1. Aktualności
  2. Galeria - Muzeum organów
  3. Walne Zebranie Członków
ARCHIWUM 2016/2017.
Bądź współautorem strony, przedstaw propozycję, skontaktuj się !
Zapraszam do współpracy !!!!!!!
Proszę o kontakt na:   admin@seniorzysutw.pl     mobile 603063617
Jesteśmy na facebook - facebook.com/seniorzysutw
wysyłać wiadomości do strony można poprzez - m.me/seniorzysutw
Rada Słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zbigniew Kędzierski, kontakt: kliknij na -   admin@seniorzysutw.pl    mobile 603063617   © Wszelkie prawa zastrzeżone.Aktualności
Coś dla seniorów.
Nie tylko siemianowiccy seniorzy ale seniorzy miast ościennych też są zainteresowani dbaniem o swoje zdrowie. Dlatego organizują spotkanie o "zastawkach", na które nas zapraszają.
Przeczytaj zaproszenie na zdjęciu.Chcesz zostać twarzą Siemianowic Śląskich?

Chcesz zostać twarzą Siemianowic Śląskich? Chcesz przyczynić się do stworzenia galerii siemianowiczan na 85 lecie nadania praw miejskich? Masz 1-85 lat? Wyślij zgłoszenie na e-mail twarzesiemianowic@gmail.com wraz z podaniem swojego wieku oraz danymi kontaktowymi. Galeria będzie zawierała portrety siemianowiczan w przedziale wiekowym 1-85 przedstawiające ich zawód/hobby. Poniżej zdjęcie pływaka Piotra Szymika Spośród przesłanych zgłoszeń zostanie wybrany jeden przedstawiciel lub przedstawicielka danej grupy wiekowej.Chcesz wstąpić do Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ? - wypełnij deklarację i w dniach 6-7 wrzesień( słuchacze 2016/2017 ), 8 wrzesień ( nowi słuchacze ) w godzinach 10.00 - 13.00 dostarcz ją zapisującym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach przy Alei Sportowców 1.
Deklarację można pobrać z tej strony . By to zrobić, kliknij na Strukturę Stowarzyszenia ( menu po lewej stronie ), otwórz Deklarację, wypełnij, wydrukuj i dostarcz.
Informacje o Stowarzyszeniu dostępne są także na http://sutw.edu.pl/?page_id=2 - Stowarzyszenie SUTW
Powodzenia !
Niezwykły świat makrofotografii.

Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich ( al. Sportowców 3) zaprasza serdecznie 5 września o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii autorstwa Krzysztofa Adamczyka oraz Rafała Ryby. Wystawa „Niezwykły świat makrofotografii - Niewidzialne staje się widzialne” prezentuje zdjęcia tego co nas otacza, ale czego może nie dostrzegamy gołym okiem. Na co dzień nie mamy czasu, lub zwyczajnie patrzymy przed siebie, nie dostrzegając tych drobnych, cudów natury…które są tuż pod naszymi stopami, a wystarczy jedynie na chwilę się zatrzymać i patrzeć z uwagą…..żeby dostrzec te maleńkie cuda natury. Jak sami autorzy mówią, natura jest dla nich źródłem inspiracji, nie przywiązują też zbytniej wagi na kwestie techniczne; ostrość czy zasady fotografii….dla nich najważniejsze jest piękno, chwila, które uda im się uchwycić, ten jeden wyjątkowy moment. To wszystko sprawia, że fotografie są prawdziwe i doskonałe w swej…niedoskonałości.
Krzysztof Adamczyk – kochający ojciec 15 letniego syna i uśmiechnięty listonosz – tak o sobie pisze ( potwierdzamy, bowiem od lat odwiedza bibliotekę przynosząc nam korespondencje) . Miłośnik podróży, które są impulsem do powstawania ciekawych zdjęć.
Rafał Ryba – siemianowiczanin , fotografia to jego hobby, prywatnie osoba ekspresyjna, zafascynowany przyrodą która go otacza. Wśród jego fotografii znajdują się także zdjęcia krajobrazów czy fotografia uliczna.

MBP
PROJEKTY DLA OSÓB, KTÓRE CHCĄ ROZPOCZĄĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

Fundusz Górnośląski proponuje seniorom dotację bezzwrotną na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Jeśli jesteś zainteresowany, kliknij na link poniżej.

PROJEKTYDnia 4 lipca odbyło się spotkanie członków naszego stowarzyszenia. Na spotkaniu tym:

podsumowano rok akademicki 2016/2017,

omówiono przygotowania do nowego roku akademickiego 2017/2018.

Więcej informacji o trybie realizowania zapisów na rok akademicki 2017/2018 w czasie późniejszym, a na ten moment o innowacjach na niwie komunikacji internetowej komunikacji.

Członkowie naszego stowarzyszenia zasugerowali uruchomienie strony internetowej na facebook'u jak i możliwość komunikowania się słuchaczy poprzez ten publikator.

Ja w facebook'u nie jestem tak dobry jak niektórzy słuchacze SUTW, ale temat podjąłem i już jest.

A na ten moment wygląda to tak:

strona internetowa ma adres - https://www.facebook.com/seniorzysutw

wysyłać wiadomości do strony można poprzez http://www.m.me/seniorzysutw

Biegłych w publikatorach proszę o poradę co i jak dalej.

Liczę na współpracę i pomoc.

Zbigniew Kędzierski
Mój pobyt nad naszym ukochanym Bałtykiem !

Jaki nasz Bałtyk jest, to każdemu wiadomo. Że pogoda zawsze jest niespodzianką i wiatr bywa czasem tęgi, że chce z nóg zwalić a opad deszczu ni z tego czy z owego potrafi zaskoczyć. Taki to już jest urok klimatu umiarkowanego a szczególnie tego bałtyckiego. Są jednak tacy i wcale ich nie mało, co wolą pogodę bałtycką od śródziemnomorskiej. W tym roku postanowiłem zdradzić Adriatyk i udać się nad polskie morze. I nic mnie nie zaskoczyło. Wiatr zimny był, deszcz też popadał, słońce zaświeciło tak mocno, że choć opalałem się tylko 2 godziny to do teraz czuję „opaleniznę”. W Bałtyku, a jakże, stopy zamoczyłem, a głębiej już nie wszedłem, bo trochę była woda za zimna. Nie zaznałem przyjemności pływania, ale za to jodu i piasku się nałykałem. Piękne te nasze plaże bałtyckie, ale jakoś żal mi było kamiennych plaż adriatyckich. Za to nie rozczarowałem się, jak chodzi o Ślązaków. Pełno ich nad Bałtykiem i z niejednymi spotykaliśmy się częściej niż na Śląsku. To może z tych powodów warto od czasu do czasu wyprawić się nad polskie morze, bo ludzie mówią po polsku i po naszemu i jakoś tak jak w domu.

A teraz Ty drogi słuchaczu SUTW zmobilizuj się i przezwyciężając letnie lenistwo, też coś napisz.

Wasz moderator - Zbigniew Kędzierski
W dniu 13. 06. 2017r. w Parku Tradycji odbyło się uroczyste zakończenie Roku Akademickiego
Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Klikając na zdjęcie poniżej przejdziesz do slajdera ze zdjęciami z uroczystości.
Miłego oglądania !!!!!

Jeszcze tak niedawno w uszach naszych słychać było Gaudeamus Igitur, jesień przyszła już do naszych drzwi, a my rozpoczynaliśmy nowy rok akademicki.
W Parku Tradycji było gwarno i wszyscy się witali po przerwie wakacyjnej. Nikt jednak nie narzekał, że przed nim nowe wyzwania: gimnastyka, basen, wykłady, …..
A tu nagle znów spotykamy się w Parku Tradycji, bo coś się skończyło i należy nam się od tego czegoś odpoczynek. Tylko czy my tego chcemy ?
”Trzeci wiek” ma swoje prawa i nie każe nam tęsknić za wakacjami bo my mamy je już cały czas. No ale cóż, musimy dać wykładowcom i prowadzącym zajęcia odpocząć i pozwolić im na zasłużony odpoczynek od tych wymagających i wiecznie czegoś pragnących seniorów. Ze zrozumieniem podeszliśmy do faktu iż wakacje nastały i my też włączymy się w ten nurt nic nie robienia. Ale z niecierpliwością będziemy czekać na nowy rok akademicki bo takie nasze prawo.
Serdecznie dziękujemy – my Rada Słuchaczy :
- Zarządowi Stowarzyszenia SUTW za wyrozumiałość, zaangażowanie i spełnianie naszych oczekiwań.
- Słuchaczom za aktywny udział i wybaczanie nam drobnych wpadek.
- Prowadzącym zajęcia i wykładowcom za wczuwanie się w nasze potrzeby i ich zaspokajanie.
Rada Słuchaczy
08. 06. 2017r. - „Dżihad kontra McŚwiat - konflikt islamu ze światem Zachodu”.

„Dżihad kontra McŚwiat” – prelekcja w Akademii Muzealnej.

Dzisiejsze zajęcia Akademii Muzealnej (dla Uniwersytetu III Wieku i wszystkich zainteresowanych) poświęcone były niezwykle aktualnemu i nabrzmiałemu w obliczu zamachów terrorystycznych problemowi zderzenia cywilizacji Zachodu ze światem islamu. Tytuł prelekcji nawiązuje do znanej książki amerykańskiego, zmarłego w tym roku filozofa i politologa - Benjamina R. Barbera.
Przysłowiowy „McŚwiat” – to kultura konsumpcji, otwarcia, tolerancji (niektórzy twierdzą, że nadmiernej), z kolei „dżihad” – to przysłowiowa „święta wojna”, walka o ostateczne nawrócenie wszystkich niewiernych, czyli niepodzielających wiary w Allaha. Było wiele przykładów w niedawnej historii pojednania i dialogu, co najdobitniej udowodnił w czasie swego pontyfikatu Jan Paweł II, choć w chwili obecnej coraz częściej do głosu dochodzą postawy ekstremistyczne.
Podsumowanie cyklu Akademii Muzealnej wraz z wręczeniem dyplomów uczestnictwa odbędzie się w czwartek 22 czerwca o godz. 12.00 – gościem specjalnym będzie Henryk Falkus – skarbnik miasta, przewodniczący komisji historycznej UM, który zaprezentuje swoją kolekcję odznaczeń wojskowych.

Najbliższe imprezy w Muzeum.
22.06 (czwartek) – godz. 12.00 – Uroczyste zakończenie cyklu zajęć Akademii Muzealnej połączone z wręczeniem dyplomów uczestnictwa. Gościem spotkania będzie Henryk Falkus – skarbnik miasta, przewodniczący komisji historycznej UM, który zaprezentuje swoją kolekcję odznaczeń wojskowych.
7.07 (piątek) – godz. 18.00 – WIECZÓR Z MUZYKĄ I HUMOREM - wykonawcy: Krystyna Friedek – Dwornik, Piotr Dwornik, Jan Litwiński, Dominika Urbańczyk, Marek Urbańczyk, Andrzej Minkacz, Bohdan Wantuła.

Krystian Hadasz – Muzeum Miejskie

Dzisiejszym wykładem został zakończony nasz rok akademicki w Akademii Muzealnej a przedwczoraj zakończyły się wykłady w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Z dużym zaangażowanie wysłuchałem dzisiejszego wykładu. Moim zdaniem, wykład ten dał nam do zrozumienia, że nic nie trwa wiecznie i nic nie jest i nie będzie tak jak my sobie to wyobrażamy. Jakiś mądry filozof grecki powiedział kiedyś ( w tłumaczeniu ) „Wszystko płynie” a ja dodam , czy nam się podoba, czy nie.

I takim sformułowaniem kończę moje relacje z wykładów. I tylko żal, że bardzo mało wypowiedzi innych słuchaczy SUTW na forum prowadzonej przeze mnie strony.
Pozostaje nadzieja, że w przyszłym roku akademickim dalej będę stronę prowadził a wypowiedzi słuchaczy będzie więcej.

Zbigniew Kędzierski06. 06. 2017r. dr Agnieszka Storch-Uczciwek wygłosiła wykład ”Stopa lustro zdrowia i stylu życia człowieka".
Sprawozdanie już poniżej a moje wrażenia pod zdjęciami.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami.

Nie inaczej jest w Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku . Rok akademicki zakończyliśmy prelekcją dr Agnieszki Storch-Uczciwek , która w wykładzie „ Stopy-lustro zdrowia i stylu życia” przekazała nam wiele cennych informacji. Jak dbać i pielęgnować nasze stopy, które przecież niosą nas przez całe życie, a i wiele chorób i schorzeń narządu ruchu zaczyna się od chorób stóp. Wykład był połączony z ćwiczeniami ruchowymi czyli dostaliśmy zadanie na wakacje.
Druga część wykładu już po wakacjach w kolejnym semestrze.
Uroczyste zakończenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla słuchaczy tradycyjnie w Parku Tradycji , spotkamy się 13 czerwca ( wtorek) jak zwykle o godz. 16.00. Jesteśmy przekonani, że przygotowane na ten dzień atrakcje przypadną do gustu naszym słuchaczom.
Zapraszamy

Wiesława Szlachta

Wydawało by się, że stopy jak to stopy – służą do chodzenia i już.
Przychodzi moment, że nagle stopy dają o sobie znać i to w momencie najmniej oczekiwanym. Stawiasz krok a ona woła – oj boli ! No to na chwilę do wody i nadzieja, że przestanie boleć. A tu klapa, dalej boli.
Zaczynamy się wtedy zastanawiać, czemu jest taka nie grzeczna.
A ona mówi nam – a jak ty się ze mną obchodzisz ? Nakładasz na mnie może ładne, ale bardzo niewygodne buty, nie pozwalasz chodzić boso, każesz długo stać nieruchomo, nie dajesz szans na odpoczynek. To czego oczekujesz ? Mam być cały czas posłuszna ? Co to to nie – zacznij o mnie dbać.
A jak o mnie masz dbać, było na wykładzie. Więc, jeśli mamy żyć w zgodzie, to mnie szanuj, pielęgnuj, nie przeciążaj i w ogóle.
I o tym był wykład bardzo fajny z dużym zaangażowaniem wykładowczyni i chwała jej za to !

Zbigniew Kędzierski01. 05. 2017r. - Zajęcia Akademii Muzealnej na temat 500-lecia Reformacji

Zajęcia Akademii Muzealnej na temat 500-lecia Reformacji

Dzisiejszy wykład w ramach zajęć Akademii Muzealnej (dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz wszystkich zainteresowanych) poświęcony był 500-leciu Reformacji. Prowadząca – Władysława Magiera (historyk, przewodnik PTTK, autorka licznych publikacji historycznych) przedstawiła zarówno ogólne tło początków Reformacji, jak i jej następstwa na terenie naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska Cieszyńskiego.
Uczestnicy spotkania zadawali wiele pytań dotyczących zarówno kwestii doktrynalnych, jak i kultu i organizacji Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Dodajmy, że szczególnie w naszym regionie nierzadkie były przypadki małżeństw katolicko – ewangelickich; stąd widoczny jest wzajemny szacunek i zrozumienie.
Kolejne zajęcia w dn. 8 czerwca również będzie miało charakter religioznawczy. Prowadzący etnograf Wojciech Grzyb wygłosi prelekcję na temat: „Dżihad kontra McŚwiat - konflikt islamu ze światem Zachodu” . Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Krystian Hadasz – Muzeum Miejskie31. 05. 2017R. - Występ chóru Siemianowickiego Uniwerstyetu Trzeciego Wieku.

WYSTĘP CHÓRU
31 maja 2017r. w Bytomiu odbył się Bytomski Przegląd Twórczości Artystycznej Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Organizatorami byli Bytomski UTW oraz Teatr Tańca i Ruchu Rozbark.
Impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia. Patronat medialny objęły TVP3, SFERATV, Życie Bytomskie oraz Głos Seniora.
Chór naszego UTW skorzystał z zaproszenia i po raz drugi uczestniczył w tym przeglądzie.
Dla nas była to wielka frajda móc wyjść na scenę i zaśpiewać piosenki, które wcześniej ćwiczyłyśmy na zajęciach chóru.
Prowadząca nasz chór p. Joanna Grzegorzewicz-Szopa wspaniale nam akompaniowała i potrafiła sprawić, że stanęłyśmy na wysokości zadania, za co jesteśmy jej wdzięczne. Były brawa w czasie i po naszym występie, co dodatkowo dodało nam „skrzydeł”. Atmosfera całego przeglądu była wspaniała za co organizatorom i uczestnikom serdecznie dziękujemy.
Niestety brak czasu sprawił, że nie odebrałyśmy przyznanego nam pięknego, szklanego pucharu, którym mamy nadzieję pochwalić się w późniejszym terminie.
Joanna Zawadzka
W dniu 27 maja 2017r. wzięliśmy udział w IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych "Trzeci wiek na start".
Klikając na zdjęcie poniżej przejdziesz do slajdera ze zdjęciami.

Olimpiada w Łazach.

Nie minęły dwa dni, a my znowu zebraliśmy się razem aby wziąć udział w Olimpiadzie UTW w Łazach. Nasz zespół, ubrany w firmowe koszulki i kapelusiki, wyróżniał nas wśród innych grup. Podobnie jak w poprzednich Olimpiadach spora grupa naszych członków brała udział w różnych dyscyplinach sportowych. Był to znowu spędzony intensywnie dzień, który dał nam dużo radości.

Zosia Strzybny.
HYMN OLIMPIADY
Melodia: „Karuzela na Bielanach”, tekst: Lidia Kałuzińska.

Taki szum jak tu,
taki tłum jak tu
to tradycji nowej jest znak
wkracza trzeci wiek
i wyrusza w świat
przecierając dziś
sportowy szlak

Refren: Olimpiada, olimpiada
to impreza, mucha nie siada
rekord za rekordem pada
chociaż mamy po 50 lat.
Jak przyjemnie, że się jeszcze nie kończy
wspaniała życia gra,
jak przyjemnie, że się jeszcze przed sobą
tych lat tyle ma.
Olimpiada, olimpiada
to impreza, mucha nie siada
rekord za rekordem pada
olimpiada, olimpiada
młodość seniorami włada
olimpiada, olimpiada !

W emerytów znów
wstąpił nowy duch
i połączył studencką brać
płonie grecki znicz
by nam szansę dać
w zdrowiu przeżyć do
wieku stu lat !

Refren: Olimpiada, olimpiada ......

27 maja w ramach SUTW po raz pierwszy miałem przyjemność uczestniczyć w Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci wiek na start”.
Zadeklarowałem swój udział w zawodach sportowych. Specjaliści od sportu z naszego SUTW zaproponowali mi pływanie kajakiem jednoosobowym na dystansie od boi do boi po okręgu. Wiem, że takiej dyscypliny na olimpiadzie nie ma, ale co mi tam.
Po uroczystym przemarszu uczestników i zapaleniu znicza olimpijskiego udałem się na tor kajakowy pełen wiary w swoje umiejętności, chociaż na kajaku płynąłem kilkadziesiąt lat wstecz. Ja, taki dbający o swoją kondycję mówię sobie że, dam radę a może będę najlepszy. Widać jednak za bardzo wierzyłem w swoje możliwości. Po kilku zawodnikach, którzy w sposób godny olimpijczyków, z dużym zaangażowaniem, z wycieńczeniem w płucach ale ze znakomitym czasem pokonali zadany dystans, musiałem diametralnie zmienić swoje poglądy. Mówię do siebie – słuchaj stary, tylko nie uważaj się za orła, bo lepsi są od ciebie.
I tak przystąpiłem do swojej próby Wiosłowałem ile sił w rękach i pary w płucach i dopłynąłem – czas jakiś średni – a plamy wirowały mi prze oczami. Na pocieszenie – byli ode mnie gorsi, ale jeśli chodzi o zaangażowanie uczestnikw to ho, ho, ho. Przed swoim startem udzieliłem komuś tam wywiadu i bardzo chwaliłem uczestników uważając, że tak wypada. A po zawodach nie tylko chwaliłem zawodników ale wręcz piałem na ich cześć peany. I fajnie, że byłem wśród nich.
Seniorzy górą !!!!!
Zbyszek Kędzierski

Sportowe święto seniorów.

Wielkie sportowe zmagania już za nami. Tak, jak obiecywaliśmy przyjechaliśmy z medalami. Wszyscy zawodnicy – 12 sportowców biorących udział w różnych dyscyplinach otrzymali symboliczne medale za udział. Był też prawdziwy medal- brązowy za udział w rowerowych zmaganiach , a zdobyła go pani Krystyna Ligocka. Gratulacjom nie było końca, tym bardziej, że upalna pogoda zmuszała do dużego wysiłku. ! Nie mniej bawiliśmy się wspaniale , a i nasza grupa w kolorowych koszulkach i kapelusikach prezentowała się bardzo ładnie. Usłyszeliśmy sporo życzliwych komplementów. Była okazja do rozmów z zaprzyjaźnionymi ale również zawierania nowych znajomości. Przez cały dzień towarzyszyła nam dobra pogoda, wspaniała muzyka i uśmiechnięte buzie a było nas dużo, w olimpiadzie uczestniczyło 60 uniwersytetów z kraju i zza granicy. Uczestniczyły Uniwersytety z Austrii i Ukrainy. Za rok 10 jubileuszowa Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Łazach oczywiście nas tam nie zabraknie.

Wiesława Szlachta

A poniżej zdjęcia nadesłane przez uczestników Olimpiady.
Nadesłała Zosia Strzybny.

Poniższe zdjęcia nadesłała Joasia Zawadzka.Zdjęcia dosłały jeszcze Barbara Błachut i Ilona Uskow.
Zdjęcia te zamieściłem w slajderze na końcu.

I jeszcze 2 zdjęcia nadesłane przez p. Wiesię Szlachtę
25 maj 2017r. - Dzień Seniora w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Teraz już zdjęcia i przyznany nam dyplom oraz sprawozdanie.

Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Koszęcinie.

W piękny majowy dzień i w nie mniej pięknej okolicy, bo w Koszęcińskim zamku i parku, spotkali się seniorzy nie tylko z województwa śląskiego. „Senior Aktywny Artystycznie”, stanowi część projektu „ Razem dla seniorów”. Wśród licznych atrakcji odbyły się różnorodne warsztaty, np. taneczne, wokalne, dykcji i recytacji. Specjaliści z zakresu medycyny prowadzili warsztaty aktywności ruchowej i prozdrowotnej. Były także liczne prelekcje i wykłady oraz prezentacje różnych zespołów senioralnych . Dzień zakończył się rewelacyjnym, jak zwykle koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Spotkanie zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Śląskiego . Nasze miasto reprezentowała liczna grupa seniorów - około 100 osób, które zajechały w dwa autokary do Koszęcina. Oprócz Uniwersytetu Trzeciego Wieku , który otrzymał okolicznościowy dyplom, bawili się w Koszęcinie również członkowie Śląskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Osób Niepełnosprawnych . A już w najbliższą sobotę sportowe zmagania w Łazach na olimpiadzie. Trzymajcie kciuki, bo my liczymy na medale.

Wiesława Szlachta


Ponadto czekam na wrażenia od uczestników, by zamieścić je na stronie.

Nasze słuchaczki wzięły udział w zajęciach z wokalistyki.
Ponieważ mnie tam nie było, to tylko sygnalizuję a na opis wrażeń oczekuję.

Dzień spędzony w Koszęcinie - Wyjeżdżaliśmy w strugach deszczu, a Koszęcin przywitał nas pięknym słońcem. Mogliśmy więc podziwiać uroki pałacowego parku . Z wieży widokowej cieszyły nasze oczy piękne widoki. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy Muzeum przedstawiające historię „Zespołu Pieśni i Tańca Sląsk.”W sali garderobianej mogliśmy przymierzać stroje śląskie, dowiedzieliśmy się również wiele na ich temat. Spędziliśmy godzinkę na warsztatach wokalnych i tanecznych, z których wynieśliśmy wiele cennych uwag . Uwieńczeniem wycieczki był godzinny występ samego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który pozostanie na długo w naszej pamięci.

Zosia Strzybny
23.05.2017 - Adam Balon „Przyrodnicze wędrówki po Siemianowicach”.
Poniżej zdjęcia i moje odczucia a sprawozdanie w najbliższym czasie.

Kiedyś bardzo często, teraz już mniej, przechodziłem przez Park Miejski w naszym mieście. Będąc młodym więcej uwagi przyciągały moje oko dziewczyny spacerujące po tym parku w powiewnych sukienkach. Później, jak spacerowałem w parku z moją obecną żoną, to poza nią nic innego mojego wzroku nie przyciągało, chociaż wokół kwitły kwiaty i rosły drzewa. No i doczekałem się wykładu o przyrodzie w Parku Miejskim. Okazało się, że wokół mnie jest wiele piękna takiego naturalnego, że kwiaty kwitną przeuroczo, że gra światła i kolorów otacza nas zewsząd i że wokół jest po prostu wspaniale.
Pozostaje prośba do współuczestników. Ja tylko oglądałem i się wsłuchiwałem w słowa oprowadzającego a inni notowali. Notujących proszę o sprawozdanie - co widzieli i jak nasz park postrzegają.

A wykładowcy dziękuję w imieniu swoim i słuchaczy SUTW.

Zbigniew Kędzierski


11.05 godz. 12.00– w ramach tajników współczesnej sztuki” – Jarosław Bednarz (artysta plastyk, pracownik Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich) zachęcił nas do malowania akwarelami.
Moje retrospekcje pod zdjęciami a sprawozdanie poniżej.

O sztuce tworzenia akwareli – w Akademii Muzealnej
Dzisiejsze zajęcia Akademii Muzealnej dla słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu III Wieku (oraz wszystkich zainteresowanych) stanowiły nie tylko wykład plastyka naszego Muzeum – Jarosława Bednarza o sztuce akwareli, ale także praktyczne warsztaty tworzenia prac tą techniką. Nakładanie farb na mokrą kartkę papieru wymaga niezwykłej uwagi, by odpowiednio rozprowadzić farby i nie narazić się na nieprzewidziane ich zmieszanie. Uczestnicy zajęć wykazali ogromną determinację w uzyskaniu odpowiednich walorów kolorystycznych i jak najlepszym odwzorowaniu zamierzonych motywów roślinnych.
Kolejne zajęcia odbędą się w czwartek 1 czerwca o godz. 12.00 - (nastąpiła zmiana terminu z 25 maja – z powodu wyjazdu słuchaczy SUTW); wykład na temat:„500 lat Reformacji” wygłosi Władysława Magiera - historyk, przewodnik PTTK, autorka publikacji historycznych.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Krystian Hadasz – Muzeum Miejskie

W samo południe z duszą na ramieniu udaliśmy się na wykład o sztuce malowania.
Tym razem dostaliśmy do ręki mały pędzelek i mokrą kartkę. Potem drobny instruktaż, że mamy na kartkę lać mocno farbą i nie przejmować się, że farba się rozlewa, bo tak ma być. Poczułem się jak w szkole za dawnych lat dziecięcych, tylko nie wisiała nade mną ocena nauczyciela.
Więc nie tylko ja ale inne uczestniczki ( bo z mężczyzn to tylko ja się zdobyłem na odwagę by wziąć pędzel do ręki ) rozpoczęliśmy tworzyć dzieła swojego życia na emeryturze.
Co się działo: farba się lała na kartkę, pędzle skrzypiały a rumieńców na twarzach przybywało. Po pewnym czasie, gdy ja swoje dzieło w stylu maksymalnego prymitywizmu ( to ten obrazek z kotkiem ) dokończyłem, zacząłem doglądać dzieł pań. I jak się okazało, kotka to tylko ja narysowałem a panie to tylko piękne kwiatki w różnych odmianach malowały. No cóż, mój kotek jakiś skromny a kwiatki tryskały życiem, kolorami i pozytywizmem ( był taki kierunek literacki ale niewiele pamiętam tylko to, że był optymistyczny ). Ja się zmęczyłem i jedynie pocieszające było to, że na ocenę nie oczekiwałem, bo malowałem dla siebie i już. A panie-malarki z uśmiechem na ustach stwierdziły, że na następny wykład o sztukach tworzenia przyjdą na pewno. Piękno dzieł można docenić oglądając ich zdjęcia w moim wykonaniu.
I na koniec – było miło i tyle.

Zbyszek Kędzierski09.05.2017 16.00 dr Radosław Molenda wygłosił wykład na temat „Znaki zodiaku jako archetyp psychiki".

A sprawozdanie z wykładu w najbliższym czasie.


Dla mnie - umysłu ścisłego - wykład ten był na pograniczu magii.
Z minuty na minutę robiło się coraz bardziej mroczno. Do czasu, gdy wykładowca zaproponował, by jego wykład potraktować z przymrużeniem oka.
Wtedy zostałem odarty z mistycyzmu a moje myśli wróciły na tory realizmu.
Szkoda, bo miło było uwierzyć, że nasze osobowości to nie geny ale jakieś tam znaki nadane przez bóstwa.
Może dlatego czas na wykładzie spędzony był miło ?

Zbigniew Kędzierski

Na prośbę słuchaczy, zamieszczam slajdy obrazujące powiązania znaków zodiaku z .........

Spotkanie z Jarosławem Kretem.

Jarosław Kret nie tylko o pogodzie …

W dniach 8-15 maja br., już po raz czternasty, w całym kraju obchodzony będzie Tydzień Bibliotek - cykl imprez mających na celu popularyzowanie działalności bibliotek. To doskonały czas, aby zaprezentować naszym Czytelnikom nowe inicjatywy podejmowane przez Bibliotekę . Tegoroczne obchody będą odbywały się pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”
Na ten wyjątkowy czas nasza siemianowicka książnica przygotowała sporo atrakcji a jedną z nich jest spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem - popularnym dziennikarzem telewizyjnym oraz fotoreporterem, autorem filmów dokumentalnych o tematyce podróżniczej.
Jarosław Kret ma na swoim koncie programy autorskie : "Klub Podróżników", "Kino Klubu Podróżników" . Jest współtwórcą polskiego wydania magazynu National Geographic.
Jeżeli chcecie spotkać się z tym najbardziej rozpoznawalnym i najsympatyczniejszym prezenterem pogody w kraju, zapraszamy 12 maja o godz. 18.00 .
Spotkanie odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, jaki działa w naszej Bibliotece od 10 lat. To doskonała okazja by nie tylko porozmawiać z naszym gościem, ale także zdobyć jego autograf i zakupić książkę.
Spotkanie jest dofinansowane przez Bibliotekę Śląską.
Wstęp jest bezpłatny.
Zapraszamy.
MBP
Boules "odpalono".

W końcu wiosna uroczo uśmiechnęła się do sympatyków gry w boules.
W licznym gronie 9 uczestniczek i 1 uczestnika nastąpiło uroczyste odtrąbienie otwarcia wiosennego sezonu gry w boules. Ponieważ 2 uczestników nie do końca zbudziło się ze snu zimowego i dlatego nie zdążyli na otwarcie sezonu, pozostali - nie czekając - puścili w ruch świnki i kule. Kurz uniósł się z boiska gdy świnki zostały zaatakowane zręcznie rzucanymi przez uczestniczki kulami. Na początku rozgrywek rzucała się w oczy nieudolność zimowa, ale z każdą minutą gra nabierała tempa a zawodniczki rumieńców. A, że gry były na poważnie, może świadczyć tablica wyników uwidoczniona na zdjęciu poniżej. Dynamika fotografii wskazuje, że zawodniczki nie szczędziły sił i zadziorności.
Ja, jedyny mężczyzna, by nie doznać porażki, wycofałem się na pozycję fotografa i kronikarza, czego wynikiem jest to sprawozdanie.
Po rozegraniu sporej ilości rozgrywek, wszyscy udaliśmy się do pobliskiej kawiarni, gdzie przy soczku i kawie dokonano podsumowania rozgrywek. A więc:
- gra była na poziomie wyższym niż oczekiwano,
- zaangażowanie uczestniczek do pozazdroszczenia,
- na zdjęciach widać, że makijaż się zachował i podbudowany został uśmiechem,
- ustalono termin następnych rozgrywek - za tydzień o godzinie 11.00.

Sprawozdanie opracował i na stronie zamieścił: Zbyszek Kędzierski
Wykład o fenomenie twórczego życia w Akademii Muzealnej.

Wczorajsze zajęcia Akademii Muzealnej dla słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu III Wieku oraz wszystkich zainteresowanych poświęcony był szeroko rozumianym wartościom twórczego życia codziennego. Prowadząca – Grażyna Salata - pedagog, znawczyni pedagogiki waldorfskiej, przedstawiła słuchaczom wiele koncepcji postaw twórczych, rozwijania swoich pasji, podziwiania świata zewnętrznego, zwłaszcza zaś kontemplacji przyrody.
Przypomnijmy – twórcą pedagogiki waldorfskiej był austriacki filozof Rudolf Steiner (nazwa „waldorfska” pochodzi od pierwszej szkoły dla dzieci robotników „Freie Waldorfschule”, założonej przez R. Steinera w 1919 przy fabryce cygar "Waldorf-Astoria" w Stuttgarcie). Głównymi założeniami tej alternatywnej metody nauczania było wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez działania artystyczne i kontakt z naturą. Charakterystyczne jest też w zrezygnowanie z ocen, podręczników, a także zajęcia interdyscyplinarne – malowanie, rzeźba, gra na instrumentach muzycznych, pielęgnowanie ogrodu i in.
Grażyna Salata w niezwykle interesujący i różnorodny sposób przedstawiła wiele przykładów postaw twórczych, przywołując zarówno wielkich artystów, jak i ludzi, których znamy z mediów jako pasjonatów w swoich dziedzinach (np. aktorzy, projektanci mody). Można stwierdzić, że wszyscy oni postępują według zasady zgody z samym sobą – owej arystotelesowskiej „entelechii” czyli siły życiowej kierującej przebiegiem zjawisk w świecie.
Gośćmi specjalnymi spotkania byli pasjonaci w swojej dziedzinie - architekci Janusz Ochota i Antoni Hołownicki, którzy poprowadzą zajęcia na temat swoich realizacji architektonicznych w październiku br. Należy dodać, że są oni laureatami nagrody marszałka województwa śląskiego za projekt siemianowickiego Parku Tradycji;

Kolejne zajęcia Akademii Muzealnej w dn. 11 maja na temat malarstwa będzie prowadził Jarosław Bednarz – plastyk naszego Muzeum. Serdecznie zapraszamy.

Krystian Hadasz – Muzeum Miejskie

Wykład Grażyny Salaty w Akademii Muzealnej
pt.”RADOŚĆ ŻYCIA DNIA CODZIENNEGO”

Zaciekawiona tytułem wykładu, postanowiłam odwiedzić Akademię Muzealną.
Gospodarz obiektu Krystian Hadasz wraz z prowadzącą od początku wprowadzili bardzo przyjazną atmosferę.
Grażyna uzmysłowiła nam, jak ważne jest, żeby biegnąć przez życie, umieć czasem się zatrzymać i rozejrzeć dookoła, żeby zobaczyć, co dla nas jest tak naprawdę ważne. Trzeba cieszyć się drobiazgami, zauważać piękno, umieć cieszyć się każdą chwilą. Niby wszyscy o tym wiemy, ale czy stosujemy? To tak, jakby znać teorię, ale jakże często nie umieć jej zastosować w praktyce. Biegnąc przez życie i martwiąc się o innych i za innych, sprawiamy, że gubimy gdzieś po drodze samych siebie i zapominamy o swoich marzeniach. A przecież tylko od nas zależy, czy podążymy swoją drogą. Jeżeli czujemy, że coś dla nas jest dobre, to warto poświęcić temu swój czas.
Uff ! Ileż refleksji ! Grażyna mówiła dalej, a ja poczułam, że tego właśnie było mi trzeba – zatrzymać się i cieszyć się chwilą. No i cieszyłam się: rozejrzałam się po sali i zobaczyłam uśmiechniętych słuchaczy z którymi zaśpiewałam potem w kanonie, a na parapecie okiennym zauważyłam gołębia, który jakby przysłuchiwał się prowadzącej.
Kiedy Grażyna Salata zapoznawała nas ze sposobami na HAPPY END, ja już obmyślałam własne sposoby.
EUREKA ! Przecież ja jeszcze wiele mogę.
Grażyna wskazała nam przykłady życiowych postaw ludzi kultury i sztuki( Andrzej Seweryn, Mirosław Baka, Stanisława Celińska, Gosia Baczyńska) i wielu innych., którym radość życia dostarczają ich pasje. Skojarzyłam sobie, że nasz UTW to taka mała społeczność, która łączy ludzi poprzez ich pasje, a ucząc i bawiąc dostarcza im wiele radości.
Kiedy wracałam do domu, zatrzymałam się na chwilę w parku i wdychając zapach wiosny podziwiałam pięknie i kolorowo kwitnące drzewa.
GRAŻYNA, myślę, że osiągnęłaś swój cel : zatrzymałam się, rozejrzałam i mam wiele życiowych refleksji.

Joanna Zawadzka
DZIEŃ SENIORA - 25 maj 2017r. - siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny - Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie.


Uwaga słuchacze SUTW, którzy zapisali się na wyjazd do Koszęcina!

Ponieważ zgodnie z wymogami organizatorów, do 14 kwietnia muszę przesłać szczegółowe zgłoszenie uczestnictwa w imprezie, proszę w terminie do 12 kwietnia zgłosić do Jadzi Kędzierskiej (tel. 663192268) chęć uczestniczenia w konkretnych warsztatach - wymienionych w ogłoszeniu, a także zarezerwowania obiadu (drugie danie i napój) w cenie 18 zł. Termin zbierania pieniędzy za uczestnictwo w imprezie będzie podany później
9 kwiecień 2017r. - Słuchacze SUTW na "Poranku symfonicznym" w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Ewa Dinges wraz z Radą Słuchaczy SUTW zorganizowali uczestnictwo słuchaczy naszego Uniwersytetu w koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Orkiestra pod dyrygenturą Alexandra Humali wykonała utwory Radiona Szczedrina:
Suita Carmen. Adaptacja fragmentów opery Georges'a Bizeta,
I Koncert fortepianowy,
oraz Georges Bizet - Arlezjanka. Suita orkiestrowa nr 2.

Co przeżyłem pod zdjęciami a na refleksje uczestników koncertu oczekuję.

Fajne jest, że nareszcie mam czas, by wsłuchać się w muzykę poważną. Może ona nie do końca taka poważna - bo to przecież nie utwory Pendereckiego ale Szczedrina i Bizet'a. Dla mnie "daje" się jej słuchać a nawet wsłuchać i im dalej tym z większą przyjemnością się w nią wsłuchiwałem. Może upływ czasu spowodował, że już nie pop ale muzyka w wykonaniu nie byle kogo, ale Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, była dla mojego ucha nader przyjemna. Czas spędzony z tą Orkiestrą uważam za dobrze spędzony, a po twarzach innych uczestników można było powiedzieć, że oni też byli wniebowzięci.
A po koncercie, zwiedzanie budynku NOSPR z przewodnikiem, który opowiedział nam o zaletach akustycznych obiektu i architektonicznych także, potem jeszcze rzut okiem na panoramę Katowic z okien NOSPR i to było na tyle przyjemności. Szkoda ! Bardzo mile spędzone chwile, niedługo znów tam pójdę, bo jest gdzie.


Zdjęcia i opracowanie: Zbigniew Kędzierski

-Tak, jak już wspomniał kolega redagujący gazetkę SUTW - pan Zbyszek, poranek niedzielny dn.9.04.2017,spędzony na koncercie, w siedzibie NOSPR - to prawdziwa uczta dla ucha, dla oka też, bo efekty wizualne też świetne. Byłam i nadal jestem pod wrażeniem tego koncertu i super obiektu kulturalnego, jaki powstał na terenach dawnej kopalni . Z tym większym zachwytem słuchałam, bo to był mój „pierwszy raz” bycia w siedzibie NOSPR –na koncercie. Jeśli nadarzy się okazja, chętnie pójdę na kolejny, by przynajmniej na półtorej godziny przenieść się ,w jakże piękny świat muzyki…
Po koncercie, przewodnik oprowadzający naszą grupę SUTW bardzo ciekawie opowiadał o historii powstania tego pięknego obiektu i „zdradził” nam też wiele szczegółów z tym związanych. Chętnie też odpowiadał na wszystkie, zadane przez nas, pytania..
Jeśli tylko nadarzy się okazja, chętnie pójdę na kolejny koncert. Ci z Państwa ,którzy nie mieli jeszcze okazji być na koncercie w budynku NOSPR, polecam bardzo, by przynajmniej pojechali go zobaczyć i mogli podziwiać ten piękny obiekt kulturalny, jaki przybył nam na Śląsku.

Ilona Uskow6.04 – „Skrzypce na przestrzeni wieków” – zaprezentował i zagrał - Jarosław Adamus (kompozytor, skrzypek, członek zespołów muzyki dawnej we Francji).
Obok zdjęć mój komentarz a sprawozdanie poniżej.

Wykład z historii muzyki skrzypcowej – w Akademii Muzealnej

Wczorajsze zajęcia z cyklu Akademii Muzealnej dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku (i wszystkich zainteresowanych) prowadził Jarosław Adamus – skrzypek, kompozytor i pedagog. Artysta od niemal trzydziestu lat mieszka we Francji – w Marsylii, gdzie współpracuje z zespołami muzyki kameralnej, z którymi koncertuje na scenach całej Europy.
Wykład i recital Jarosława Adamusa poświęcony był stosunkowo rzadko wykonywanym kompozycjom na skrzypce solo. Większość słuchaczy przyzwyczajona jest do brzmienia skrzypiec z akompaniamentem fortepianu, klawesynu lub innych instrumentów towarzyszących. Okazuje się jednak, że obok znanych utworów Jana Sebastiana Bacha na skrzypce solo, także inni kompozytorzy od baroku po muzykę współczesną tworzyli w tej konwencji.
Słuchacze Akademii Muzealnej mogli podziwiać wspaniałe interpretacje Jarosława Adamusa stanowiące syntezę wirtuozerii i przepięknej kantyleny w wykonywanych kompozycjach Heinricha Ignaza Bibera, Jana Sebastiana Bacha, Sergiusza Prokofiewa, Paula Hindemitha i Beli Bartoka. Niezwykle interesujące były również komentarze dotyczące prezentowanych dzieł kompozytorów, zawierające spory zasób wiedzy muzykologicznej. Na zakończenie spotkania artysta odpowiadał na zadane pytania dotyczące zarówno muzyki skrzypcowej, jak i jego działalności muzycznej we Francji.
Kolejne zajęcia w dn. 20 kwietnia poprowadzi Grażyna Salata (pedagog, znawczyni pedagogiki waldorfskiej) - temat: „Radość życia codziennego dnia”. Serdecznie zapraszamy.

Krystian Hadasz – Muzeum Miejskie

Z przyjemnością wysłuchałem wykładu o historii skrzypiec, ale z jeszcze większą uwagą wysłuchałem utworów muzyki dawnej i nie tylko w wykonaniu Jarosława Adamusa.
Meloman ze mnie żaden i skrzypiec lubiłem słuchać gdy grał Zakopower czy orkiestra smyczkowa z Węgier.
Dzisiaj miałem przyjemność posłuchać jak brzmią skrzypce solo w utworach wykonanych przez wirtuoza. I muszę przyznać, że do skrzypiec dałem się przekonać.
Dziękuję wykładowcy i wykonawcy w jednym.

Zbigniew Kędzierski4.04.2017 dr Marek Kaczmarzyk wygłosił wykład pt.„ Pamięć i uwaga”

Na chwilę obecną moje refleksje obok zdjęć a sprawozdanie poniżej.


„Pamięć i uwaga”

Naukowe badania wskazują, że najszybciej zapamiętujemy: nowości, informacje zaskakujące i… informacje o bliźnich czyli ploteczki.
Właśnie nad problem naszej pamięci i procesu zapamiętywania pochyliliśmy się na kolejnym wykładzie w SUTW.
W niezwykle przystępny sposób, przybliżył nam ten temat dr Marek Kaczmarzyk; neurodydaktyk i wykładowca akademicki.
Przy okazji dowiedzieliśmy się, iż nie powinniśmy posługiwać się pojęciem ”starość”, które zastąpiło pojęcie późna dojrzałość”.
Też nam się podoba i brzmi zdecydowanie lepiej.
Z panem doktorem umówiliśmy się na kolejne spotkanie i nie tylko dlatego, że czegoś nie zapamiętaliśmy ale temat jest niezwykle interesujący.
Kolejne spotkanie, też będzie interesujące, pogłębimy wiadomości o atmosferze ziemskiej, o której już 18 kwietnia opowie dr Antoni Winiarski jak zwykle o godz. 16.00 zapraszamy.

Wiesława Szlachta
Miejska Biblioteka Publiczna

Jak wielkie jest tempo rozwoju ludzkości mógł świadczyć wykład dr Marka Kaczmarzyka.
W latach naszej młodości o tworzeniu przez nas swojego świata nie mówiono wcale, a o osobach, które widziały inaczej swoje otoczenie, mówiono, że mają nierówno pod kopułą. Rozwój nauki w naszej współczesności pozwala nam zrozumieć, że każdy z nas jest inny i ma prawo postrzegać otoczenie w swoich kryteriach. Mało, że ma prawo, ale jest to całkiem naturalne, że każdy z nas jest inny, dlatego też, jeśli chcesz zrozumieć swojego adwersarza, to musisz starać się myśleć jego kategoriami.
Jak cudowny jest ten świat interpretowany przez nasz mózg w indywidualnej dowolności.
Oby tylko nie robilibyśmy sobie krzywdy.
Panu Markowi duże brawa za zaprezentowania nam naszego świata w kolorach i niesamowitej fantazji.

Zbigniew KędzierskiZajefajna przygoda z informatyką !!!!!!!!!!!!!!!

Na SUTW –wśród różnych zajęć fakultatywnych-na szczególna uwagę zasługują-warsztaty komputerowe, które prowadzi, w kilkuosobowych grupach pan mgr Sławomir Mikus, przez słuchaczy zwany ,po prostu, panem Sławkiem.
Dla osób rozpoczynających przygodę z obsługą komputera –są zajęcia w stopniu podstawowym, a dla tych, którzy chcą zgłębiać wiedzę –na wyższym poziomie -są zajęcia-o wyższym stopniu zaawansowania.
Pan Sławek ma niezwykłą wiedzę z tego zakresu, dużą cierpliwość i umiejętność jej przekazywania..Na warsztatach , nie tylko, zdobywamy wiadomości teoretyczne i praktyczne, ale dzielimy się też swoimi doświadczeniami.. Panuje na nich bardzo przyjazna atmosfera, dlatego też, z niecierpliwością czekamy, co tydzień, na kolejne zajęcia.

Ilona Uskow

A ja jestem niezmiernie zadowolony, że informatycy-seniorzy w końcu napisali coś o swoich zajęciach.
Ja wiem, że są tak zafascynowani informatyką, że dotychczas nie mieli czasu ? A może pozyskiwanie wiedzy o świecie wirtualnym daje im taką satysfakcję, że ?
A ja jako informatyk-amator pragnę powiedzieć, że przygoda z internetem i komputerami nie raz chciała mnie doprowadzić do palpitacji serca, bo ja swoje, a komputer swoje i jeszcze daje mi do zrozumienia - no dziadek, ucz się ! No to się uczę..... i dalej zgłębiam tajniki świata wirtualnego, a co mi tam !!!!!

Zbigniew KędzierskiOlimpiada UTW

termin: 27 maj 2017r.
miejsce: Łazy
zapisy : poniedziałek 27.03. i 3.04.godz. od 9.00 - 10.00 lub środa 29.03. i 5.04.godz 15.30 - 17.00 lub 4.04 na wykładzie.
Przy zapisie trzeba podać: nazwisko, imię, adres , pesel i numer telefonu oraz konkurencję.
Przy zapisach pierwszeństwo mają zawodnicy.

Barbara Sobczyk
24 marzec 2017r. - wieczór w Willi Fitznera z artystami SUTW i nie tylko!

Serdecznie dziękuję za nadesłane wypowiedzi, które z chęcią zamieszczam a ponadto proszę o kolejne.

Klikając na zdjęcie poniżej, przejdziesz do slajdera ze zdjęciami z wieczoru.

Niesamowite !

Wróciłam do domu i ciągle jestem pod wrażeniem wieczoru, który spędziłam w Willi Fitznera.
Wieczór wypełniony muzyką i poezją.
Swoje nostalgiczne i pełne uczuć utwory przedstawili nam członkowie siemianowickiego UTW Halina Baron i Józef Sikora.
Nastrojowa muzyka Romana Gizdonia – fortepian i Andrzeja Pajdaka – akordeon, dopełniła uroku tego spotkania.
Pod wpływem tego wieczoru przeniosłam się w czasy mojej młodości, kiedy ten rodzaj rozrywki dostarczał naszemu pokoleniu wiele wzruszeń.
Ponieważ było to spotkanie , którego celem było pokazanie ludzi z pasją , Halina oprócz wierszy pochwaliła się również swoimi szydełkowymi serwetkami i piękną , wykonaną przez siebie biżuterią.
Nie wiem jak dziękować Jadzi, która wpadła na genialny pomysł zorganizowania tak sympatycznego spotkania.
Mam nadzieję, że jeszcze nieraz to powtórzy.

Zosia Strzybny

Zdjęcia: Zbigniew Kędzierski

Co nam „w duszy gra” ?

Często wiemy, że ktoś ma jakiś talent, ale dopiero zaprezentowany w odpowiednim miejscu i w odpowiedniej oprawie, talent ten do nas dociera.
Piękne wnętrze Willi Fitznera, mili gospodarze, cudowni wykonawcy i poczułam , że jestem w innym, lepszym świecie.
Wydawało mi się, że znam twórczość Haliny, a tu okazało się, że kolejny raz potrafiła mnie zaskoczyć. Halina „Złota Rączka” nie tylko ma zręczne ręce, co było widać w jej wyeksponowanych pracach, ale też pisze wiersze, które są odzwierciedleniem tego co jej „w duszy gra”. A jak gra- mogliśmy się przekonać, kiedy czytała nam swoje wiersze. BRAWO HALINA !
Z twórczością Józefa spotkałam się po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. Wiersze te były tak obrazowe, że razem z autorem przenosiłam się w różne miejsca: siedziałam w dworcowej poczekalni, jechałam do pracy zatłoczonym autobusem i spacerowałam wiosną po parku, podglądając pana, któremu ubyło lat, gdy zobaczył idącą z rozwianą spódnicą piękną dziewczynę. BRAWO JÓZEF! Atmosfera spotkania była wspaniała. W klimat pięknie wkomponował się grający na fortepianie pan Roman. BRAWO !
Zosia zaśpiewała bliską jej sercu piosenkę, a cała sala podśpiewywała, kiedy pan Andrzej swoim akordeonem wyczarowywał cudowne melodie. BRAWO!
A największe brawa dla Jadzi za pomysł zorganizowania takiego spotkania.
Uważam, że koniecznie trzeba to powtórzyć, a najlepiej cyklicznie powtarzać.
Dzięki temu odkryjemy w innych, a może i w sobie niejeden jeszcze talent i usłyszymy, co komu „w duszy gra”.
Joasia Zawadzka
23 marca - „Obchody 1000-lecia chrztu i państwowości Polski w 1966 r. na Górnym Śląsku”
– wykład wygłosiła dr Kornelia Banaś (historyk katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej).


Wykład dr Kornelii Banaś z IPN w Akademii Muzealnej

Wczorajszy wykład dr Kornelii Banaś w ramach zajęć Akademii Muzealnej (dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz wszystkich zainteresowanych) poświęcony był obchodom 1000-lecia chrztu i państwowości Polski w 1966 r. w ówczesnym województwie katowickim.
Prowadząca - historyk katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w niezwykle interesujący, poparty materiałem filmowym sposób przedstawiła swoistą metodologię władz PRL w celu zredukowania do minimum religijnego wydźwięku obchodów milenijnych.
Poza np. natłokiem „konkurencyjnych” imprez masowych (były nawet plany sprowadzenia do Polski grupy „The Beatles”) mających odciągać od uczestnictwa w pielgrzymkach i nabożeństwach były też konkretne działania SB w celu inwigilacji i zastraszenia duchowieństwa i wiernych.
Nie bez znaczenia jest fakt niedopuszczenia przez aparat władzy do oczekiwanej pielgrzymki papieża Pawła VI; nie pozwolono nawet na przyjazd biskupom oraz wielu innym gościom z zagranicy.
O wielu faktach dowiadujemy się po latach dzięki materiałom zgromadzonych w archiwach IPN, które są przedmiotem nieustannych analiz historycznych.

Kolejne zajęcia Akademii Muzealnej w dn. 6 kwietnia o godz. 12.00 będą poświęcone zagadnieniom z zakresu historii muzyki – temat: „Skrzypce na przestrzeni wieków”. Prowadzącym będzie Jarosław Adamus - kompozytor, skrzypek, członek zespołów muzyki dawnej we Francji. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Krystian Hadasz- Muzeum Miejskie

Autorem tego cytatu jest ks. dr Józef Stanisław Tischner - "Góralska teoria poznania mówi, że są trzy prawdy: Świenta prowda, Tyż prowda i Gówno prowda".
Jeżeli mówi się o wojnie religijno-partyjnej w roku 1966 to nie należy pomijać rzeczywistości jaka nas otaczała w tamtym okresie. Wyrok z Jałty postawił nas w określonym miejscu geopolitycznym i nie dano nam ( Polakom-Ślązakom ) możliwości wyboru, a zachowania naszych ojców jak i nasze ocenia się w perspektywie wojny ideologicznej a nie naszej chęci, by w narzuconej nam rzeczywistości, żyć godnie.
Czas tamten był trudny a ludzie są zawsze pełni strachu o siebie, swoich bliskich i robią nieraz rzeczy które, z perspektywy czasu, nie były zachowaniami optymalnymi ale wtedy pozwalały trwać.

Zbigniew Kędzierski
P. Krystianowi Hadaszowi wszystkiego najlepszego !!!! 21.03.2017 Marek Gądzikiewicz wygłosił wykład „Jak działa ludzkie oko”.
Poniżej prawozdanie zdjęcia i mój komentarz.

„Jak działa ludzkie oko”

Profilaktyka dobrego widzenia to temat kolejnego spotkania w Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Tym razem spotkaliśmy się z optometrystą Markiem Gądzikiewiczem.
Jak ważny jest narząd wzorku nie trzeba nikogo przekonywać. Współczesne zdobycze techniki dodatkowo obciążają nasz wzrok, zbyt często patrzymy z bliska na ekran komputera, tabletu, komórki. Okazuje się, że 60% młodzieży ma wadę wzroku. Dowiedzieliśmy się co robić, aby na długo zachować dobry wzrok i cieszyć się urokami zycia.
Wykładowi towarzyszyło badanie wzroku prowadzone przez specjalistów z jednego z salonów optycznych funkcjonujących w naszym mieście.
Wiele osób miało okazję sprawdzić, czy okulary z których korzystamy są jeszcze dobre, i oczywiście przestrzegano nas przed kupowaniem okularów , których nie poprzedziło badanie przeprowadzone przez specjalistę.
Kolejne spotkanie odbędzie się 4 kwietnia , pozostajemy w tematach profilaktyki medycznej, zajmiemy się naszą pamięcią i uwagą.
Spotkamy się z dr Markiem Kaczmarzykiem - zapraszamy.

Wiesława Szlachta

Nie ma co ukrywać, o naszych oczach przypominamy sobie wtedy, gdy nie widzimy a chcielibyśmy, gdy oczy bolą lub wnuczek woła - co ty babciu nie widzisz tego ?
Wykładowca przypomniał nam, że z ócz korzystamy gdy tylko nie śpimy. I nie stosujemy metody ich „wyłączania” , bo co by się to działo !
Dlatego też musimy o nie dbać, nie czekać gdy bolą lub niedowidzimy, - czy nie daj boże - są chore a my ciągle udajemy, że jest OK. Do okulisty chodź regularnie, okulary noś i tyle.

Zbigniew Kędzierski
Czekam na odczucia słuchaczy - zgadzasz się ze mną , czy masz coś do dodania ?14.03.2017r. dr Jacek Kurek wygłosił wykład pt. „U źródeł zachwytu”

Poniżej sprawozdanie, odczucia po wykładzie też poniżej a za niedługo zdjęcia prezentowanych obrazów.

U źródeł tajemnicy zachwytu.

Niezwykle interesujący wykład w Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku wygłosił dr Jacek Kurek; eseista muzyki i malarstwa, animator kultury, poeta i pedagog. Wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego .
Wykład poświęcony był renesansowemu i barokowemu malarstwu, obrazom i słowom towarzyszyła muzyka, a rozpoczął się od zacytowania przejmujących słów kardynała Józefa Ratzingera o zranieniu „strzałą piękna” jako źródle prawdziwego poznania sięgają intuicji wyrażonych jeszcze przez Platona i ogłaszają fundamentalną prawdę o znaczeniu sztuki i estetyki. Zranieniu towarzyszy ból, pięknu – cierpienie. „Strzała piękna”, o której mówi Ratzinger, choć zadaje ból, nie tyle rani, ile uskrzydla, unosi w górę, pozwala człowiekowi przekraczać samego siebie, wznosić się, czyni go odkrywcą. Jest to doświadczenie zwiastujące jednocześnie narodziny zachwytu i przebudzenie. Człowiek zraniony „strzałą piękna” staje u wrót, które otwierają fascynujący, nieznany, choć niekoniecznie nowy świat. Zachwyt – jak głęboki oddech, jak przebudzenie, jak ponowne narodziny – jest prawdziwym początkiem i źródłem poznania.
Już dziś zapraszamy Państwa na kolejny wykład 21 marca o godz. 16.00. O tym jak działa ludzkie oko opowie przedstawiciel salonów optycznych „Doktor Marchewka”, spotkanie będzie połączone z przesiewowym badaniem wzroku.
Zapraszamy.

Wiesława Szlachta

Próbowałem znaleźć definicję znaczenia tego słowa i znalazłem: podziw często wyrażony miną, gestem, słowem, czy: mdleć z zachwytu, ktoś nie znajduje słów zachwytu, hymny zachwytu, stać jak posąg zachwytu/być jak posąg zachwytu, wprawić w zachwyt.
Teraz zaczynam dopiero rozumieć istotę wykładu.
Zachwyt to stan ducha, który jest tak różny jak każdy z nas jest niepowtarzalny. Tym bardziej jestem pełen uznania dla wykładowcy, który nie próbował uprościć tego stanu ducha prostą definicją, ale pozwolił nam zrozumieć jego złożoność.
Wielkie brawa !!!!

Zbigniew Kędzierski
Czekam na odczucia słuchaczy - zgadzasz się ze mną , czy masz coś do dodania ?Podsumowanie "Dnia Kobiet"

PODZIĘKOWANIA

Dziękujemy gorąco Dyrekcji SCK, a w szczególności Pani Kierownik Działu Imprez Annie Jakubowskiej i jej współpracownikom, za ogromną pomoc i życzliwość okazaną nam przy organizacji imprezy z okazji Dnia Kobiet dla słuchaczy SUTW.

Dziękujemy Pani Dyrektor II LO w Siemianowicach Śl. oraz wychowawczyni i uczniom klasy IIa za przygotowanie i zaprezentowanie pięknego przedstawienia wesela śląsko-gorolskiego. Gratulujemy utalentowanej i kreatywnej młodzieży.

Dziękujemy sponsorom za wsparcie naszej imprezy:
przepysznym sernikiem i kołaczem z posypką oraz upominkami i kuponami rabatowymi.
A są to:
Piekarnia Henryka Rembierza przy ul Śląskiej,
Delikatesy mieszczące się w Galerii Siemianowickiej,
Zielarnia „Po zdrowie” mieszcząca się przy ul. Niepodległości,
Rossman mieszczący się w Galerii Siemianowickiej,
Oriflame reprezentowany przez Panią Wiktorię Stanik.
Dziękujemy serdecznie.

Pragniemy również ciepło podziękować koleżankom, które pomogły nam przy organizacji imprezy w dniu 7 marca br.

Gorąco dziękujemy - Rada Słuchaczy


Dzień Kobiet w SUTW

Dnia 7 marca Rada Słuchaczy SUTW zorganizowała spotkanie z okazji Dnia Kobiet.
Zebrało się więc 150 osób, słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Kultury.
Imprezę rozpoczął Zbyszek pięknym wierszem o kobietach.
Następnie głos zabrała prezes SUTW Renata Jaroń – Guzy, która przywitała zebranych i złożyła życzenia wszystkim kobietom, życząc miłej zabawy.
- I zaczęło się.!!!
- Najpierw obejrzeliśmy wesołą scenkę „ Wesele śląsko-gorolskie” w wykonaniu młodzieży z Liceum Matejki.
Potem pałeczkę przejęła Rada Słuchaczy w osobach : Joasia Zawadzka, Jadzia i Zbyszek Kędzierscy, którzy przechodzili samych siebie zabawiając nas wierszami, anegdotami i konkursami, w których nikt nie został bez nagrody.
A było ich bardzo dużo dzięki sponsorom, których znaleźli organizatorzy.
Bawiliśmy się jak za dobrych, starych lat, zapominając o wieku, troskach i zmartwieniach.
Do tańca przygrywał wszystkim znany Tadeusz Zdechlikiewicz.
Słuchaliśmy też pięknych utworów granych na gitarze przez Andrzeja Chmielowskiego.
Bawilibyśmy się do rana, gdyby nie ograniczony czas.
Długo będziemy pamiętali ten wieczór i czekali na następny w przyszłym roku.

Zosia Strzybny

Jeśli chcesz zaprezentować swoją opinię na moim facebook, kliknij na link poniżej. WEJDŹ NA MÓJ FACEBOOK


A 8 marca wielu z nas ( którzy bawili się na Dniu Kobiet w SCK- Bytków ) spotkało się w tym samym miejscu, by obejrzeć spektakl teatralny pt. "Mąż mojej żony".
I tylko jedna opinia poniżej.


Mąż mojej żony
8 marca wybrałam się do SCK w Siemianowicach Sl. na spektakl Henryka Adamka pt. „ Mąż mojej żony „.Przez bite dwie godziny bawili nas Dariusz Niebudek i Dariusz Wiktorowicz. Już dawno tak się nie ubawiłam i uśmiałam do łez. Aktorzy próbowali rozwiązać problem związany z ich wspólną żoną. Finał był taki : Jeżeli masz problem nie do rozwiązania, to go nie ruszaj !.

Zosia Strzybny9 marca 2017r. - „Pionierzy kapitalizmu na Górnym Śląsku” poprowadził Tomasz Kostro - znawca historii przemysłu, autor książki pt. „Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach, milionerach, ich fortunach i przygodach”.

Wykład o historii przemysłu na Śląsku – w Akademii Muzealnej.
Wczorajsze zajęcia w ramach Akademii Muzealnej (dla słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu III Wieku oraz wszystkich zainteresowanych) pt. „Pionierzy kapitalizmu na Górnym Śląsku” prowadził Tomasz Kostro dziennikarz, znawca historii przemysłu.
Spotkanie było jednocześnie promocją jego najnowszej książki pt. „Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach, milionerach, ich fortunach i przygodach”. Autor w niezwykle interesujący sposób, obfitujący w liczne anegdoty, opowiedział o wielu wybitnych postaciach, takich jak Friedrich W. von Reden, Karol Godula, John Baildon, Wilhelm Fitzner, które przyczyniły się do powstania i rozwoju wielkiego przemysłu w naszym regionie.
Kolejne zajęcia pt. „Obchody 1000-lecia chrztu i państwowości Polski w 1966 r. na Górnym Śląsku” Akademii Muzealnej w czwartek 23 marca o godz. 12.00 poprowadzi dr Kornelia Banaś - historyk katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
O założeniach planowanego nowego cyklu spotkań pod wspólnym tytułem „Każdy jest kronikarzem swoich czasów” w naszym Muzeum poinformowała słuchaczy Beata Tomanek - ( pierwszy slajd ) – redaktor Polskiego Radia Katowice.
Celem ich jest prezentacja wybranych pamiątek rodzinnych, swoiste „oddanie głosu przedmiotom” jako exemplum indywidualnych losów i osadzenia ich w różnorodnych kontekstach historycznych.
Na pierwsze z nich mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić w środę 29 marca o godz. 17.00.
Dodajmy, że plonem muzealnych opowieści i dyskusji będą regularne audycje na antenie radiowej.

Krystian Hadasz

Fajne były przekazane nam wiadomości o wielkich osobowościach z grupy biznesmenów XVIII i XIX w.
Raczej spodziewałem się informacji o przedsiębiorcach z naszego miasta i okolicy ( 2 no 3 ) bardziej szczegółowo o nich. Za to mniej o reklamie książki napisanej przez wykładowcę.
Ale to tylko moje odczucia. Jeśli ktoś ma inne, to proszę o nie - wprowadzę na stronę.

Zbigniew Kędzierski7 marca spotkaliśmy się na obchodach Dnia Kobiet.
Klikając na zdjęcie pod tekstem przejdziesz do przeglądarki zdjęć z imprezy.

Zdjęcia wykonała Iwona Zaradna


W zielarni "Po zdrowie".

Rada Słuchaczy podczas wspólnego spaceru,odkryła w Bytkowie przy ul.Niepodległości 31a (obok Przychodni) zielarnię "Po zdrowie". Zaciekawieni nazwą, wstąpiliśmy więc, bo każdy z nas chce przecież być zdrowy. Bardzo miła pani opowiedziała nam o zielarni i jej asortymencie.
Zielarnia „ Po Zdrowie” powstała z myślą o wszystkich którzy chcą dbać o zdrowie i stosować szeroko pojętą profilaktykę pro­zdrowotną.
Zielarnia ma bardzo szeroki wybór asortymentu w zakresie suplementów diety, naturalnych kosmetyków renomowanych firm, zdrową żywność, ziół jednorodnych, przypraw i wiele innych, a głównym zadaniem jest rzetelne doradztwo i fachowa obsługa.
100% natury - chemii mówimy „stop”.
Ich misja to:
Służyć Klientom najwyższej jakości doradztwem, w kompleksowym doborze produktów, w mądrym i świadomym inwestowaniu w swoje zdrowie.
Zapewnić Klientom zdrowie i radość, osiągając najwyższy poziom zadowolenia Klientów przekraczając ich oczekiwania.
Ich perełką jest Biveggie czyli siła warzyw skoncentrowana w 5 tabletkach. Jedyne, co zawierają to liofilizowane, czyli pozbawione wody warzywa: szpinak, natkę pietruszki, brokuły, koper włoski, seler, czerwone buraki, czosnek dęty, słodka papryka, dynia japońska, pomidory, marchew i czerwona kapusta.
Wszystkie są uprawiane w Tajlandii, na wysokogórskich, ekologicznych terenach, gdzie gleba i odpowiedni klimat oraz pogoda pozwalają na zachowanie wszystkich wartości odżywczych.
Kiedy więc nie mamy czasu na pełnowartościowy posiłek, nasza dieta jest uboga w witaminy i mikroelementy, a dzieci konsekwentnie nie chcą jeść brukselki, warto mieć pod ręką codzienną porcję 12 warzyw w 5 tabletkach.
Z każdej zakupionej sałatki zielarnia "Po zdrowie" zbiera środki na pomoc dziewczynom w Tajlandii.
BARDZO NAM SIĘ PODOBA TAKIE PODEJŚCIE DO ZDROWIA I NA PEWNO NIERAZ TU WSTĄPIMYWięcej o zielarni na stronie www.pozdrowie24.pl
- kliknij na link poniżej.www.pozdrowie24.pl
28 luty 2017r. Z inicjatywy Rady Słuchaczy SUTW odbyła się wspólna zabawa ostatkowa.
By koszty tej zabawy były do przyjęcia, wykorzystano ofertę SCK - Zameczek wieczorków dla seniorów.
Seniorzy SUTW, harcerze HIKS "Czarne Diamenty" i inni chętni do zabawy na wspólnym żegnaniu karnawału w michałkowickim Zameczku.
Klikając na zdjęcie po prawej stronie przejdziesz do slajdera ze zdjęciami z zabawy.


I już po Karnawale !

Wraz z grupą słuchaczy SUTW, harcerzami seniorami z HIKS oraz innymi, którzy chcieli się pobawić przy muzyce z lat naszej młodości spotkałem się Zameczku w Michałkowicach. Zasada życiowa jest jedna – będziesz się bawił dobrze jeśli będziesz taką miał ochotę – i tyle.
Okazuje się, że stół nie musi być ekstra zastawiony, że alkohol nie musi wlewać się drzwiami i oknami by zabawa była między nami.
I tak było w Zameczku. Orkiestra 2 osobowa przy wsparciu elektroniki grała to co nas cieszyło i zachęcało nas do tańca. Nawet ja zatańczyłem i to nie raz, co wywołało aplauz na sali, aż się zawstydziłem. Racjonalna organizacja ( duża tu zasługa Rady Słuchaczy SUTW i pracowników Zameczku ) muzyka, którą lubimy i taka nie za głośna, dobre humory i było jak miało być. Musiałem opuścić zabawę przed jej końcem i dlatego też miałem pewien niedosyt, którego inni uczestnicy - mam nadzieję – nie doświadczyli.
A teraz do zobaczenia na Dniu Kobiet w Bytkowie.
Tylko ciekawe, kto zrobi tam zdjęcia ? Jeśli ktoś chce mi pomóc to będę wdzięczny.

Zbigniew Kędzierski

TUTAJ PRAGNĄŁBYM ZAMIEŚCIĆ WSPOMNIENIA UCZESTNIKÓW ZE WSPÓLNEJ ZABAWY OSTATKOWEJ.

23. 02. 2017r. - "Kulisy II wojny światowej" - Artur Garbas ( znawca historii wojskowości, pracownik Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich ).

Panoptikum II wojny światowej - w Akademii Muzealnej
Dzisiejsze zajęcia w ramach Akademii Muzealnej dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku i wszystkich zainteresowanych prowadził Artur Garbas – znawca historii wojskowości, pracownik naszego Muzeum.
Z właściwą sobie pasją i umiejętnością opowiadania ciekawostek i anegdot historycznych przedstawił dwie postaci, które znacząco wpisały się w historię ostatniej wojny.
Pierwszą z nich była polska szlachcianka Krystyna Skarbek – agentka wywiadu brytyjskiego, której brawurowe akcje mogą być en bloc zostać przeniesione do scenariuszy filmów akcji. I poniekąd tak się stało za sprawą Iana Fleminga, który będąc na krótko w związku uczuciowym z agentką tak zafascynował się jej losami, że - jak sugerują znawcy jego twórczości literackiej - wykorzystał je w stworzeniu postaci samego Jamesa Bonda.
Drugą z omówionych sylwetek osób niezwykłych był Bolesław Kontrym - oficer najpierw Armii Czerwonej, później po przejściu na polską stronę - oficer Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, major piechoty Wojska Polskiego, cichociemny, żołnierz Armii Krajowej.
Po powrocie z Wielkiej Brytanii w 1947 roku poddany represjom – został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne w 1953 roku.
Jak wiele z poprzednich wykładów Artura Garbasa w ramach Akademii Muzealnej, tak i ten został poparty pokazem militariów z omawianej epoki.
Kolejne zajęcia 9 marca o godz. 12.00 pt. „Pionierzy kapitalizmu na Górnym Śląsku” poprowadzi Tomasz Kostro - znawca historii przemysłu, autor książki pt. „Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach, milionerach, ich fortunach i przygodach”. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Krystian Hadasz

Z przyjemnością wysłuchałem wykładu o mało znanych losach dwóch przedstawicieli naszego narodu, którzy swoim zachowaniem i determinacją wpływali na naszą historię.
Nie mnie oceniać, czy wpłynęli na nią pozytywnie czy negatywnie, ale wzbudzili moją ciekawość.
I tak się zastanawiam czy moi protoplaści też byliby godni zainteresowania, gdyby znalazł się ktoś kto o nich by napisał ?
Albowiem moi dziadkowie i wujkowie - jak znacząca część Ślązaków - przemierzali wzdłuż i wszerz Europę a co się działo zgodnie z ich wolą lub obok nich, to oni zabrali do grobu.
Niech jest dany spokój ich duszom.

Zbigniew Kędzierski22 lutego 2017r. odbyło się w Miedzynarodowym Centrum Kongresowym II Forum Seniora.
Moderatorem Forum była red. Elżbieta Kazibut-Twórz.
Więcej informacji na temat Forum Seniorów dostępne jest - kliknij na link poniżej.II Forum Seniora
A mój komentarz pod zdjęciami.

"...Nie wszystkie kwiaty zakwitają razem,
każdy ma swój czas i porę,
niech to dla Ciebie będzie drogowskazem,
nie wszystkie kwiaty zakwitają razem..."

Jako obserwator i rejestrator zdarzeń znalazłem się na II Forum Seniora w Katowicach.
Zdjęcia prezentowane w tej relacji zostały przeze mnie wykonane i umieszczone na stronie słuchaczy SUTW.
Celem mojego udziału w tym wydarzeniu było zarejestrowanie wręczenia wyróżnienia dla naszego SUTW za udział w zorganizowanym przez Dziennik Zachodni Plebiscycie na najbardziej popularny Uniwersytet Trzeciego Wieku .
Wyróżnienie to zostało osiągnięte dzięki zaangażowaniu się całej Rady Słuchaczy, ale przede wszystkim dzięki głosom naszych słuchaczy, którzy oddając swój głos na SUTW ponosili koszt 2,46 za każdy sms.
Rada Słuchaczy ponownie dziękuje wszystkim, którzy zagłosowali.

Za zdobycie miejsca premiowanego otrzymaliśmy dyplom, kwiaty i kosz upomnikowy. Nie ukrywam, że liczyliśmy na coś więcej. Ale, że głośno było o naszym SUTW, to też coś.
Zbigniew Kędzierski21.02.2017r. ”Jak dobrze rozliczyć podatek dochodowy” - Przedstawicielki Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich o podatkach dla seniorów.
Pod zdjęciami mój komentarz.

Dwie urocze panie z Urzędu Skarbowego próbowały nam przybliżyć zawiłości sposobu rozliczania naszych przychodów i sposobu korzystania z ustawowych ulg.
Pocieszającym elementem jest fakt, że coraz mniej jest ulg i zwolnień. Bo wtedy przy wypełnianiu zeznań mamy mniej rubryk do wypełnienia. Z drugiej strony ulgi likwidują a w zamian nie ma innego systemu, który pozwoliłby na płacenie mniejszych podatków.
Czyli z jednej strony łatwiej wypełnić zeznanie, ale z drugiej mniej w portfelu. Czy nie może być tak, że pisania byłoby mniej ale w kieszeni zostałoby więcej ?
Jak widać nikt jakoś od dłuższego czasu nie potrafi opracować prostego systemu podatkowego. Szczęśliwi ci, co mają czyste przychody i żadnego prawa do odpisów i są emerytami, bo wtedy zeznanie z ZUS załatwia sprawę.
A jak chciałoby się coś uszczknąć, to zgrzytaj zębami, wnioskuj o ulgę i licz na to, że twoje zeznanie wypełniłeś dobrze i naliczoną sobie ulgę nie będziesz musiał zwracać z ustawowymi odsetkami.
A najlepiej jak rozliczysz się przez internet i …...
Tylko musisz jeszcze w tym elektronicznym rozliczeniu być biegłym, a to już bajka nie dla nas słuchaczy UTW.
Morał z tego taki – zostań przy rozliczeniu ZUS i nie kombinuj z odliczeniami.
Tylko dlaczego my po iluś tam latach uczciwej pracy …...
Miłego emeryckiego dnia.

Zbigniew Kędzierski18 lutego 2017r. dr hab. Marek Urbańczyk opowiedział nam swoją przygodę z organami w Kościele Św. Krzyża w Siemianowicach Śląskich.
Pod zdjęciami opisuję to, co przeżyłem i czego się dowiedziałem.

Mieliśmy zaszczyt i przyjemność spotkać się z P. dr hab. Markiem Urbańczykiem w Kościele Św. Krzyża w Siemianowicach Śląskich.
P. Marek Urbańczyk zapoznał nas z historią powstania kościoła Świętego Krzyża i w sposób bezpośrednio z nim związaną historią organów kościelnych.
Warto pamiętać, że kościół jak i organy powstały w latach 80-tych XIX wieku. Już wtedy były znakomitym instrumentem, co było zasługą ich twórców jak i inwestora. A kto organy wykonał – prezentuje oryginalna tabliczka zamieszczona nad klawiaturą. Nie będę w swoim artykule zamieszczał szczegółów związanych z historią organów, bo to szczegółowo opisał nasz gospodarz w wydawnictwie „Organy Siemianowic Śląskich”, które dostępne jest w Parafii Kościoła.
Ja pragnę skupić się na osobie Marka Urbańczyka. Jego zasługą, przy pełnej aprobacie i zaangażowaniu proboszcza księdza Stanisława Noconia, jest przeprowadzenie remontu organów w latach 2014-2016r. Efekty jego pracy mogliśmy ocenić ( jeśli możemy sobie takie prawo imputować ) oglądając organy z bliska, jak i słuchając ich dźwięku. Widać, że prace restauratorskie przebiegły z należytym pietyzmem, a dźwięku organów niejeden kościół może pozazdrościć.
W moim mniemaniu dźwięk organów to nie tylko odpowiednie odrestaurowanie piszczałek, miechów czy innych elementów pneumatyki, ale przede wszystkim umiejętność grania na organach.
I tu spotkało nas duże wyróżnienie. Pan dr hab. Marek Urbańczyk zagrał nam kilka utworów i nie ukrywam, że wykonane zostały z taką wirtuozerią, iż na twarzach słuchaczy SUTW, uczestniczących w tym koncercie, widać było oczarowanie i ciepły uśmiech zadowolenia.
Zadowolenie na tyle wielkie, że padła propozycja cyklicznych koncertów organowych, co znalazło akceptację naszego gospodarza jak i uczestników spotkania.
Pan Marek Urbańczyk na zakończenie złożył obietnicę, że jeżeli myślimy o kolejnym z nim spotkaniu, to nie odmówi nam, a czas z nim spędzony przy opowieściach o muzyce organowej, organach jak i wykonawstwie utworów organowych na pewno będzie fascynujący.
Serdecznie dziękujemy i trzymamy Pana za słowo !

Zbigniew Kędzierski16 luty 2017r. - Z wizytą u Henryka Rembierza w piekarni z tradycjami i tradycyjnymi wypiekami.


Coraz częściej słyszy się o powrocie do tradycyjnej żywności. I mowa jest wtedy nie tylko uprawach czy hodowli ale także o wyrobach w tym o dziełach piekarzy.
Jeszcze nie tak dawno cieszyliśmy się, że otwarto „Giganta” gdzie dokonywano wypieki przez całą dobę i świeże pieczywo było w zasięgu ręki.
Teraz wypieki w marketach też są ciągle świeże i pieczone pod zapotrzebowanie tak, by ciągle było świeże. Nie zawsze dociera do nas informacja napisana drobnym drukiem, że wypiekane na miejscu pieczywo jest z ciasta głęboko mrożonego. Wyroby te mają piękny wygląd przyciągają nasze oko a zapach też nęci.
I na tym ekologia i zdrowotność tego pieczywa się kończy.
Mój niepokój – czy jestem już skazany na takie pieczywo - nakazał mi skierować się do piekarni z tradycjami a ponieważ mój dawny i bliski mi znajomy jest piekarzem, to udałem się do niego czyli do Henryka Rębierza.
On to zaczął swoją przygodę z pieczeniem chleba w 1977 roku w miejscowości na Opolszczyźnie, którą z trzech stron otaczała granica czeska. Tam piekł chleb w tradycyjnym piecu, który najpierw się nagrzewało potem wygarniało żar, by następnie na rozgrzanym podłożu szamotowym kłaść uformowane bochenki ciasta chlebowego czy uformowane bułki. Piec ogrzewany był drewnem i dlatego też trzeba było go systematycznie czyścić.
W 1993 roku Henryk Rębierz wykupił piekarnię i sklep na ulicy Śląskiej ( dawniej Świerczewskiego ) i do dzisiaj w miejscu tym oddaje się swojej pasji piekąc tradycyjne pieczywo i wyroby cukiernicze.
Jego dewizą jest – być dobrym piekarzem, piec takie wyroby, by spożywający je byli zadowoleni jego smakiem, nie szkodziło im, a w momencie zakupu było miłe dla oka.
W trakcie rozmowy mój kolega piekarz powiedział, że spełnienie tych wymogów nie jest takie proste bo nie zawsze jest możliwe spełnienie warunków by pieczywo było smaczne, zdrowe i ładnie wyglądało chociaż robi wszystko, by tak było.
By ciasto wyrosło bez dodatków chemicznych musi być ze świeżych składników, w odpowiednim otoczeniu i musi mieć czas na wyrośnięcie, bo drożdże nie lubią pośpiechu. Bo musi być w piekarni ciepło a leżakujące ciast uformowane w bochenki nie może się „obskórzyć”.
Obecne tradycyjne piece piekarnicze nie są już opalane drewnem ale gazem czy olejem opałowym a nawet energią elektryczną. Ale w piecu nawet tak opalanym, podłoże to szamot i inaczej nie będzie.
Aby pieczywo się „świeciło” to w trakcie pieczenia trzeba je „przeglancować” i już. Już 47 lat Henryk Rembierz piecze a każdy jego wypiek to cząstka jego duszy. Dla niego piekarnia to część jego samego.
A co chciałby w swojej pracy poprawić ?
A chciałby piec tak jak dawniej piekło się chleby i ciasta w domu z nienapowietrzanym serem z dużą ilością bakalii bez nowoczesnych dodatków.
Wszystkim by smakowało bardziej, tylko nie wszystkie portfele by to wytrzymały.
Z pyszną bułą i bochenkiem świeżego chleba dobrze wypieczonego rozstałem się z moim rozmówcą życząc mu dużo klientów i zawsze udanych dopieczonych wypieków.

Zbigniew Kędzierski

Photo: Zbigniew Kędzierski15 lut 2017r. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż Kongi Blaszko.
Poniżej zdjęcia obrazujące przesympatyczne obrazy.
Więcej o malarstwie P. Kingi i jej odczuciach, inspiracji i uśmiechu pod zdjęciami.

Kinga Blaszko
Urodzona w Chorzowie w 1989 roku, od dzieciństwa mieszka w Siemianowicach Śląskich. Wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury im. dr.H. Jordana w Siemianowicach Śląskich Absolwentka Liceum Plastycznego w Katowicach, Politechniki Śląskiej na wydziale architektury wnętrz oraz Uniwersytetu Śląskiego na wydziale graficznym.
Techniki, które szczególnie darzy sympatią to grafika warsztatowa (linoryt) oraz grafika komputerowa (speed painting).
Do rysowania używa tabletu graficznego oraz prostego programu Paint Tool SAI. Lubuje sie w tematyce fantasy oraz fanartach do ulubionych gier komputerowych, filmów, seriali i książek. Z zawodu grafik, asystent DTP.
11 luty 2017r. Na kulig do Wisły Czarnej udali się słuchacze SUTW wraz z harcerzami seniorami z Harcerskiego Instruktorskiego Kręgu Seniora.
Wrażenia obok.
Klikając na zdjęcie poniżej - przejdziesz do slajdera w którym możesz zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć z kuligu.

Kliknij a przejdziesz do slidera

Wrażenia z pobytu na wycieczce w Wiśle.Sobotę 11.02.2017 r. zapamiętam jako wyjątkowo udany dzień!! Z humorem i optymizmem ruszyliśmy do Wisły. Po dotarciu na miejsce – dzięki pozostawieniu Uczestnikom wycieczki wolnego czasu – mogłam delektować się smaczną kawką, pospacerować i dokonać drobnych zakupów na kolorowych, regionalnych stoiskach.
Towarzyszyła nam piękna pogoda. Obserwując po drodze niewielkie ilości śniegu, zastanawiałam się, czy kulig dojdzie do skutku. Po przyjeździe do Wisły Czarne okazało się, że nie brakuje białego puchu, a na Gości czekają już sanie z dorodnymi końmi. Wyjeżdżając coraz wyżej, podziwiałam urokliwe zakątki Doliny Białej Wisełki, miałam jednak świadomość, że para koni solidnie się napracowała. Tak więc dla turystów to przyjemność, dla koni zaś – spory wysiłek. Dlatego też – jak nas zapewniła Gaździna – zwraca się uwagę na nieprzeciążanie sań (12 osób), odpoczynek koni przed powrotnym zjazdem, które nagrodę otrzymują owies........ i marchewkę.
W kolibie przygotowano dla Seniorów SUTW obiadek i jeszcze coś… Pewną atrakcję stanowiło samodzielne smażenie kiełbasek nad paleniskiem.
Do Siemianowic wróciłam zadowolona i pełna wrażeń.

Maria Woźnica
Czekamy na wrażenia innych uczestników.

Odczucia po wyprawie do Wisły na kulig.

Grupa naszych słuchaczy z SUTW wybrała się do Wisły na kulig a przy okazji dokonała zwiadu na temat:
- jak zmieniła się Wisła,
- jak to jest z ochroną zwierząt przed wykorzystywaniem ich przez człowieka.
Wisła przywitała nas piękną słoneczną pogodą i niewielkim mrozem. Widać było szczyt turystyczny bo wjazd do Wisły trwał nadspodziewanie długo a ilość turystów na wiślańskim deptaku była znaczna. Jak już dotarliśmy do centrum Wisły zachodziła pilna potrzeba uregulowania gospodarki wodnej naszych organizmów toteż każdy z uczestników naszej eskapady szukał miejsca z dobrą kawą i czystym wyposażeniem lokalu.
Wydaje się, że wszystkim się to udało a po tych zabiegach można było udać się na ocenę zmian w naszym uzdrowisku. Wisła jak miła jest każdy z nas ocenił pozytywnie co upoważniało nas do dalszej realizacji programu.
Dlatego też nieśpiesznie ale punktualnie dotarliśmy do autokaru. Niestety, znalazły się osoby, które o punktualności i dyscyplinie oraz dobrym wychowaniu niewiele wiedziały toteż raczyły nie dostosować się do ogólnie przyjętych zasad, a na zwróconą uwagę odpowiedziały niegrzecznie co spotkało się z ogólną krytyką ( nie była to osoba z grupy instruktorów harcerzy i słuchaczy SUTW ).
Życie toczy się dalej więc my też wróciliśmy do realizacji programu i ruszyliśmy do Wisły Czarne na kulig. Jak podjechały sanie w wielu z nas obudziło się współczucie dla koni, które widać już zmęczone zachęcane były niejednoznacznie do dalszej pracy czyli zawiezienia nas do koliby.
W wielu z nas odbyła się wojna duchowa: mamy jechać saniami a tym samym „męczyć” konie czy nadwyrężyć nasze już trochę wiekowe nogi i do koliby udać się pieszo.
Zwyciężył nasz instynkt samozachowawczy i skorzystaliśmy z sań.
W czasie sanny podziwialiśmy piękno Doliny Białego i sprawność woźnic bo ruch w dolinie był jak na rondzie w Katowicach.
W całości i wypoczęci dotarliśmy do koliby na – naszym zdaniem – zasłużony posiłek.
Sprawnie dokonaliśmy rękami gaździny zabezpieczenia nas w posiłek, by potem przystąpić do grillowania kiełbasek a następnie do tańców w rytm góralskiej muzyki i disco polo.
Fajnie było, ale czas nieubłaganie płynął i przyszedł czas powrotu.
Jeszcze kilka słów z gaździną o interesie i dbałości o konie. Ze zrozumieniem wysłuchaliśmy jej wyjaśnień, że konie mają się dobrze i sobie chwalą, że interes kręci się dobrze i w ogóle jest......
No to wsiedliśmy do sań, by następnie odszukać nasz autokar w ich gąszczu na parkingu.
A potem został już tylko powrót – nikt się nie spóźnił – no to ruszyliśmy z utęsknieniem w kierunku Siemianowic przez Chorzów. Wszyscy dotarliśmy szczęśliwie i zapewne z podsumowaniem: fajnie było, lecz......jak zwykle jedni byli zadowoleni bezgranicznie a inni tylko częściowo dla zasady.

Zbigniew Kędzierski9 luty 2017r. - wykład Leszka Drabickiego - "Śląsk w okresie II wojny światowej".


Wczorajsze zajęcia Akademii Muzealnej dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku i wszystkich zainteresowanych prowadził historyk naszego Muzeum – Leszek Drabicki.
Jego wykład pt. „Śląsk w okresie II wojny światowej” stanowił próbę całościowego spojrzenia na specyfikę zjawisk politycznych i społecznych w obliczu najazdu i późniejszych represji wobec ludności naszego regionu.
Do ważnych wątków poruszonych w niezwykle interesujący sposób przez prowadzącego należało sporządzenie przez administrację niemiecką tzw. volkslisty klasyfikującej miejscową ludność wg „stopnia” przynależności do narodowości niemieckiej.
Nie bez znaczenia w tych trudnych czasach były próby Kościoła katolickiego, ze szczególnym podkreśleniem roli bp. Stanisława Adamskiego, w pomocy wiernym w różnorodny sposób w przetrwaniu niemieckiego terroru.
Należy wspomnieć, że bp Adamski pełnił także posługę kapłańską w czasie powstania warszawskiego.
Kilku spośród księży prowadzących działalności przeciw władzy niemieckiej na Śląsku przypłaciło to życiem.

Kolejne zajęcia w dn. 23.02 (czwartek) o godz. 12.00, również z zakresu historii poprowadzi Artur Garbas, pracownik naszego Muzeum – temat „„Kulisy II wojny światowej”.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Krystian Hadasz

Z zainteresowanie wysłuchałem wykładu P. Leszka Drabickiego.
Szkoda, że dopiero na "stare lata" mogę posłuchać jak to u Ślązaków było naprawdę.

Drogi czytelniku, drogi seniorze !
A może i Ty napiszesz opinię, ja ją wprowadzę na stronę.
Zapraszam do współpracy !!!!!!

Zbigniew Kędzierski

07.02.2017 wysłuchaliśmy wykładu Bożeny Wiśniewskiej „Dzieła odzyskane po drugiej wojnie światowej”.
Relacja z wykładu w najbliższym czasie a pod zdjęciami moje odczucia.

Nie ukrywam, że przed wykładem miałem mieszane uczucia, czy wykład będzie dla mnie interesujący bo być może pojawią się akcenty polityczne, czy co....... Z upływem czasu wzbudziła mój podziw fascynacja tematyką przebijająca się w wypowiedziach p. Bożeny - naszej wykładowczyni. Ponadto jej wypowiedzi upewniły mnie w fakcie, że nic nie jest czarne albo białe. Losy naszych skarbów narodowych są tak samo splątane jak losy naszych dziadów i pradziadów. Chyba dobrze, że nasze ministerstwo czyni starania, by odzyskać wszystko to co nam zabrano czy to poprzez odkup, pozyskanie czy poprzez dochodzenia sądowe. Fajne było też to, że p. Bożena Wiśniewska nie za bardzo liczyła się ze swoim czasem i do ostatniego słuchacza chcącego jeszcze pozyskać wiedzę - wykład swój prowadziła. Jest za co dziękować i dlatego też w swoim imieniu i wytrwałych słuchaczy dziękuję.

Zbigniew Kędzierski

Wernisaż Kingi Blaszko.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza serdecznie 15 lutego o godz. 17.00 na wernisaż wystawy prac autorstwa Kingi Blaszko  " Malarskie szkice cyfrowo tworzone”.
Kinga Blaszko - urodzona w Chorzowie w 1989 roku, od dzieciństwa mieszka w Siemianowicach Śląskich. Wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury im. dr.H. Jordana w Siemianowicach Śląskich. Absolwentka Liceum Plastycznego w Katowicach, Politechniki Śląskiej na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Graficznym.
Techniki, które szczególnie darzy sympatią to grafika warsztatowa (linoryt) oraz grafika komputerowa (speed painting). Do rysowania używa tabletu graficznego oraz prostego programu Paint Tool SAI. Lubuje się w tematyce fantasy oraz fanartach do ulubionych gier komputerowych, filmów, seriali i książek. Z zawodu grafik, asystent DTP.
Zapraszamy!

MBP
31. 01. 2017r. w "Parku Tradycji" odbył się Koncert Noworoczny Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowany przez Zarząd Stowarzyszenia.
Poniżej sprawozdanie i mój komentarz - członka Rady Słuchaczy.


Koncert noworoczny Siemianowickiego UTW

Jak co roku w styczniu Zarząd Stowarzyszenia Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprosił swoich słuchaczy na koncert noworoczny w Parku Tradycji.
Imprezę uświetnili znakomici goście: Przewodniczący Rady Miasta Siemianowice Śl. Adam Cebula, Jego Magnificencja Rektor Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański, Rektor Senior Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej imienia kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach profesor Akademii Jezuickiej Ignacianum w Krakowi Mirosław Wójcik, profesor nadzwyczajna doktor habilitowana – Elżbieta Górnikowska-Zwolak z Uniwersytetu Śląskiego, prezydent dwóch poprzednich kadencji, pomysłodawca i współzałożyciel SUTW Jacek Guzy, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak.
Na wstępie prowadzący koncert przypomnieli słuchaczom o ostatnich sukcesach SUTW:
- zajęciu 3 lokaty w sondażu Dziennika Zachodniego „Uniwersytet Trzeciego Wieku na 6+”
- i o udanym występie chóru na II Kolędowaniu Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Częstochowie.
W pierwszej odsłonie koncertu wystąpili studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod opieką Dziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego prof. zw. dr. hab. inż Feliksa Widery. Bogaty repertuar składał się z pieśni polskich.
W drugiej części koncertu gości i słuchaczy zachwycił recital Marty Tadli solistki i aktorki znanej z chorzowskiego Teatru Rozrywki.
Po imprezie słuchacze podkreślili bardzo wysoki poziom wykonawców i ciepłe emocje, które będą im towarzyszyły po tym muzycznym wydarzeniu.

Michał Płonka, Foto: Zbigniew Kędzierski

Klikając na obrazek poniżej przejdziesz do zdjęć z Koncertu Noworocznego.

Kliknij a przejdziesz do slidera

W terminie jak wyżej słuchacze SUTW oraz zaproszeni goście mieli okazje wysłuchać Koncertu Noworocznego.
Koncert ten dla słuchaczy SUTW zorganizował Zarząd Stowarzyszenia przy pomocy P. Wiesławy Szlachty, dyrektora Biblioteki Miejskiej.
Z dużym zainteresowanie wysłuchałem występów studentów Akademii Muzycznej z Katowic jak i - przede wszystkim - ich opiekuna, którzy zaprezentowali nam wysokiej klasy wykonanie utworów.
W drugiej części wystąpiła bardzo przemiła artystka Teatru Rozrywki w Chorzowie, która jak sama przyznała, reprezentantom Akademii Muzycznej nie dorównuje, ale jej występ wywołał u mnie jak najbardziej miłe mi odczucia.
Specjalnie nie wymieniam nikogo z nazwiska, bo te informacje będą w oficjalnym sprawozdaniu Zarządu, a ja mógłbym coś przekręcić i to dopiero byłoby nietaktowne.
Nie ukrywam, że oczekiwałem występu naszego chóru SUTW, który tak ładnie ubrany był w gotowości, ale do występu nie doszło. Szkoda, bo najlepiej się czujemy, gdy widzimy jak nasze koleżanki zmagają się skutecznie ze swoją tremą artystyczną z dobrym skutkiem.
Na początku usłyszeliśmy miłe słowa, że nasz Uniwersytet zdobył 3 miejsce w Plebiscycie, który ogłosił Dziennik Zachodni. Miło było usłyszeć, że jest to zasługa Rady Słuchaczy.
Rada Słuchaczy zaś serdecznie dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na nasz Uniwersytet.

Zbigniew Kędzierski26.01 2017r. – „Spotkania z filozofią” – wykład Patrycji Skorek (historyk filozofii, pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemianowicach Śląskich).
Moje odczucia pod zdjęciami.

Wykład z historii filozofii w Akademii Muzealnej.

Wczorajsze zajęcia Akademii Muzealnej dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz wszystkich zainteresowanych prowadziła Patrycja Skorek-Bilczyńska – historyk filozofii, pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Wykład dotyczył sensu largo pojęcia szczęścia – od przestawienia definicji filozofów starożytnych, poprzez autorów średniowiecza, oświecenia aż po współczesność.
Jedną z najważniejszych cytowanych prac na ten temat jest wydany w 1947 roku traktat „O szczęściu” wybitnego polskiego historyka filozofii Władysława Tatarkiewicza. Można przytaczać wiele pięknych myśli z tej wyjątkowej pracy (napisanej przed i w trakcie II wojny światowej), m. in: „Zadowolenie z całości życia jest zadowoleniem nie tylko z tego, co jest, ale także z tego, co było i co będzie; nie tylko z teraźniejszości, ale także z przeszłości i przyszłości. Poczucie szczęścia obejmuje nie tylko dodatni stan obecny, ale także dodatnią ocenę przeszłości i dodatnie wnioski na przyszłość”.
Niektóre z nich mają postać celnego, pełnego literackiej błyskotliwości aforyzmu: „Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu: nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu”.
O tym, że filozofia może być nie tylko dziedziną pod znakiem opasłych tomów, z trudnym do zrozumienia hermetycznym językiem lecz całkiem prostą, klarowną refleksją Patrycja Skorek-Bilczyńska udowodniła zadając pytanie słuchaczom o ich osobiste przykłady szczęścia w życiu.
Sama zademonstrowała radość i satysfakcję (na fotografii z Gór Stołowych) z wyczynu sportowego – biegu w górach w trudnych warunkach zimowych.
W ożywionej dyskusji pojawiły się przykłady bliższych lub dalszych podróży, radości przebywania z wnukami, odpoczynku przy kawie ale także satysfakcji z prowadzenia strony internetowej lub korespondowania z wybitnymi przedstawicielami literatury i filozofii…
Na zakończenie zajęć słuchacze podziękowali prowadzącej gromkimi oklaskami za ten niezwykle interesujący, poparty trafnymi przykładami wykład.

Kolejne zajęcia Akademii Muzealnej w dn. 9 lutego o godz. 12.00 poprowadzi dr Kornelia Banaś z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Serdecznie zapraszamy – temat: „Obchody 1000-lecia chrztu i państwowości Polski w 1966 r. na Górnym Śląsku”.

Krystian Hadasz
W urokliwy zimowy czwartek Patrycja Skorek wygłosiła nam wykład z filozofii nt. szczęścia.
Początkowa prezentacja rysu historycznego na temat definicji szczęścia wzbudziła takie sobie zainteresowanie ale tak to z definicjami bywa, które trzeba wygłosić ale....
Potem prowadząca przeszła do konkretów rzucając pytanie - "A powiedzcie nam seniorzy co dla was znaczy szczęście ? No i się zaczęło !
Co człowiek to inne szczęście.
Ja byłam szczęśliwa, gdy leciałam samolotem bo poczułam się jak w niebie - oczywiście w przenośni.
Inny słuchacz był szczęśliwy wystawiając swoją buźkę do słońca będąc na górskiej polanie przy lampce wina a obok na nartach szusowały wnuczki.
Kolejny zachwycony był wysiłkiem jakiego musiał dokonać zdobywając laury w maratonie górskim, gdy po dotarciu do celu nie czuł swojego ciała ale czuł swoje szczęście.
Jeszcze inny okazał swoje zadowolenie, że może robić stronę internetową dla seniorów a największą satysfakcję daje mu fakt, iż seniorzy jego pracę oceniają pozytywnie.
A ja kocham łażenie po górach i tyle.
A ja zacząłem uczyć się jazdy na nartach i nie ważne jak jeżdżę, ale jeżdżę !
Niestety dyrektor Muzeum Miejskiego zakończył spotkanie - i musieliśmy ze swoimi emocjami udać się do domu.
Do zobaczenia na następnych zajęciach !!!
Zbigniew Kędzierski21 01. 2017r. Odbyło się II Kolędowanie Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Częstochowie pod patronatem Prezydenta tego miasta.

Chór nasz miał przyjemność uczestniczyć w II Kolędowaniu Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które odbyło się 21 stycznia w Częstochowie pod patronatem Prezydenta tego miasta.
Prowadząca nasz chór p. Joanna Grzegorzewicz-Szopa włożyła wiele pracy w to, żeby nas należycie przygotować, a kiedy mogła pochwalić się swoją pracą - zachorowała.
Zdecydowałyśmy, że pojedziemy same i tak czy inaczej zaprezentujemy swoje możliwości.
Wyruszyłyśmy autokarem zorganizowanym przez nasz Zarząd i pan kierowca pewnie miał niezły ubaw , kiedy ćwicząc głos ,wydawałyśmy z siebie różne dziwne dźwięki typu prrr, brrr itp.
Na miejscu poprosiłyśmy dyrygenta gospodarzy p. Przemysława Jeziorowskiego o poprowadzenie nas w czasie koncertu.
W taki oto sposób niemożliwe stało się możliwe.
Naszą stewardessą była sympatyczna Basia Andrzejewska z UTW Politechniki Częstochowskiej.
W koncercie wzięły udział następujące zespoły:
CANTO GRACIOSO z Pszczyny,
CARMINA SILESIA z Rudy Śląskiej,
UNIWEREK z AJD Częstochowa,
Zespół UTW Tarnowskie Góry,
Chór Zawierciańskiego UTW,
CANTO CANTARE z Politechniki Częstochowskiej,
Grupa wokalna z Kielc,
no i oczywiście my.
Każdy chór zaprezentował trzy kolędy, a na koniec połączone chóry, czyli ponad 220 osób zaśpiewało wspólnie „Bracia patrzcie jeno”.
UWAŻAM, ŻE GODNIE REPREZENTOWAŁYŚMY NASZ UTW.

Po odebraniu dyplomu i wpisaniu się do Kroniki do domu wracałyśmy ze śpiewem na ustach.
Nasza koleżanka Bożena Lipka grała na gitarze, więc ponad godzinę śpiewałyśmy i ku uciesze kierowcy okazało się , że repertuar mamy przebogaty.

Asia Zawadzka24. 01. 2017r. godz. 16.00 Seweryn Madziak wygłosił wykład pt. „Ostatni Samuraj i co naprawdę łączy Japonię i Polskę”.

Zakończył się kolejny semestr w Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wszystkie wykłady w opinii słuchaczy były bardzo interesujące i przyniosły sporo ciekawych i nowych informacji.
Nie inaczej było na ostatnim wykładzie, który przedstawił Pan Seweryn Madziak.
Wykład „ Ostatni Samuraj , co naprawdę łączy Japonię i Polskę” był interesujący z uwagi nie tylko na egzotykę, tak odległego kulturowo kraju, ale również z uwagi na elementy stroju w którym wystąpił P. Seweryn Madziak. Był to strój samuraja, a dodatkowo mogliśmy zobaczyć również japońskie przybory do pisania czyli pędzelki. Mogliśmy również poznać próbki pisma japońskiego.

Ostatni okres był również bardzo pomyślny dla Uniwersytetu i słuchaczy.
Bardzo dużym osiągnięciem naszej społeczności był udział w plebiscycie , ogłoszonym przez „Dziennik Zachodni’, na najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w województwie Śląskim. I ogromny sukces naszego Uniwersytetu; zajęliśmy III miejsce. Odpowiednie laury i nagroda niespodzianka zostaną wręczone na kolejnym drugim już Forum Seniora., którego współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Duże sukcesy odnosi również Chór Uniwersytetu, który występuje nie tylko w miejskiej przestrzeni , ale koncertuje także poza miastem.
Tak było w ostatnią sobotę, kiedy brał udział w II Kolędowaniu chórów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Województwa Śląskiego: „ ….Kolędujemy Małemu”.
Nasz chór zaprezentował się bardzo dobrze, o czym świadczy piękny dyplom uczestnictwa ale również niezwykle pochlebne opinie. Tym bardziej zasłużone , że chór działa od października 2015 r. Gratulujemy.

Tradycyjnie semestr kończy Koncert Noworoczny, na który zapraszamy wszystkich słuchaczy 31 stycznia o godz. 16.00 do Parku Tradycji . Jak zwykle gwarantujemy doznania muzyczne na wysokim poziomie.

Wiesława Szlachta12. 01. 2017r. W MBP odbyło się "Międzypokoleniowe kolędowe spotkanie w Bibliotece".

Na podsumowanie oczekujemy a zdjęcia i moje spostrzeżenia pod zdjęciami..

Na zaproszenie dyrektora MBP miałem przyjemność uczestniczyć w "Jasełkach" - corocznej imprezie w której występują dzieci.
Przygotowanie dzieciaków do występu było znakomite a ich zaangażowanie w czasie występu niejednemu dorosłemu przydałoby się na co dzień. Przed występem młodzieży wystąpił chór Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ich występie też wyczuwało się ogromne zaangażowanie i dobre przygotowanie - dla dzieciaków przykład w sam raz.
Wartości dydaktyczne przedstawienia wywarły na mnie wrażenie i chyba postaram się do nich dostosować.
Ale, by nie było tak "wspaniale", to ze smutkiem stwierdzam, że dziadków występujących dzieci bardzo brakowało ale rodzice też nie dopisali. Na szczęście chór po zakończeniu występu w całości przeszedł na widownię i oklaskami wspierał występ maluchów.
12. 01. 2017r. Akademia Muzealna. "Z dziejów AK na Śląsku” – wykład wygłosił Wojciech Kempa (historyk, autor publikacji na temat historii Śląska).

Wykład o Armii Krajowej w Akademii Muzealnej

Dzisiejsze zajęcia z cyklu Akademii Muzealnej dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz wszystkich zainteresowanych prowadził Wojciech Kempa – historyk, autor licznych publikacji m. in. artykułów w Siemianowickim Roczniku Muzealnym a także niedawno wydanej trzytomowej pozycji „Okręg Śląski Armii Krajowej”.
Prowadzący wielokrotnie gościł już w naszym muzeum, za każdym razem w niezwykle interesujący sposób przedstawiając kolejny wycinek z dziejów powstań śląskich lub działalności AK na Śląsku. Co warte podkreślenia, w treści kolejnych wykładów pojawiają się nowe fakty niejako z pierwszej ręki, podbudowane gruntownymi badaniami źródeł historycznych udostępnionych m. in. w Instytucie Pamięci Narodowej.
Skomplikowane losy mieszkańców naszego regionu w okresie II wojny światowej – to pasmo heroicznych działań przeciwko najeźdźcy, który za pomocą rozbudowanej sieci szpiegowskiej wielokrotnie boleśnie niszczył istniejące struktury Związku Walki Zbrojnej a później Armii Krajowej. Determinacja i patriotyzm Ślązaków za każdym razem prowadziły do odbudowania kilkudziesięciotysięcznych szeregów ruchu oporu, który był bez wątpienia największym na terenie całego okupowanego kraju.

Kolejne zajęcia w czwartek 26 stycznia o godz. 12.00, poprowadzi dr Kornelia Banaś, pracownik katowickiego oddziału IPN - temat: „Obchody 1000-lecia chrztu i państwowości Polski w 1966 r. na Górnym Śląsku”. Serdecznie zapraszamy.

Krystian HadaszWidok zdjęć na stronie świadczy, iż w wykładzie wziąłem udział. Nie ukrywam, że za historią przepadałem o tyle o ile wymagali tego ode mnie nauczyciele - bardziej interesuje mnie terażniejszość.
Tym nie mniej z dużym zadowoleniem wysłuchałem wykładu p. Wojciecha Kempy. O dziwo - nie przynudzał a ja z zaciekawieniem słuchałem.
Na bazie wykładu przypomniały mi się moje próby dojścia do prawdy o moim dziadku, który to był w wojsku carskim, potem w Wehrmachcie a o Syberię też ponoć zahaczył.
Dlatego też z uznaniem oceniam konsekwencję p. Wojciecha, który z dużym pietyzmem i prawdomównością ( jeżeli taka jest możliwa ) opisywał los Ślązaków w okresie II wojny światowej. W tym zapewne miał istotne znaczenie fakt, iż próbował dociec przejścia swojego dziadka w czasie zawieruchy konspiracyjnej.
Szacunek dla p. Wojtka

Zbigniew Kędzierski11. 01. 2017r. "Siemianowice kerych niy znocie" - spotkanie z p. Stefanem Maruszczykiem o pseudonimie "Stary Korzyń" autorem opracowania jeszcze nie tak dawnej ale historii Siemianowic Śląskich.


Wielka to przyjemność posłuchać kilka słów historii o czasach z dzieciństwa. Dziękuję p. Maruszczykowi za chwile wzruszeń jakich mi dostarczył a forma jego książki identyfikuje mnie z nim, bo ja też z Siemianowic. Biegałem po Fazańcu, Maroku i innych skrawkach naszego miasta, które przeszły lub przechodzą do historii. Dobrze, że Stary Korzyń zatrzymał tą historię w kadrze.
W najbliższym czasie zamieszczę w "Twórczości" więcej informacji o p. Stefanie Maruszczyku i jego książce.

Zbigniew Kędzierski10 stycznia 2017r. 16.00 wykład wygłosił dr Marek Kaczmarzyk „ Jak pracuje mózg starszego człowieka, czy możemy mieć wpływ na jego pracę”.
Poniżej zdjęcia z wykładu,sprawozdanie i prywatne odczucia.

Nowy Rok w Siemianowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku rozpoczął niezwykle ciekawy wykład dr Marka Kaczmarzyka – biologa, neurodydaktyka, memetyka - wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego.
Przedmiotem rozważań był mózg ludzki , a właściwie mózg , który jest systemem o niemal niedoskonałej złożoności, jak podkreślał dr Kaczmarzyk.
Myślę, że dla wielu z nas zaskoczeniem była informacja, iż w pełni sprawny mózg osiągamy po 50 tym roku życia! I tak właściwie to dopiero w połowie XX wieku osiągnęliśmy szansę życia z w pełni dojrzałym mózgiem!!!. Bo właśnie od tego okresu wydłużyła się średnia długości życia człowieka. Więc właściwie wszystko przed nami a życie zaczyna się po pięćdziesiątce.

Tak optymistycznie nastrojeni, zaczęliśmy się zastanawiać, co robić z tak dobrze rozpoczętym wieczorem. Część z nas , a właściwie to członkowie Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku , mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w koncercie w Akademii Muzycznej w Katowicach. Mieliśmy przyjemność brać udział w akademickim projekcie z okazji Jubileuszu 80 – lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Połączone chóry: Politechniki Śląskiej, chóru Akademii Ekonomicznej , dziecięcy chór Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej i oczywiście Orkiestra Akademicka Szkoły Muzycznej zaprezentowały koncert „ Carmina Burana” Carla Orffa. A wszystko to pod dyrygenturą prof. Mirosława Błaszczyka – dyrektora Filharmonii Śląskiej. Była to wspaniała uczta duchowa.

W imieniu zarządu SUTW zapraszamy wszystkich słuchaczy na koncert Noworoczny, który współorganizujemy z Akademią Muzyczną.
Koncert odbędzie się 31 stycznia – godzina 16.00 w Parku Tradycji a wcześniej bo 24 stycznia kolejny wykład , zatytułowany : „ Ostatni Samuraj i co naprawdę łączy Japonię i Polskę”.
Zapraszamy.

Wiesława Szlachta
Chyba nie popełnię jakiegoś błędu jeśli na gorąco wypowiem się co do swoich odczuć jakie mi się przydarzyły w trakcie wykładu i jakie myśli naszły mnie, gdy już ochłonąłem.
Na samym początku przypomniało mi się powiedzenie, że „wszystko płynie” ale na boga – teraz płynie coraz szybciej. Wiedza jaką dysponują ludzie na początku XXI wieku jest niewyobrażalna. Kto by pomyślał, że mózg „starego człowieka” nie jest tak stary jak się nam jeszcze nie dawno wydawało. Nasze mózgi, mózgi seniorów, jak są odpowiednio eksploatowane to wcale nie są mniej sprawne od mózgów homo sapiens w średnim wieku.
O swoich myślach po wykładzie dr Marka Kaczmarzyka mógłbym bardzo długo ….
Chylę głowę przed wiedzą wykładowcy ale jeszcze bardziej doceniam jego kunszt w zakresie jej przekazywania nam seniorom. W trakcie jednej godziny potrafił wzbudzić nasze zainteresowanie procesami przebiegającymi w mózgu. Ale nie to najbardziej mnie poruszyło. W prostych słowach nasz wykładowca uświadomił nam jakie problemy ma młodzież i pozwolił nam zrozumieć zasady współżycia pokoleń, które to właśnie przy wzajemnym zrozumieniu będą budować przyszłość ludzkości.
Prosimy o więcej takich wykładów.
Zbigniew KędzierskiW niedzielę 8 stycznia 2017r. o godz 17.00. chór naszego UTW wystąpił w kościele pw. Michała Archanioła w Michałkowicach

Nieszpory kolędowe.

W dniu 8 stycznia 2017 roku w Kościół Parafialny p.w. Sw. Michała Archanioła w Michałkowicach rozbrzmiewał kolędami.
W Nieszporach Kolędowych , oprócz wiernych michałkowickiej Parafii, udział wzięły cztery chóry :
- Chór Górnoślązaków, którym dyryguje Marcel Zdechlikiewicz,
- Chór Parafialny przy Kościele p.w. Sw. Michała Archanioła „ Michael” , oraz
- Chór kościelny Camerata,
- i gościnnie Chór Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którymi dyryguje Joanna Grzegorzewicz – Szopa.
Wśród znanych kolęd śpiewanych przez zebranych w Kościele, chóry zaprezentowały swój repertuar kolędowy , sięgający do starych kolęd ukraińskich, francuskich czy kolęd XVIII wieku. Wykonawcom przygrywał organista Stefan Rohr.
Występy chórów zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Zosia Strzybny
W niedzielę 8 stycznia 2017r. o godz 17.00. chór naszego UTW wystąpił w kościele p. w. Michała Archanioła w Michałkowicach w nieszporach z kolędą.
Wraz z naszym chórem wystąpiły dwa chóry parafialne z Michałkowic i chór Camerata.
Jestem obserwatorem życia kulturalnego w naszym mieście bo nie mam zacięcia, by brać udział w działalności grup artystycznych gdyż nie czuję „ducha”. I może dlatego mam odwagę „wypowiadać się” na temat jakości twórczości artystów amatorów.
Z dużym uznaniem i podziwem obserwowałem i fotografowałem tych, co mają odwagę stanąć oko w oko z publicznością i jeszcze zaśpiewać. Nie ukrywam, że moje niewprawne ucho najlepiej odbierało występ Cameraty, ale największy podziw wzbudzali we mnie ci najstarsi, którzy z dużym wysiłkiem ale uśmiechem na twarzy stali w szeregu i do końca uczestniczyli w realizacji koncertu.
Chylę czoła przed zaangażowaniem wszystkich artystów a w szczególności prowadzącej p. Joanny Grzegorzewskiej-Szopy.
Nie mniejszy szacunek należy się księżom i obsłudze technicznej.
Słowa uznania należą się też widowni, która szczerymi oklaskami doceniała występujących. Słowa uznania dla p. Marcela Zdechlikiewicza za fantastycznie dobraną tonację podkładu akordeonowego.
I to na tyle wypowiedzi obserwatora będącego w tym temacie laikiem ale za to swoją opinię wyrażającego z serca i odczucia.
Górą seniorzy !

Szkoda tylko, że sam koncert był mało rozpropagowany co na pewno zapewniłoby większą frekwencję i więcej kultury dla szerszego grona.

Pobyt w kościele p. w. Św Michała pobudził moje wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości, kiedy jako michałkowiczanin regularnie brałem udział w życiu parafii ale potem moje wybory życiowe przeniosły mnie na łono innej parafii. Tym nie mniej z rozrzewnieniem wspominam lata młodości a wystrój kościoła św. Michała w dalszym ciągu uważam za godny podziwu.
Zbigniew Kędzierski5 stycznia (czwartek) 2017r. godz. 18.00 – SCK PARK TRADYCJI – ul. Orzeszkowej 12 odbył się Koncert Noworoczny.W Koncercie Noworocznym w zimowej scenerii wzięli udział mieszkańcy naszego miasta jak i zaproszeni przez nich goście z miast ościennych.
Uroczystego otwarcia koncertu dokonał Prezydent Siemianowic Śląskich P. Rafał Piech.
Koncert składał się z dwóch części: pierwszej pełnej powagi, pięknej muzyki operetkowej i tańca, drugiej zaś pełnej dowcipu i młodości.
Ponieważ koncert jest sposobem na wyrażenie oczekiwań co do przyszłości naszego miasta, wśród wykonawców pozwolę sobie wymienić nasze solistki z SCK, które swoim młodzieńczym zaangażowaniem wzbudziły uznanie widowni. A solistki te to: Zuzanna Krupa, Martyna Czernik i Magdalena Winnicka. Życzymy im dużo sukcesów.
Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłość naszego miasta ma tak samo pozytywne perspektywy jak przyszłość naszej artystycznej młodzieży.
Seniorom zaś biorącym udział w koncercie jak i tym, którzy na koncert się nie dostali pozostaje życzyć dużo szczęśliwych dni.
Już nowe zajęcia !!!

11 stycznia 2017 r. godz. 17.00.
Siemianowice, kerych niy znocie.

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na spotkanie z panem Stefanem Maruszczykiem, siemianowiczaninem, autorem książki „Siemianowice, kerych niy znocie”.
Pozycja ta to wspomnienia wydane przez Urząd Miasta Siemianowice Śl. Jak sam autor pisze we wstępie „… pochylcie choć na chwilę Wasze czoła, aby uczcić pamięć tych starych wspaniałych ludzi. Twórców naszej tożsamości, twórców wszystkiego, co po nich odziedziczyliśmy: kulturę, przemysł i architekturę.”
Jest to zapis wspomnień o naszym mieście, które już tak nie wygląda, a które pan Stefan chce ocalić od zapomnienia.
Wszystkich, którzy chcą posłuchać o Siemianowicach, kerych niy znocie, zapraszamy 11 stycznia 2017 r. do Biblioteki Centralnej przy al. Sportowców 3 na godzinę 17.00.
Spotkanie poprowadzi Jan Litwiński.

Anna Leszczak

12 styczeń 2017r. o godz. 16.00.
Międzypokoleniowe kolędowe spotkanie w Bibliotece.

Dzisiaj biblioteka nie tylko pomaga w zdobywaniu wiedzy i różnorakich umiejętności, sprzyja obcowaniu z kulturą i sztuką, ale jest też dla wielu ludzi miejscem, gdzie się spotykają, rozmawiają, rozwijają swoje pasje i zainteresowania oraz wspólnie świętują.
Miejska Biblioteka Publiczna jak co roku wraz z serdecznymi życzeniami świątecznymi kieruje do Czytelników zaproszenie na tradycyjne Jasełka.
Gdy przeżywanie świąt Bożego Narodzenia i witanie Nowego Roku odejdzie do przeszłości, to udział w bibliotecznych Jasełkach będzie z pewnością dobrą okazją do przywołania tych miłych chwil…
Wpisując się w czas kolędowania i podtrzymując świąteczne tradycje, już dziś zapraszamy na Jasełka, które 12 stycznia 2017 roku o godz. 16.00, w budynku przy alei Sportowców 3 przedstawią niezawodni przyjaciele naszej Biblioteki - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. A śpiewami kolędowymi uraczy nas chór Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zapraszamy!

MBP
BIERZEMY UDZIAŁ W PLEBISCYCIE DZIENNIKA ZACHODNIEGO ( GŁOSUJ NA NAS !!!!! )

A NASZE UZASADNIENIE MA TREŚĆ

NASZ UNIWERSYTET UCZY I BAWI.
LEKARZE POWINNI ZAPISYWAĆ GO SENIOROM NA RECEPTĘ.
Tak to się zaczęło.
Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku funkcjonuje formalnie, prowadzony przez stowarzyszenie od lutego 2010 roku. Jednak już rok wcześniej rozpoczął swoją działalność przy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z inspiracji Prezydenta Siemianowic Śląskich powstała wówczas grupa zapaleńców-organizatorów, którzy podjęli trud organizacji pierwszych wykładów, zajęć warsztatowych i ćwiczeń.
15 lutego 2010 roku doszło do Zgromadzenia Założycielskiego Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w wyniku którego do Zarządu weszli członkowie „grupy inicjatywnej”
1 Renata Jaroń – Guzy – prezes
2 Michał Płonka – w-ce prezes
3 Teresa Ptasznik – członek zarządu
4 Anna Zogata – Bochenek  – członek zarządu
5 Tomasz Dzierwa – członek zarządu
6  Jerzy Dinges – skarbnik
7 Beata Breguła – sekretarz
Komisję Rewizyjną powołano w składzie:
1 Joanna Wróblowska – Płonka – przewodnicząca
2 Ewa Bandała – członek
3 Anna Wichary – sekretarz
Wiodącą rolę w organizację zajęć wniosła Wiesława Szlachta – dyrektor MBP.
Od tego momentu Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął rekrutację na „rok zerowy”. Po pierwsze - SUTW jest stowarzyszeniem i sam finansuje swoją działalność, lecz na brak słuchaczy od samego początku nie narzeka. Pomimo , że wspiera go tylko nieliczne grono sponsorów, a udział w zajęciach opłacany jest przez uczestników, on rozwija się prężnie i obecnie ma już ponad 260 słuchaczy (liczbę ograniczają warunki lokalowe, bo chętnych jest więcej).
Po drugie – słuchacze prowadzą własną stronę www.seniorzysutw.pl , która informując o wszystkich wydarzeniach promuje nasz uniwersytet, jak i prowadzi akcję zachęcania seniorów do realizacji hasła „nie lękaj się internetu !”.
Po trzecie – dbamy o swój rozwój fizyczny i psychiczny:
uprawiamy gimnastykę,
zumba, to nasz taniec,
ćwiczymy w basenie, a jak się ktoś się uprze, to i nauczy się pływać,
joga nam nie obca,
tai-chi - dla dobrego samopoczucia też zgłębiamy,
rozgrywki w „boules” toczymy na osiedlowym boisku, a jak pogoda nie sprzyja to omawiamy strategię przy kawie za symboliczną cenę,
kijki to nasza codzienność- nasi studenci opanowali cały Park Śląski, gdzie co krok można się na nich natknąć,
warsztaty psychologiczne pomagają poznać nasze wnętrze.
Pogłębianie wiedzy poprzez kursy językowe, warsztaty komputerowe, cykliczne co dwutygodniowe wykłady, to kolejny obszar naszej aktywności.
Słuchacze podjęli apel Prezydenta Siemianowic o włączenie się do nowatorskiego programu społecznego „Opowiem Ci swoją historię”, polegającego na międzypokoleniowej wymianie doświadczeń. W ramach tego programu spotykaliśmy się z licealistami, co odjęło nam trochę lat.
A teraz coś dla ducha:
najpierw chór, który jak zaśpiewa, to aż dusza się rwie,
co chwila jakieś tańce i chociaż wśród studentów panie dominują, to i rodzynek się znajdzie i ruszy w tany,
dopiero co słuchaczy SUTW odwiedził Mikołaj, a już myślą o świątecznych jasełkach, karnawale i Dniu Kobiet, na który w ramach zaliczeń chcą program ambitny opracować i zaprezentować, wieczory poetyckie już się planuje, bo liczne grono poetów ma chrapkę na prezentację swoich dzieł,
malarstwo jest też w kręgu zaliczeń - przy instruktażowym wsparciu malarzy z Grupy „Laura” możemy poszerzać swoją wiedzę o technikach malarskich, wyobrażeniach i tych innych, o których wypada wiedzieć,
historia też jest do zaliczenia, więc bierzemy udział w Akademii Muzealnej, która nie pozwala nam zapomnieć, co było dawniej.
Turystyka kulturalna też do zaliczenia.
Muzeum Organów w Akademii Muzycznej w Katowicach odkryliśmy i zwiedziliśmy dzięki prof. Julianowi Gembalskiemu i jego prawej ręce dr hab. Markowi Urbańskiemu, a ponieważ przedmiot ten cieszy się zainteresowaniem słuchaczy, to już wkrótce dowiemy się więcej o sztuce rekonstrukcji organów w Polsce na podstawie przebiegu rekonstrukcji organów w kościele Św. Ducha w Siemianowicach Śl.
na Spartakiadę też pojechaliśmy i znów musimy jechać, by uzyskać zaliczenie ze sportu, dołożyli nam do zaliczeń wyjazd chóru do Częstochowy w styczniu, w ramach zaliczeń z geografii w najbliższym czasie jest wyjazd do Ołomuńca, a potem jeszcze Cieszyn i na koniec semestru Sandomierz z Baranowem Sandomierskim.
Chociaż wszystkie zajęcia świetnie zaliczamy, co roku wracamy na łono naszego uniwersytetu, by rozpocząć kolejny rok nauki. Chcemy być wiecznymi słuchaczami, bo z tym nam jest dobrze. Dlatego też wspierajcie „wiecznych słuchaczy” i głosujcie na nasz uniwersytet, który do swoich drzwi przyjmuje wszystkich, którzy chcą studiować, a o zakończeniu studiów nie myślą.


Zgłosiliśmy nasz Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku do Plebiscytu Dziennika Zachodniego
"UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU NA 6 Z PLUSEM W WOJ. ŚLĄSKIM".
Regulamin konkursu - kliknij na link poniżej o treści Regulamin konkursu.
Regulamin konkursu
Głosowanie na nasz SUTW polega na wysłaniu sms o treści UTW.19 pod numer 72355, którego koszt wynosi 2,46 zł.
O samy konkursie więcej klikając na link "Konkurs" poniżej
Konkurs

Zgłoszenie na konkurs dokonaliśmy wnioskiem o treści - kliknij na link poniżej
Wniosek do konkursu

GŁOSUJ NA NAS !

Można głosować do 16 stycznia godz. 11.59
Sz. P. prof. dr hab. Julian Gembalski

Jeszcze raz w imieniu całej grupy serdecznie dziękujemy za ciekawą opowieść o niezwykłej urody instrumentach,a także za prezentację brzmienia wybranych eksponatów. Z okazji zbliżających się swiąt Bożego Narodzenia życzymy zdrowych,błogosławionych Świąt, a nadchodzący Nowy Rok 2017 niech będzie pomyślny i obfituje w sukcesy zarówno te osobiste,jak i te zawodowe.
Barbara Błachut

W odpowiedzi na podziękowania przesłane przez P. Barbarę Błachut, P. Profesor przesłał życzenia:

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przesyłam Pani oraz Osobom, które odwiedziły nasze Muzeum wiele radości, pokoju i Łask Bożych.
W Nowym Roku niech nie opuszcza Państwa pogoda ducha, Boże Błogosławieństwo
i zdrowie.
Załączam serdeczne pozdrowienia Szczęść Boże.
prof. dr hab. Julian Gembalski


Galeria

Ze zwiedzania Muzeum Organów w Akademii Muzycznej w Katowicach dostępny jest zestaw slajdów. Jeśli masz ochotę je obejrzeć, kliknij na link poniżej.

Muzeum OrganówPierwsza sesja projektu „Opowiem Ci swoją historię” dobiegła końca. Czy będzie następna ?


16 grudnia 2016r. w pięknej sali lustrzanej w „Zameczku” nastąpiło podsumowanie projektu.
Udział w spotkaniu wzięli uczestnicy projektu a także: prezydent Miasta Rafał Piech i wiceprezydent Anna Zasada-Chorab.
Emocje już opadły i nastąpił czas refleksji.
Na twarzach organizatorów widać było odprężenie i zadowolenie.
Uczestnicy ci starsi i ci młodsi z uśmiechem na twarzy i zdziwieniem, czy to już koniec ?
Występy artystyczne seniorów przesączone były pragnieniem kontynuacji spotkań z młodzieżą, a na twarzach młodych ludzi satysfakcja poparta wypowiedziami: ci seniorzy są pełni życia a tryskający optymizm i chęć działania niejednego z nas zaraziły.
Jednak istotą tych spotkań było prezentowane stanowisko, że jest to początek pewnego procesu, który należy kontynuować, procesu szukania platform komunikacji międzypokoleniowej.
Należy się zastanowić, czy w rozmowach międzypokoleniowych nie należy włączyć „pokolenia średniego” tego zabieganego, zirytowanego.
Stan Borys w „Jaskółce” śpiewa - „nie zginiesz w tłumie, póki jeszcze umiesz, przystanąć, gdy zaśpiewa ptak”.
Być może spotkanie trzech pokoleń na neutralnym terenie bez pośpiechu, bez komórek i innych gadżetów a przy kawie i herbacie ?
A być może – jak zasugerował prezydent Rafał Piech – młodzi poszukają sobie dodatkowych babć i dziadków ?
Spotkania w ramach projektu były potrzebne, ale pozostał pewien niedosyt, nie było sugestii – jaki krok następny, by więzi międzypokoleniowe stawały się bardziej wyraziste, żeby były i się pogłębiały.

Tyle ja senior emeryt twórca tej strony i aktywny uczestnik spotkań – Zbigniew Kędzierski.

Pod linkiem poniżej zamieszczone jest opracowanie autorów projektu - spis odczuć młodzieży po spotkaniu z seniorami. Masz ochotę poczytaj, a Twoje refleksje po tej lekturze na pewno skłonią Cię do przemyśleń. Miłej lektury.

Opowiem Ci swoją historię - wydanie specjalne
Opowiem Ci swoją historię - slajdy
15 grudzień 2016r. Przedświąteczne spotkanie z ks. dr. Stanisławem Puchałą w Muzeum

Dzisiejsze zajęcia Akademii Muzealnej (dla słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu III Wieku oraz wszystkich zainteresowanych prowadził ks. dr Stanisław Puchała (b. proboszcz Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, wieloletni opiekun Duszpasterstwa Akademickiego, propagator piosenki religijnej).
Temat wykładu „Adwent - oczekiwaniem na Boże Narodzenie” poświęcony był głównie przebogatej tradycji kolędowej, zarówno tej muzycznej, jak i poetyckiej. Najstarsze rodzime utwory wokalne pochodzą już z XV w. - najstarszy „Zdrów bądź Królu Anielski”, którego tekst zapisany został w kazaniu z 1424 Jana Szczekny - mnicha cysterskiego profesora teologii na uniwersytecie krakowskim.
Warto z perspektywy naszych czasów pochylić się nad treścią tego unikalnego artystycznego przekazu:

Zdrow bądź, krolu anjelski
K nam na świat w ciele przyszły,
Tyś zajiste Bog skryty,
W święte czyste ciało wlity.
Zdrow bądź, Stworzycielu
Wszego stworzenia,
Narodziłś się w ucirpienie
Prze swego luda zawinienia.
Zdrow bądź, Panie, ot Panny
Jenżś się narodził za ny.
Zdrow bądź, Jesu Kryste, krolu,
Racz przyjęci naszę chwałę.
Racz daci dobre skonanie
Prze twej matki zasłużenie,
Abychom cię wżdy chwalili,
Z tobą wiecznie krolowali. Amen.

Również nasi najwięksi poeci poświęcali swoje utwory Bożemu Narodzeniu; prowadzący przytoczył piękne, nastrojowe, a czasem i pełne dramatyzmu wiersze m. in. Stanisława Wyspiańskiego, Konstantego I. Gałczyńskiego, Krzysztofa K. Baczyńskiego, ks. Jana Twardowskiego, ks. Romana Indrzejczyka oraz śląskiego poety Josepha von Eichendorffa (tworzącego w języku niemieckim - w przekładzie ks. prof. Jerzego Szymika).
Na zakończenie tych wyjątkowych zajęć nie zabrakło również chwil wspólnego kolędowania przy dźwiękach gitary.
Gromkie oklaski publiczności stanowiły gorące podziękowania dla ks. dr. Stanisława Puchały, który swym niezwykle pięknym, niepowtarzalnym sposobem narracji wprowadził wszystkich w pełen refleksji świąteczny klimat.
Kolejne spotkanie z cyklu Akademii Muzealnej odbędzie się 12 stycznia (czwartek) o godz. 12.00; prowadzącym będzie Wojciech Kempa - historyk, autor publikacji na temat historii Śląska - temat: „Z dziejów Armii Krajowej na Śląsku”.

Krystian Hadasz

Ksiądz profesjonalista.

Trudno mi jest dodać coś do tak wspaniałego opisu jakiego dokonał Krystian Hadasz.
Ks. dr Stanisław Puchała ma niesamowity dar gawędziarza, który nie omieszkał nam zaprezentować. Jego wiedza o kolędach i wierszach świątecznych wiadomo, musi być, ale ekspresja jego wypowiedzi, umiejętność recytowania wierszy wzbudzają szacunek. Jeśli chodzi o grę na gitarze - to mój wielki "szacun". Mam nadzieję, że będę miał znów okazję wysłuchać wykładu ks. dr Stanisław Puchały w innym temacie bo jestem pewny, że będę usatysfakcjonowany.

Zbyszek.
A jeśli drogi słuchaczu masz coś do dodania - napisz mi, a ja opublikuję.
13 grudnia 2016r. godz. 16.00 odbył się wykład Anny Krzymińskiej „ Jak się komunikować, żeby być zrozumiałym i nie stracić przyjaciół”

Z dużą satysfakcją i nie mniejszym zainteresowaniem wysłuchałem wykładu o którym mogę powiedzieć: więcej takich. Sprawozdanie z wykładu w najbliższym czasie.
A teraz jeśli ktoś jest zainteresowany treścią prezentowanych tablic, które w sposób plastyczny prezentowały wypowiedzi Anny Krzemińskiej, proszę kliknąć na link poniżej

Jak się komunikować

Mikołaj przyszedł do seniorów SUTW.

Kliknij na obrazek poniżej a przejdziesz w świat zabawy seniorów z Mikołajem, Reniferem i Śnieżynką - szefem Mikołaja.

Od Śnieżynki

Spotkanie z Mikołajem zorganizowała Rada Słuchaczy przy aktywnym wsparciu chóru SUTW.
Słuchacze ciepło przyjęli zaprezentowane wiersze, dowcipy i piosenki. Oczywiście Mikołaj, witany radośnie, nie zapomniał o mini słodkościach, którymi w towarzystwie czterech uroczych Mikołajek obdarował zebranych.
Nie zabrakło również świątecznych akcentów: pięknej góralskiej pastorałki zaśpiewanej przez Andrzeja i lirycznego wiersza wyrecytowanego przez Małgosię oraz życzeń świąteczno-noworocznych.
Do życzeń dołączyła się również Prezes Renata Jaroń-Guzy.

Śnieżynka Jadzia

A Mikołaj też coś od siebie!!

Z duszą na ramieniu przyszło mi wejść na salę ze słuchaczami Siemianowickiego UTW.
Trudno Mikołajowi prawić kazania tak wykształconym słuchaczom. A jeszcze trudniej byłoby mu besztać niegrzecznych dorosłych.
A tu niespodzianka najmilsza jaka może spotkać Mikołaja. Został przywitany humorem i uśmiechem i dlatego też z radością wykonał wir workiem z prezentami.
Po przywitaniu, z rozkoszą rozdał prezenty, powiedział co miał powiedzieć, odśpiewał co miał odśpiewać w zacnym towarzystwie chóru, gitarzystów i prześlicznych Mikołajek ( nie wspominając o Śnieżynce - szefowej Mikołaja ) i cały szczęśliwy ze szczęścia słuchaczy, pożegnawszy się, udał się w dalszą drogę.

Mikołaj Zbyszek

Ostatni wykład w „starym” roku w Siemianowickim Uniwersytecie był pełen niespodzianek. Pojawił się Mikołaj, Śnieżynki i chyba renifer, ale nie tak całkiem prawdziwy.
To Rada Słuchaczy przygotowała wspaniały występ, a „uniwersytecki” chór zaśpiewał kolędy. Były kapitalne dowcipy i oczywiście z długą białą brodą. Były mikołajkowe słodycze i życzenia. Życzenia radości i miłości w ten szczególny czas, czas oczekiwania i nadziei.

I tak w bardzo pogodnych nastrojach przygotowaliśmy się do wykładu, którego istotą była komunikacja. Temat: „Jak się komunikować aby być zrozumianym i nie stracić przyjaciół”. Niezwykle ważny aspekt naszego życia, jak rozmawiać ze sobą, jak sprawić aby nasze intencje były prawidłowo rozumiane. Jak komunikować swoje potrzeby, odczucia i uczucia aby nie przysporzyć sobie wrogów.
O tym wszystkim mówiła Pani Anna Krzymińska psycholog z wykształcenia i równocześnie słuchaczka naszego Uniwersytetu.
Jako, że to uniwersytet, więc tym razem otrzymaliśmy zadanie do wykonania. Wypełniliśmy kwestionariusz określający styl komunikacji.

W okresie przedświątecznym i poświątecznym wszystkie zajęcia ruchowe i rekreacyjne będą odbywały się zgodnie z harmonogramem.

Następny wykład już w Nowym Roku. Zapraszamy 10 stycznia 2017 r.

Wiesława Szlachta10. 12. 2016r. - wyjazd do Teatru Ludowego w Krakowie na sztukę "Wszystko o związkach".

SCK Willa Fitznera organizuje coroczne wyjazdy na spektakl teatralny w Krakowie.
Tym razem udaliśmy się do Sceny pod Ratuszem na Rynku Krakowskim na spektakl "Wszystko o związkach".
Ale przed spektaklem mieliśmy na tyle czasu, by delektować się atmosferą Wawelu jak i gwarem Jarmarku Krakowskiego na Rynku Krakowskim.
Ewenementem Rynku Krakowskiego jest gwar wielojęzyczny. Język polski nie jest tam dominujący, ale stragany z przepysznościami regionalnymi na pewno były polskojęzyczne.
O wydarzeniu tym piszę w kontekście działań Urzędu Miasta na rzecz mieszkańców w tym członków SUTW, których kilku na tej imprezie było.
Na potwierdzenie moich słów kilka zdjęć poniżej.
Serdeczne podziękowania organizatorom, którzy zapewnili uczestnikom to co było oczekiwane: bezpieczny przejazd, dobre miejsca w teatrze i wolny czas na spacer po Rynku Krakowskim. Nawet przemarsz kibiców piłkarskich i innej grupy chyba o odcieniu politycznym ani wybuch kosza na śmieci nie zakłóciły naszego dobrego samopoczucia.

Zbigniew KędzierskiSpotkanie z red. Markiem Omelanem w Akademii Muzealnej

Gościem dzisiejszych zajęć z cyklu Akademii Muzealnej dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku (oraz wszystkich zainteresowanych) był Marek Omelan - znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, siemianowicki radny, pracownik Siemianowickiego Centrum Kultury.
Prowadzący niezwykle interesująco opowiadał o kulisach pracy w telewizji wplatając także wątki biograficzne związane z naszym miastem.
Jako, że tematyka funkcjonowania mediów jest przedmiotem zainteresowania większości odbiorców, również wśród słuchaczy Akademii Muzealnej nie zabrakło osób pytających prelegenta o różne aspekty funckjonowania telewizji.
Nie jest tajemnicą, że red. Marek Omelan jest pasjonatem wielu dziedzin – m.in. muzyki rockowej, którą sam również umiejętnie wykonuje – nie mogło się obyć zatem bez prezentacji multimedialnej fragmentów niezwykle udanego recitalu.
Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie z dzisiejszym prelegentem w przyszłym semestrze będzie okazją do rozwinięcia wielu tematów zarówno muzycznych, jak i tych dotyczących funkcjonowania mediów.

Następne zajęcia Akademii Muzealnej odbędą się w czwartek 15 grudnia o godz. 12.00 – temat: „Adwent oczekiwaniem na Boże Narodzenie”.
Prowadzącym będzie ks. dr Stanisław Puchała - b. proboszcz Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, wieloletni opiekun Duszpasterstwa Akademickiego, propagator piosenki religijnej.
Serdecznie zapraszamy.

Autor: Muzeum Miejskie


8 grudzień 2016r. - Akademia Muzealna - „Kulisy telewizji” – prowadzący Marek Omelan (redaktor TVP, pracownik Siemianowickiego Centrum Kultury).

Wraz z grupą wiernych słuchaczy Akademii Muzealnej wysłuchałem wykładu Marka Omelana "Kulisy telewizji".
W trakcie godzinnego wykładu na temat "kulisów telewizji" była mowa może przez 5 minut, w czasie których dowiedziałem się, że tzw. wieża telewizyjna jest własnością TP, a część właściwego budynku telewizji katowickiej leży na gruntach miasta Siemianowice Śląskie. Prowadzący wspomniał także o sposobie pomiarów składowych określających pogodę I to było wszystko na ten temat.

Pozostała część wykładu poświęcona była fragmentom z życiorysu oraz przebiegu kariery P. red. Marka Omelana. Szkoda, że temat wykładu nie został sformułowany zgodnie z wygłoszoną treścią.

Zbigniew KędzierskiOpowiem Ci swoją historię

"Gdy emocji już opadną jak po wielkiej bitwie kurz."

Gdy już ochłonąłem po dwóch spotkaniach z młodzieżą mogę sobie pozwolić na zaprezentowanie swoich odczuć.
Na początku zastanawiałem się, czy spotkania te są bardziej potrzebne seniorom czy młodzieży.
Młodzi mogli posłuchać wspomnień „dinozaurów” , czy były dla nich faktycznie interesujące ?
Seniorzy mieli możliwość dowiedzieć się, że młodość naszych licealistów jest usiana takimi samymi kolcami jakie nam doskwierały. My seniorzy mamy te „róże” już za sobą, młodzi obecnie są na etapie przeżywania chwil z tymi „różami”.
Młodzi chcieliby mieć nasze doświadczenia i swoje lata, my seniorzy chcielibyśmy mieć ich lata i swoje doświadczenia. Niestety, taki wariant nie jest możliwy dla jednych jak i dla drugich – jest i będzie tak jak ma być. Dobre rady nie rozwiążą problemów.
Pozostaje tylko przeżyć wszystko po kolei, z dobrą radą może będzie łatwiej ?
Ja senior z tych spotkań wychodziłem zadowolony, bo:
- mogłem powiedzieć coś o sobie i swoich przeżyciach a młodzież chciała mnie słuchać,
- miałem wrażenie, że młodzi ludzie skorzystają z moich doświadczeń, że będzie im łatwiej,
- poczułem się dowartościowany,
- chce mi się żyć.
Liczę, że młodzi traktowali mnie poważnie, moje wypowiedzi przydadzą im się by mniej trafiać na życiowe kolce.
Oczekuję na podsumowanie. Mam nadzieję, że spotkam się z młodzieżą a w ich twarzach zobaczę akceptację.

Wasz senior.

A dla seniorów – nie lękajcie się – młodzież nie gryzie a wręcz czeka na nasze porady, a czy je wykorzysta – to już inna bajka !5 grudnia 2016 r. spotkaliśmy się ponownie my seniorzy i oni uczniowie II LO w ramach programu "Opowiedz mi swoją historię".
Słowa, które bym tu mógł napisać nie oddadzą dynamiki drugiego spotkania. O tej "dynamice" napiszę później jak trochę ochłonę i otrzymam zdjęcia wykonane przez organizatorów.
A póki co, moje zdjęcia, które choć w niewielkim stopniu, ale przedstawiają zaangażowanie młodzierzy i nas seniorów w wymianę doświadczeń, oczekiwań, wątpliwości.
Zapraszam do galerii poniżej.29 listopada 2016 r. ruszył projekt "Opowiem Ci swoją historię".
Grupa ochotników seniorów stanęła oko w oko z młodzieżą z II LO z Siemianowic Śl. Pytanie, kto miał większą tremę.
Seniorzy to ochotnicy a młodzież o dziwo - także.
29 listopada my seniorzy spotkaliśmy się, by duchowo przygotować się do spotkania no bo ta dzisiejsza młodzież to...... 30 listopada stanęliśmy oko w oko i .... było przesympatycznie.
Na samym początku malowaliśmy obrazki wspólnymi siłami potem oni nas przepytywali o "W co nie wierzę" czy "Jakie mamy zainteresowania" a potem już trudno było zapanować nad wymianą doświadczeń.
Rozgorączkowani, nie zauważyliśmy iż czas minął i musieliśmy sie rozstać.
Jeszcze tylko wspólne zdjęcie i w najbliższy poniedziałek jeszcze spotkanie a potem oficjalne podsumowanie i obszerny materiał z wnioskami od organizatorów.Zbigniew KędzierskiKultura Śląska Cieszyńskiego


24 listopada 2016 r. godz. 12.00 – „Kultura Śląska Cieszyńskiego” – Władysława Magiera – (pisarka, dziennikarka, przewodnik PTTK ) wygłosiła wykład.
Poniżej sprawozdanie oraz zdjęcia.


O kulturze Śląska Cieszyńskiego - w Akademii Muzealnej.

Kolejne spotkanie z cyklu Akademii Muzealnej (dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz wszystkich zainteresowanych) z goszczącą już kilkakrotnie w naszym Muzeum Władysławą Magierą (historykiem, przewodniczką PTTK) poświęcone było pisarkom wywodzącym się ze Śląska Cieszyńskiego.
Jak zwykle prowadząca zachwyciła bogatą wiedzą historyczną oraz umiejętnym wplataniem interesujących anegdot o omawianych postaciach.
Pierwszą z nich była Maria Wardasówna (1907 - 1986) – powieściopisarka, jedna z pierwszych polskich pilotek. Podczas II wojny światowej działała w partyzantce w Organizacji Wojskowej „Wilki”. Po wojnie pracowała w PLL LOT i Aeroklubie PRL. Jest autorką książek „Próba skrzydeł”, „Zew przestworzy” (o Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze), powieść „Wyłom” o wsi cieszyńskiej.

Drugą z przedstawionych postaci była Elisabeth Smelik – Bleibtreu (1914-2004) z pochodzenia Niemka, która po zawarciu małżeństwa z polskim leśniczym Jerzym Smelikem zaczęła tworzyć wiersze i piosenki w języku polskim.
W czasie II wojny światowej pomagała wielu ludziom udzielając schronienia, dostarczając żywność i leki.
W wierszu „Do przyjaciół” pisze niezwykle wzruszająco: „Podajcie mi swoje ręce,/ ja uścisk wam oddam szczerze./ Wspólnie przejdziemy niedolę,/Choć życie nam w twarz uderzy./…/”
Na zakończenie zajęć Władysława Magiera podpisywała swoją najnowszą książkę pt. „Szlak kobiet Śląska Cieszyńskiego”. Należy dodać, że jako uznana animatorka kultury, autorka licznych publikacji, została uhonorowana w 2016 roku Laurem Srebrnej Cieszynianki.

Kolejne zajęcia Akademii Muzealnej w czwartek 9 grudnia o godz. 12.00 poprowadzi Marek Omelan – dziennikarz TVP, siemianowicki radny, pracownik Siemianowickiego Centrum Kultury - temat: „Kulisy telewizji”. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Krystian Hadasz
Pani Władysława Magiera zaskoczyła mnie miło formą języka. W jej wypowiedziach przebijała się nuta lekkości i humoru.
Opowiadała o kobietach Śląska Cieszyńskiego i obok głównej treści brzmiała barwa dowcipu, często z wydźwiękiem góralskim.
Miło mi się słuchało a czas niestety mijał jeszcze szybciej.
Do zobaczenia na następnym spotkaniu.
Zbigniew Kędzierski"Profilaktyka zdrowia kobiety" - wykład Barbary Kotlarz

Sprawozdanie z wykładu.

„ Profilaktyka zdrowia kobiety ” to temat ostatniego wykładu dla słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Pani Barbara Kotlarz, pracownik Śląskiej Akademii Medycznej omówiła profilaktykę zdrowotną związaną z nowotworami piersi .
Wykład składał się z dwóch części; teoretycznej i warsztatowej, w tej drugiej każda słuchaczka mogła przećwiczyć na fantomie jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie.
Generalnie konkluzja wykładu to: badać się samej systematycznie , każdą zauważoną zmianę konsultować z lekarzem odpowiedniej specjalizacji.
Czas jest sprzymierzeńcem , jeżeli szybko podejmiemy działania . Nie obawiajmy się, nie każdy guzek czy zmiana koloru skóry jest rakiem. W większości przypadków są to zmiany łagodne ale zawsze wymagają kontroli lekarza.
Wykład bardzo ciekawy i mamy nadzieję, nie pozostanie bez refleksji.

Przed rozpoczęciem wykładu mieliśmy przyjemność gościć Panią Prezydent Annę Zasadę –Chorab, która przedstawiła innowacyjny program społeczny współorganizowany przez miasto Siemianowice Śląskie „ Opowiem Ci swoją historię”.
Projekt jest objęty patronatem Pana Prezydenta Rafała Piecha.
Liczymy, że słuchacze naszego Uniwersytetu czynnie włączą się w ten program.

Już dziś zapraszamy na kolejny wykład 13 grudnia, będziemy zastanawiać się „ Jak komunikować się aby być zrozumianym i nie stracić przyjaciół”.

Wiesława Szlachta"Opowiem Ci swoją historię" - Anna Zasada-Chorab - Zastępca Prezydenta Miasta przedstawia szczegóły programu.

Mój komentarz.

Trochę zdziwiony jestem stwierdzeniami prezentowanymi przez słuchaczy, że "ja nie mam nic do przekazania", a za chwilę w gronie swoich najbliższych wielokrotnie udzielają rad, wracają wspomnieniami do swoich doświadczeń i dzielą się nimi. A dlaczego nie chcą rozmawiać z młodzieżą ?
Ja będę rozmawiał i zapraszam do kontaktu.
Ja będę uczestniczył w programie.

Zbyszek KędzierskiZabawa Andrzejkowa

22 listopada silna grupa słuchaczy SUTW wspólnie z harcerzami HIKS "CZARNE DIAMENTY" udała się do Zameczku na "Zabawę Andrzejkową".
W pięknie odnowionej sali lustrzanej przy akompaniamencie zespołu ABMIX nasza grupa wraz z seniorami z Michałkowic oraz "desantem seniorów" z Wojkowic uprzyjemnialiśmy sobie czas poprzez zabawę, tańce jak i wspólne śpiewy. Grający nam zespół robił to świetnie, uczestnicy bawili się jak za najlepszych swoich młodych lat, było O. K., tylko brakło elementów tradycji andrzejkowej.
Ale ze wględu na miłą atmosferę to małe niedociągnięcie darujemy i liczymy na coraz lepsze działania na rzecz seniorów.

Zbigniew Kędzierski
        W Muzeum Organów

Dnia 18 listopada grupa słuchaczy SUTW spotkała się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Celem było zwiedzenie Muzeum Organów, po którym oprowadzał nas prof. zw. dr hab. Julian Gembalski, kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej.
Muzeum powstało z inicjatywy profesora Gembalskiego, a jego otwarcie odbyło się 20 października 2004 r.
W muzeum zgromadzono unikatowe zabytki głównie śląskiego, ale nie tylko, budownictwa organowego, w tym całe instrumenty i ich części, dokumenty, ikonografię a także fisharmonie. Pan profesor z dużą swadą wprowadzał nas w tajniki pozyskiwania, rekonstruowania i konserwowania oglądanych eksponatów, okraszając swe wypowiedzi humorystycznymi anegdotami.
Mogliśmy również wysłuchać fragmentów kilku utworów organowych wykonanych w sposób mistrzowski przez prof. Gembalskiego oraz przekonać się jak ogromnych umiejętności wymaga gra na organach.
Wszyscy uczestnicy naszej grupy byli pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, za co gorąco dziękujemy Panu Profesorowi.

Jadwiga Kędzierska

Zdjęcia z wizyty w Muzeum znajdują się w "Galerii" ( zerknij do menu ).


Drogi seniorze!

Teraz luźne jest twe życie,
sjesta dłuższa niż w Madrycie!
Możesz robić to co chcesz,
więc za siebie już się bierz.
Nie ma czasu do stracenia,
nie zapuszczaj w domu lenia,
wskakuj w dresy, adidasy,
pakuj plecak, ruszaj w lasy!
Wykorzystuj każdą chwilę
i ją spędzaj zawsze mile.
W dzień powszedni i w niedzielę
czasu masz dla siebie wiele.
Możesz sobie powędkować
z przyjaciółmi zabalować,
pozwolenie masz na kaca
bo nie czeka rano praca !!!14 listopad 2016 r. Wernisaż Grupy Artystycznej Laura oraz koncert Studium Wokalnego SCK. - Zameczek godz. 18.00

Mieliśmy zaszczyt i przyjemność spotkać się z twórcami obrazów. Nie wiem, czy dzieła zawodowców czy naszych amatorów czymkolwiek się różnią. Dla mnie to, co zobaczyłem wzbudziło moje uznanie.
Postanowiłem zrobić trochę zdjęć płócien naszych artystów i za ich zgodą zaprezentować je na naszej stronie.
Mnie się podobają, chociaż oko mam niewprawne.
I nie chodzi o to, czy się na tym znam, ale ważne, że spędzony czas w Zameczku wśród płócien i miłej dla ucha wokalistyki nie uważam za stracony, lecz za miło spędzony.
Ale po kolei.
Uczestnicy wystawy to: Adam Knapik, Andrzej Breguła, Anna Jakubowska, Barbara Sitek, Ewa Raczkowska, Franciszek Sowa, Halina Baron, Henryk Bujoczek, Ireneusz Malik, Jan Urbańczyk, Jarek Engler, Joanna Łącka-Knapik, Jolanta Skrzypczyk, Stanisław Pilarczyk, Sybilla Nowak, Wanda Malik.
Tematem wernisażu były "Legendy Siemianowickie". W obrazach wyeksponowano: Utopca, Skrzaty z Kołockowej Góry, Diabelski Młyn na Przełajce, Diabelskie kamienie koło Siemianowic, Szyb w Michakowicach, Skarbnika i jakby tych strachów było mało to jeszcze Widmowe Tańce na Michałkowickim Cmentarzu, a na zakończenie, gdy już wszyscy byli mocno wystraszeni, to jeszcze Cholera na Przełajce.
Zostaliśmy również zaproszeni na przepiękny koncert w wykonaniu przeuroczych solistek z SCK. Abyśmy jednak do końca nie zapomnieli o urokach i strachach życia, to nasze urocze solistki zaśpiewały: o miłości w stylu retro, płonącej stodole i o tym, że "męska rzecz być daleko a kobieca wiernie czekać". Najstarsza solistka uraczyła nas pięknym wykonaniem utworu w j. angielskim, więc nie za bardzo wiem o czym śpiewała, ale robiła to ślicznie.A jak ktoś chce zobaczyć zdjęcia, to proszę kliknąć na link.

Wernisaż

Zbigniew Kędzierski

10 listopad 2016 r. - „Rytuał czy impreza" – negatywne i pozytywne znaczenie alkoholu w kulturze. W świat tradycji i obyczajów wprowadził nas Wojciech Grzyb – etnograf Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich. Poniżej zdjęcia z wykładu a jego podsumowanie zostanie zamieszczone w najbliższym czasie.Interesujący wykład w Akademii Muzealnej

    W dn. 10 listopada 2016 r. odbyły się zajęcia Akademii Muzealnej (dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz wszystkich zainteresowanych), które prowadził etnograf naszego Muzeum Wojciech Grzyb. Temat „Rytuał czy impreza – negatywne i pozytywne znaczenie alkoholu w kulturze” stanowił przyczynek do spojrzenia na to wielce kontrowersyjne zjawisko w życiu społecznym. Nie negując poważnych, czasem tragicznych problemów związanych z alkoholizmem, należy podkreślić, że zarówno piwo, jak i wino należą do napojów występujących już w najstarszych cywilizacjach.Jednym z najważniejszych opracowań na ten temat, na które często powoływał się prowadzący – to książka pt. „Podwójny agent”, której autorami są Pierre Fouquet i Martine de Borde.
    O swoistej dwoistości alkoholu w kulturze można przeczytać już we wstępie:„Związków człowieka z alkoholem nigdy nie dało się określić jednoznacznie. Rytualne, religijne, biesiadne, krzepiące, zdrowotne, uśmierzające, prowadziły do dramatów, zwyrodnień i upokorzeń.”Kolejne zajęcia Akademii Muzealnej, które odbędą się w czwartek 24 listopada (o godz.12.00) poprowadzi Władysława Magiera – pisarka, dziennikarka, przewodnik PTTK; temat wykładu: „Słynne pisarki Śląska Cieszyńskiego”. Serdecznie zapraszamy.

Krystian Hadasz

Miałem przyjemność uczestniczyć w tym wykładzie.
Zakres wiedzy wykładowcy wzbudził moje uznanie.
Jak istotne miejsce w kulturze i wierze zajmował i zajmuje alkohol...
Dlatego też jestem zdziwiony frekwencją, która niestety nie była imponująca - a szkoda.
Uczestnictwo w wykładzie pozwoliło mi zrozumieć wiele zachowań w naszym życiu codziennym oraz dało mi dodatkową wiedzę - jak reagować na otoczenie - w kontekście kultury spożywania alkoholu.

Zbigniew Kędzierski9 listopada 2016 r. w odwiedzinach na ćwiczeniach jogi prowadzonych przez Justynę Nowosielską.
Uśmiechu na twarzach ćwiczących jak i prowadzącej można tylko pozazdrościć!


8 listopada 2016 r. wysłuchaliśmy wykładu Edwarda Jarosza przewodnika tatrzańskiego GOPR - "Tatry - moja pasja".
Edward Jarosz należał do grupy najbardziej aktywnych instruktorów SKPG/AKPT

„Tarty moja pasja”

  Wtorkowe popołudnie seniorzy skupieni wokół Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego wieku spędzili na kolejnym wykładzie.
  Opowieść o Tatrach autorstwa Pana Edwarda Jarosza, ratownika Tatrzańskiego Pogotowia Górskiego była niezwykle interesująca.
   Pan Edward Jarosz jest z wykształcenia geografem i wykładowcą tegoż przedmiotu na Uniwersytecie Śląskim . Wykład miał więc naukowe podstawy z zakresu geologii, meteorologii, geografii ale również historii. Wykład był przeplatany licznymi dygresjami i anegdotami związanymi z obowiązkami ratownika, które nasz prelegent wykonywał przez lata.
   A co do historii to chyba niewielu z nas wiedziało, że w Kuźnicach funkcjonowała huta w której wytwarzano stal.
   Wszystko to przeplatane widokami szczytów ale również zdjęciami zwierząt zamieszkujących Tatry, z najbardziej charakterystycznymi kozicami, świstakami i niedźwiedzimi. Była to dla nas wędrówka w czasie, bo wielu też zdobywało tatrzańskie szczyty a i w niektórych obudziło apetyt na spacer po Krupówkach .

   Zapraszamy na kolejny wykład 22.11.2016 jak zawsze we wtorek o 16.00. Tym razem P. Barbara Kotacz opowie jak dbać o zdrowie kobiety.

Wiesława Szlachta


27. 10. 2016 r. Zmagania ambitnych seniorów z "Tai Chi".

  O Taijiquan można również powiedzieć, że jest sztuką samodoskonalenia poprzez naukę panowania nad własnym ciałem i umysłem.  
  Dla współczesnego człowieka, prowadzącego często siedzący tryb życia, jest to interesująca i oryginalna, a zarazem bezpieczna forma rekreacji ruchowej, którą mogą uprawiać osoby w różnym wieku i o różnej sprawności fizycznej.
  Dzięki przyjaznym, naturalnym ruchom oraz zaangażowaniu do pracy całego ciała możesz poprawić stan zdrowia przywracając równowagę wewnętrzną w Twoim organizmie.
  Poprzez zwiększenie elastyczności mięśni i ścięgien, rozluźnienie stawów oraz wzmocnienie specyficznych grup mięśni możliwe jest kształtowanie i przywracanie właściwej, naturalnej postawy i sylwetki ciała zapewniające komfort fizyczny i psychiczny.
  Z uwagi na ciągłą pracę z balansem i równowagą, według udokumentowanych badań, Tai Chi jest niezwykle skutecznym ćwiczeniem zapobiegającym upadkom osób w starszym wieku.

  Opracował Adam Wypart

    A więcej o "Tai Chi" w "Ciekawostkach".


26. 10. 2016 r. W odwiedzinach na próbie chóru SUTW.

          Chóralny śpiew

  Zbiera się wokół gromadka seniorów
  kiedy Joanna do pianina zasiada
  melodie płyną koncertem utworów
  zwrotka i refren w piosnkę się układa.

  Niejeden z wiatrem wiruje w obłokach
  kiedy skoczna melodia doleci do ucha
  w przestworza go porwie nuta wysoka
  zapragnie tańczyć,zapragnie słuchać.
Jedna piosenka radość w sobie niesie
tymczasem innej słucha się markotnie,
opiewa chmurny świat, deszczową jesień
dlatego można poczuć się samotnie.

Tkwi w śpiewie chóru zuchwała siła,
jak buntowniczy szum w dębu koronie
życiodajna, jak krew w naszych żyłach
wygrywająca życiową symfonię.

Autor: LuKra47

A więcej o śpiewie chóralnym będzie w "Ciekawostkach".
24. 10. 2016r. Ćwiczenia jogi rozpoczęte.

O jodze więcej w "Ciekawostkach".


24. 10. 2016 r. W odwiedzinach na gimnastyce!!!!!!!

    Gimnastyka, gimnastyka...

  No to proszę miłe panie,
  Czas wziąć się za kształtowanie.
  Oczywiście mam na myśli -
  Stoczyć walkę nie lubianą
  O figurę - szczupłą zwaną.

  Zaczynamy gimnastykę:
  Skłon do przodu i wygięcie,
  Skręt tułowia, tyłozgięcie.
  Wymach nogi lewej, prawej,
  Dotyk ręki tak - na zmianę.
  Teraz siad i do rozkroku,
  Pochył w przód , skręt, do podskoku.
  Oj! coś boli w lewym boku.
  Takie tempo kto wytrzyma?…
  Ale czyja to jest wina?

  Instruktora nie obchodzi,
  Że w tym wieku nie wychodzi.
  Chyba zaraz się rozłożę…
  Coś strzeliło, o mój Boże!
  Czy coś jeszcze mi pomoże?

Autor: Bozenia

A więcej o gimnastyce w "Ciekawostkach".


20. 10. 2016 r. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładu „Muzyka organowa na Śląsku”, który wygłosił dr hab. Marek Urbańczyk (organmistrz, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach).
Poniżej zdjęcia i referat, umożliwiający nam zapamiętanie istotnych zdarzeń związanych z muzyką organową na świecie i na Śląsku.Wykład dr. hab. Marka Urbańczyka w Akademii Muzealnej

  Wczorajsze zajęcia z cyklu Akademii Muzealnej (dla słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu III Wieku i wszystkich zainteresowanych) prowadził jeden z najwybitniejszych polskich ekspertów budownictwa organowego, wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej – dr hab. Marek Urbańczyk.
  Temat „Muzyka organowa na Śląsku” stanowił spojrzenie historyczne na rozwój tej dziedziny sztuki w naszym regionie od czasów średniowiecza po współczesność. Wybitni przedstawiciele tej wielce szanowanej profesji wywodzili się zarówno ze środowisk polskich, jak i niemieckich; muzyka organowa pielęgnowana była na równi w kościele katolickim i protestanckim. Znaczące były osiągnięcia pedagogiczne istniejących na Śląsku szkół organowych, z których wywodzili się światowej klasy wirtuozi.
  Po II wojnie światowej, w czasach realnego socjalizmu, nie można było łączyć profesji organisty kościelnego z pracą pedagogiczną np. na wyższej uczelni.
  W tym czasie działali najbardziej znani wirtuozi, kompozytorzy i pedagodzy: Bolesław Szabelski, Stanisław Kopernok, Józef Świder, Józef Jakac, Julian Gembalski (były rektor AM) Władysław Szymański – obecny rektor katowickiej Almae Matris.
  Na zakończenie wykładu prowadzący zademonstrował różnice w budowie i brzmieniu piszczałek, co pozwoliło na wyobrażenie wielości problemów technicznych w budowie, konserwacji i strojeniu tego prawdziwego „króla instrumentów”.
Wykładowca zaprosił do odwiedzenia Muzeum Organów Śląskich utworzonego w Akademii Muzycznej w Katowicach w 2004 roku.
Gromkie oklaski uczestników zajęć na zakończenie wykładu były wyrazem najwyższego uznania dla ogromnej wiedzy i wspaniałych umiejętności pedagogicznych dr hab. Marka Urbańczyka.

Krystian Hadasz


18. 10. br. godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej al. Sportowców 3 odbył się inauguracyjny wykład
Kamili Wieczorek pt. "Czeski film"


„Czeski film”

Rozpoczął się rok akademicki we wszystkich wyższych uczelniach , i nie inaczej jest w Uniwersytecie Trzeciego Wieku . Słuchacze Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ćwiczenia rozpoczęli już w ubiegłym tygodniu.
Wczoraj zaś odbył się pierwszy wykład, przygotowany przez Kamilę Wieczorek pod zagadkowym tytułem ”Czeski film”, bo nie o filmie mówiliśmy. Pani Kamila jest przewodnikiem turystycznym i w wykładzie oprowadziła nas po kraju naszych sąsiadów – po Czechach . Pokazała bardzo ciekawą prezentację ze zdjęciami z Pragi, ale również uroczego czeskiego uzdrowiska z Teplic. Zobaczyliśmy Adrszparskie Skalne Miasto i Morawski Kres. Bardzo zabawna była część wykładu dotycząca tzw. fałszywych przyjaciół, czyli czeskich słów, które w języku polskim znaczą zupełnie coś innego niż sugerują.
Bardzo rozbawieni zakończyliśmy nasze pierwsze spotkanie w nowym roku akademickim .
Kolejny wykład 08.11.16 , jak zawsze o godz. 16.00. Spotkamy się z Edwardem Jaroszem na wykładzie „ Tatry moja pasja” . Wszystkie zajęcia rekreacyjne i ćwiczenia odbywają się zgodnie z harmonogramem. Zapraszamy

Wiesława Szlachta13. 10. 2016 r. Inauguracja zajęć Akademii Muzealnej 2016/2017

   Wykład prof. Zdzisława Janeczka zainaugurował wczoraj nowy cykl Akademii Muzealnej, działającej w ścisłej współpracy z Siemianowickim Uniwersytetem III Wieku. Temat „Rzeczywistość polityczna na Śląsku w latach 1945-1956” dotyczył tragicznych losów m. in. mieszkańców Kresów, ale także i Śląska. Osamotnienie Polski w obliczu agresji Niemiec i ZSRR spowodowało, że nie było praktycznie najmniejszych szans na obronę ludności cywilnej przed obcymi wojskami. Najdobitniejszym tego przykładem jest tragedia wołyńska, którą niezwykle rzetelnie ukazuje najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”.
   Wprowadzenie po wojnie siłą nowego systemu politycznego, jakże obcego dla naszego narodu, skutkowało również licznymi represjami. Prof. Zdzisław Janeczek wspomniał też o kilku znakomitych postaciach, jak siemianowiczanin płk Jan Emil Stanek, który po 1945 roku spotkał się z bezwzględnymi szykanami władz komunistycznych. Kolejnym powojennym dziejom Polski poświęcony będzie wykład w drugim semestrze.
Na zakończenie spotkania dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemianowicach Śląskich Wiesława Szlachta złożyła wszystkim słuchaczom życzenia wytrwałości i satysfakcji z uczestniczenia w zajęciach.
   Już dzisiaj zapraszamy zarówno słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, jak i wszystkich zainteresowanych na kolejny wykład w ramach Akademii Muzealnej, w czwartek 20 października o godz. 12.00, które poprowadzi dr hab. Marek Urbańczyk (organmistrz, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach) - temat: „Muzyka organowa na Śląsku”.

Krystian Hadasz


     W czwartek 13 października 2016 r. w budynku Muzeum Miejskiego prof. Zdzisław Janeczek dla studentów SUTW wygłosił wykład o zawiłościach historycznych a w ich kontekście o losach grup społecznych a w szczególności ślązaków.
    Wykład ten wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy. Pomimo, że wykładowca nie wyczerpał tematu, to niestety wykład musiał być zakończony, ale liczymy na jego kontynuację w najbliższym czasie.BOULES

W piękne słoneczne piątki 7 i 14 października 2016 r., pod przewodnictwem i instruktażem Ewy Dinges, rozpoczęliśmy nowy rok akademicki nauki gry w "boules".
Co tam nauka !
Ja, jedyny mężczyzna miałem okazję przekonać się, że giętkość uczestniczek i ich figury wzbudziłyby zazdrość niejednej średniolaty.
Nic to, że nie poniosłem porażki ( jako żółtodziób ) ale łezka w oku się kręciła, że zostało mi tylko popatrzeć i starać się dorównać w tych skłonach, dźwiganiu kul i ich rzutach.


  04. 10. 2016 r., Park Tradycji,
  Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017
  Wystąpienie Renaty Jaroń - Guzy Prezesa Siemianowickiego UTW
  Referat prof. dr Tomasza Miczka pt. "Czy muzyce potrzebne są kolory ?".Akademia Muzyczna w Katowicach oferuje wiele imprez, na które można otrzymać bezpłatne wejściowki. Klikając na poniższy link, wejdziesz na stronę Akademii Muzycznej z repertuarem.
W górnej części jest okienko, gdzie możesz wybrać rodzaj imprezy. Gdy już ją wybierzesz, kliknij na strzałkę będącą po prawej strony wybranej imprezy. W jej opisie możesz uzyskać informację o bezpłatnych wejściówkach i telefonicznie możesz dokonać rezerwacji.
Życzymy dużo satysfakcji.

Koncerty w Akademii Muzycznej


Galeria

Ze zwiedzania Muzeum Organów w Akademii Muzycznej w Katowicach dostępny jest zestaw slajdów. Jeśli masz ochotę je obejrzeć, kliknij na link poniżej.

Muzeum Organów

17 maja 2017r. odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Siemianowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Poniżej dokumentacja z Walnego Zebrania.

>