Strona internetowa Stowarzyszenia

Siemanowicki Uniwersystet Trzeciego Wieku

Rozmiar: Kontrast:

Rozwój rzemiosła w Cieszynie – Akademia Muzealna

29.03.2025

W kolejny czwartek słuchacze Akademii Muzealnej spotkali się w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich na wykładzie Pani Władysławy Magiery pt. „Rozwój rzemiosła w Cieszynie”.  Pani Władysława Magiera opowiedziała o rozwoju rzemiosła w średniowiecznym Cieszynie. Miasto leżało na szlaku handlowym, co przyczyniło się do powstania wielu zawodów, aby je zdobyć należało przejść kilka etapów nauki: uczeń, czeladnik i rzemieślnik. Czeladnik przed członkami Cechu musiał zdać egzamin ze swoich umiejętności, aby zostać rzemieślnikiem. Najwięcej przywilejów mieli cieszyńscy rzemieślnicy w XVI wieku. Muzeum w Cieszynie posiada liczne zbiory wyrobów z tamtych czasów – skrzynie Cechów, w których znajdowały się statuty, pieczęcie, insygnia, pieniądze a także wartą uwagi drewnianą formę do wyrobu pierników.

Pani Władysława przedstawiła postać Pana Jerzego Wałgi, który jest ostatnim rusznikarzem w Europie wykonującym cieszynki. Cieszynka to lekka, małokalibrowa strzelba myśliwska służąca do polowań na ptactwo. Pan Jerzy Wałga razem z synem wytwarzają broń starą metodą. Broń została wpisana jako niematerialny zabytek na listę UNESCO.

Druga część spotkania poświęcona była omówieniu książki pt. ”Saga rodu Górniaków z Sibicy”, której autorką jest Pani Władysława Magiera. Jest to wciągająca powieść, która poprzez dzieje Franciszka Górniaka i jego rodziny przenosi czytelników w niepowtarzalny świat Śląska Cieszyńskiego w latach 1850 – 1950.

Zdjęcia i tekst: Małgosia Cegła