim i siadając na ławeczce obok księżnej Daisy uda nam się mocą wyobraźni przenieść się w tamte czasy. Kto wie. Mamy też obietnicę, że powrócimy do tej wspaniałej opowieści o historii zamku pszczyńskiego i jego pięknej rezydentki, popartą projekcją zdjęć i fragmentów filmów. Bardzo dziękujemy za tę opowieść i będzie nam miło powrócić do niej jeszcze raz.

Tekst i zdjęcia: Barbara Madeja