Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024
19.10.2023
Szanowni Państwo Profesorowie, Panie Prezydencie, Panie Przewodniczący Dostojni goście, drogie słuchaczki i drodzy słuchacze.
Każdy nowy rok akademicki otwieramy z radością i optymizmem. Wszystkie serca biją nieco szybciej. Inauguracja roku akademickiego to uświęcony tradycją akademicką rytuał – rytuał w sensie odświętnego potwierdzenia naszej przynależności do wielkiej rodziny scholarskiej na świecie i mniejszej rodziny UTW w naszym kraju.
Rozpoczynamy kolejny rok akademicki w naszej Alma Mater. Inauguracja nowego roku akademickiego jest niezwykle doniosłym i zarazem najważniejszym wydarzeniem w życiu każdej uczelni. Jest dniem skłaniającym do głębszej refleksji nad naszym miejscem w świecie, nad rozwojem, postępem, samodoskonaleniem. Dzień uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego – to dzień wspólnego wymarszu w drogę, dzień nowego początku dla całej akademickiej universitas: profesorów, wykładowców i studentów. Jest to również chwila refleksji skłaniająca nas do poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytanie: jakiego uniwersytetu potrzebujemy? jakiego uniwersytetu potrzebują Siemianowice?
„Dzisiaj wypełnienie tej misji oznacza znalezienie właściwej formuły wiązania kształcenia ustawicznego z nauką i służebność w stosunku do otoczenia”. Uniwersytet kształtuje bowiem takie wartości, jak: szacunek do prawdy, dobra, człowieka i skuteczności, które uzupełniają kapitał wartości. Chodzi tu m.in. o takie cechy jak: wrażliwość, wartości etyczne i moralne, tak ważne w każdym obszarze działania społeczno-gospodarczego. Mam tu na myśli takie sfery jak szacunek do człowieka, przyrody, tolerancję, świadomość, odpowiedzialność wobec kolejnych pokoleń za dziedzictwo narodowe i kulturowe, wrażliwość na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość.
Kochani!
Każdy słuchacz w naszym uniwersytecie może wybrać to, co go najbardziej interesuje. Oferujemy bogatą tematykę wykładów z zakresu medycyny i profilaktyki zdrowia, nauk humanistycznych, kultury i sztuki, nauk ekonomicznych, technicznych, a także o ziemi i wszechświecie. Przygotowaliśmy dla Państwa również ciekawą tematykę zajęć warsztatowych. Są to zajęcia chóru, gimnastyka rehabilitacyjna, zajęcia na basenie, pilates, joga, rytmika, język angielski, warsztaty psychologiczne i Akademia Muzealna. Reaktywujemy także zajęcia teatralne. Nadal będą funkcjonować tzw. grupy koleżeńskie, prowadzone przez nasze słuchaczki, a więc grupa kulinarna, trampów i planszowiczów.
Ilość słuchaczy zapisanych na ten rok akademicki to ok. 250 osób. Szczególnie ciepło witam liczną grupę nowych słuchaczy. Bardzo nas to cieszy, ale i zobowiązuje. Dlatego stworzyliśmy dodatkowe grupy warsztatowe, aby zajęcia mogły odbywać się w mniej licznych grupach, zważając na bezpieczeństwo jej uczestników.
Jak zauważyliście Państwo, najwięcej form warsztatowych oferujemy z zakresu aktywności fizycznej. Ludzie aktywni są zdrowsi, a zdrowi, są aktywniejsi. Zdrowie i aktywność, to warunki pomyślnego starzenia się. Rekreacyjna aktywność fizyczna to kluczowy aspekt prozdrowotnego stylu życia, jest czynnikiem doskonalenia zdrowia i profilaktyki chorób przewlekłych. Aktywność fizyczna wywołuje liczne zmiany adaptacyjne w ustroju, sprzyjające utrzymaniu zdrowia. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez doświadczoną i wysoce wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, wobec której wyrażam uznanie za profesjonalizm i posiadaną wiedzę.
Dobre praktyki będą kontynuowane i rozwijane. Nie zabraknie integracyjnych spotkań, wycieczek, koncertów, comiesięcznych spotkań w Willi Fitznera. Będziemy brać udział w różnego rodzaju projektach skierowanych do seniorów oraz wzmacniających integrację międzypokoleniową. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Wszystkie zajęcia, oprócz basenu, odbywają się w pięknie odnowionych wnętrzach Zameczku w Michałkowicach i w pięknym otoczeniu Parku Górnik, za co w imieniu wszystkich pragnę wyrazić ogromne podziękowania Panu Prezydentowi Rafałowi Piechowi oraz dyrektorowi SCK Markowi Banasikowi. Dziękuję również Pani kierownik Zameczku – Annie Moj za przychylność i zrozumienie.
Korzystanie z naszej oferty przez słuchaczy Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to także wyraz ich aktywności poznawczej, otwartej na refleksyjne doświadczanie codzienności, pomnażanie wiedzy i umiejętności. Jest to aktywność, dzięki której można zaspokoić potrzeby poznawcze, potrzeby doświadczania piękna oraz dzielenia się z innymi owocami własnej twórczości.
Na tym właśnie polega fenomen Uniwersytetów Trzeciego Wieku
Jesteśmy 250-osobową grupą, zintegrowaną rodziną, a działalność edukacyjna, rekreacyjna i kulturalna stała się ważną dziedziną naszego życia. Miło nam, że różnorodne formy uniwersyteckiej pracy znalazły uznanie wśród osób starszego pokolenia naszego miasta.
Jesteśmy najliczniejszą grupą senioralną w mieście. Jest nas coraz więcej, i coraz więcej mamy do zaoferowania. Ale to nie dzieje się samo. To praca wielu osób z zarządu oraz członków stowarzyszenia. Niejednokrotnie podkreślałam, ale dziś pragnę uczynić to kolejny raz, kierując te słowa m.in. do naszych nowych słuchaczy: praca na rzecz uniwersytetu wykonywana przez członków zarządu oraz stowarzyszenia, jest pracą całkowicie społeczną. Wykonywana jest z pasji i chęci pomocy innym. A wspomagają nas w tym nasi członkowie honorowi i sympatycy stowarzyszenia.
Na koniec pragnę powiedzieć o czymś, co jest jedyne, niepowtarzalne, nie do podpatrzenia i skopiowania przez inne uniwersytety trzeciego wieku prowadzone przez stowarzyszenia. To obecność wśród nas szacownych profesorów kilku wiodących uczelni wyższych w kraju. Nie znajduję słów, za pomocą których potrafiłabym wyrazić wdzięczność Szanowni Państwo Profesorowie, że zaszczyciliście nas swoją obecnością, tym samym nadając wyjątkową rangę wydarzeniu, jakim jest inauguracja roku akademickiego w naszym uniwersytecie.
Dzisiaj mamy święto nowego początku, początku roku akademickiego 2023/2024
Wszystko co nowe, nieznane, co dopiero się wydarzy w tym kolejnym roku – wzbudza nadzieję.
Będą nowe twarze, nowi ludzie, których spotkamy, sytuacje i dni, które nadejdą.
Życzę nam tu obecnym by wszystko, co ten nowy rok przyniesie,
otoczyć nadzieją i ufnością, że spotkamy dobrych ludzi,
że czegoś nowego się nauczymy, dowiemy, że pozostawimy po sobie jakiś dobry ślad, bo jak mówił mistrz z Czarnolasu:„ z dobrych dobrzy się rodzą”.
SALVE MAGISTRI !
SALVE DISCIPULI !
SALVE AKADEMIA !
Renata Jaroń-Guzy Prezes Stowarzyszenia SUTW.
Od pierwszego roku przyjęty był zwyczaj, że spośród nowych słuchaczy wybiera się grupę, którym oficjalnie wręcza się indeksy. Stanowi to symbol zaangażowania się seniorów w życie aktywne, bo aktywny senior żyje i cieszy się życiem. 19 października na scenę poproszona została także grupa reprezentacyjna, której wręczono indeksy, takie symboliczne, takie dla lepszego samopoczucia. Z wiadomości kuluarowych słuchy chodzą, że miła ta inicjatywa i niech tak zostanie.
19 października 2023 roku w pięknej sali Parku Tradycji odbyła się inauguracja 14 już roku akademickiego Siemianowickiego UTW. Było uroczyście, było gwarno, a od poniedziałku trwają już zajęcia w całej pełni. Więcej informacji w najbliższym czasie.