Warsztaty psychologiczne na początku 2024 roku
16.01.2024
We wtorek 16.01.2024 w godzinach 9-11 w Zameczku odbyły się kolejne Warsztaty Psychologiczne, w których uczestniczyło 15 słuchaczy UTW. Warsztaty, jak zawsze w ciekawy sposób, prowadziła p. Aleksandra Skwara.
Tematem przewodnim był człowiek i jego funkcjonowanie w życiu codziennym. Aby człowiek był w dobrej kondycji umysłowej i fizycznej – musi również po przejściu na emeryturę – być dalej aktywnym w każdym aspekcie życia. Tak jak trzeba dbać o kondycję fizyczną, co w zasadzie już wszyscy rozumieją; tak również musimy dbać o stan naszego umysłu, czyli naszego mózgu.
Mózg to najbardziej skomplikowany i wciąż nie do końca poznany fenomen natury. Wiedza na temat funkcjonowania mózgu z roku na rok zostaje poszerzona o nowe badania i odkrycia. Jednakże, mimo wytężonej pracy neurologów i neuropsychologów, wciąż nie wiadomo, jak dokładnie działa mózg. Nie zawsze wiadomo nawet, czego się spodziewać, jeśli ten najważniejszy organ ludzkiego ciała zostanie uszkodzony.
Co ciekawe, organ, od którego zależy odczuwanie bólu w ciele, sam pozbawiony jest receptorów bólowych. Oznacza to, że samo uszkodzenie lub operacja mózgu nie powinny boleć. Oczywiście wokół mózgu znajdują się liczne tkanki, nerwy i skóra, co sprawia, że w rzeczywistości odczuwamy ból podczas ewentualnego urazu.
Z biologicznego punktu widzenia mózg to około 1,5 kg produkującej prąd „galaretki”, ukrytej pod trzema płaszczami ochronnych błon. Z chemicznego punktu widzenia jest to około 1,5 litra wody, 130 g białka, 95 g tłuszczu i około 40–45 g soli mineralnych. Jest on zbudowany z około 90–200 miliardów neuronów.
Jeśli ta liczba wydaje się wielka, warto wspomnieć o ilości połączeń między nimi: każdy neuron styka się bowiem z 10–50 tysiącami innych neuronów, tworząc w ten sposób niewyobrażalne ilości sieci połączeń, które powstają przede wszystkim wskutek uczenia się. Można powiedzieć, że człowiek jest w pewnym sensie architektem samego siebie, gdyż w zależności od tego, ile będzie ćwiczył swój mózg, tyle stworzy połączeń między neuronami. Mózg jest niezwykle plastycznym organem i pozostaje w ciągłym ruchu. W każdej chwili życia docierają do człowieka różnego typu bodźce: obrazy, dźwięki, smaki, odczucia. Zadaniem mózgu jest radzenie sobie z ich przetwarzaniem. Umysł przeprowadza selekcję informacji, ignorując te zbędne i wyrzucając je z pamięci. Zachowuje wybrane dane w pamięci, by móc je przywołać w określonym momencie, modyfikować, powiązywać z innymi wiadomościami, zaprogramować działania, i usuwa, gdy przestają być potrzebne. Mózg ludzki, ważąc ok 2% wagi człowieka, zużywa jednocześnie ok. 20 % całej energii człowieka.
Pod wpływem nowych doświadczeń i stawianych wyzwań mózg ma zdolność do reorganizacji swojej struktury. Gdy zdobywamy wiedzę, informacje, spotykamy ludzi lub ćwiczymy umysł, to zmieniają się siła i jakość połączeń między komórkami nerwowymi. Dzięki pracy ludzkiego mózgu powstają nowe neurony oraz rozgałęziają się i wzmacniają połączenia między nimi. Za każdym razem, gdy mózg napotyka coś, czego nie zna, zostaje postawiony w stan gotowości – dostosowuje się do nowych okoliczności i tak organizuje pracę poszczególnych sieci oraz struktur, aby działanie czy zachowanie człowieka było jak najbardziej efektywne i trafne.
Warto więc zadbać o ten jakże istotny organ i pomóc mu sprawnie funkcjonować poprzez codzienne treningi – tym wykładem zostaliśmy o tym z pewnością przekonani.
Jan Blaszyński